Návrhy MPSV začínají ohrožovat samotné základy prosperující svobodné demokratické společnosti
9. ledna 2019

Miloš Vystrčil: Návrhy MPSV začínají ohrožovat samotné základy prosperující svobodné demokratické společnosti

(www.ods.cz) Komentář předsedy senátorského klubu ODS Miloše Vystrčila k návrhům ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Návrhy ministryně práce a sociálních věcí začínají ohrožovat samotné základy prosperující svobodné demokratické společnosti, jako jsou například pravidelná poctivá práce, osobní odpovědnost nebo nezastupitelná úloha rodiny.

V době, kdy ekonomika roste vysokým tempem a nezaměstnanost je na rekordních minimech, jdou bohužel návrhy paní ministryně na zvyšování sociálních dávek a rozšiřování počtu osob, které je dostávají, proti motivaci k osobnímu odpovědnému chování a potažmo proti snaze o do budoucna udržitelnou společenskou prosperitu.

Prosperitě České republiky, zaměstnavatelům, zaměstnancům a živnostníkům by ve skutečnosti pomohla opatření vedoucí ke snížení odvodů na sociální pojištění a snížení daně z příjmů. Obě opatření by totiž znamenala vyšší čisté mzdy pro zaměstnance a zvýšení konkurenceschopnosti.

Cílem vlády by mělo být snižování počtu lidí závislých na sociálních dávkách a jejich adresné vyplácení pouze těm, kteří se dostali do situace, že nemohou pracovat nebo nejsou schopni bez pomoci státu například překonat neštěstí nebo jinou obtížnou životní situaci.

Je velká škoda, že vláda se příliš nesnaží využít současného velmi cenného období hospodářského růstu k intenzivnímu posilování naší konkurenceschopnosti a ekonomické stability i lepšímu zajištění naší budoucnosti.

Miloš Vystrčil

Miloš Vystrčil

místopředseda strany
předseda senátorského klubu

Více o autorovi