Evropské nařízení o migraci – nesmí se jednat o nás bez nás
21. února 2018

Petr Fiala: Evropské nařízení o migraci – nesmí se jednat o nás bez nás

(ECHO24.cz) Jaké jsou priority Česka v zahraničí a co chce ČR v rámci Evropy dosáhnout? To jsou témata, o kterých debatoval předseda ODS Petr Fiala s Andrejem Babišem. Fiala o prioritách své strany v této oblasti mluvil v rozhovoru pro Echo TV s Daliborem Balšínkem. Dublin IV, tedy dohoda o přerozdělování uprchlíků, nesmí být podle Fialy o nás bez nás a kvůli tomu se musíme povznést i nad spory mezi politickými stranami v Česku. „To je totiž téma, které musí překračovat tady ty vnitropolitické spory z jednoho důvodu, protože pak se zase probudíme a zjistíme, že někdo bez nás rozhodl o věcech, které se našeho každodenního života vlastně dotýkají, to se prostě nesmí stát,” řekl Fiala.

 
Co řekl Petr Fiala?
Především my se musíme snažit, abychom v Evropské unii prosazovali svoje zájmy, a to prosazovali svoje zájmy i v debatě o Dublinu IV a prosazovali svoje zájmy v jakékoli další debatě o reformě Evropské unie. Já jsem pro to, a to je taky úkol politické alternativy a opozice, já jsem požádal pana premiéra o setkání, to se uskuteční ve středu a na tom setkání se s ním chci bavit o naší zahraniční a speciálně evropské politice, protože…
 
A dosáhnete shody aspoň této věci?
 
Já v to doufám a nejenom s ním. Já bych rád, abychom dosáhli shody širší napříč politickým spektrem, nebo se o to aspoň pokusili, protože opravdu platí, že v zahraničí jsme tak silní, nakolik jsme doma jednotní. A my musíme mít definovány naše národní zájmy a musíme je prosazovat. Vy víte, že já jsem určitě velký kritik Andreje Babiše, nicméně oceňuji alespoň nějaký pokus o aktivní evropskou politiku a chtěl bych, abychom se na tom domluvili jaksi šířeji, abychom byli skutečně slyšet v Evropě a něčeho dosáhli.
 
Tam lze předpokládat dokonce shodu mezi vámi a Andrejem Babišem…
 
To uvidíme.
 
A taky mě napadlo – není to vlastně způsob, jak přes tu zahraniční politiku se ODS může začít bavit s Andrejem Babišem i třeba o nějakých jiných otázkách? Vylučujete, že se nebudete bavit o vnitropolitických otázkách?
 
Ale my jsme nikdy neřekli, že se nebudeme o ničem bavit. My se bavíme, bavíme s politickými stranami v Poslanecké sněmovně, určitě se bavíme i hnutím ANO. Budeme se snažit co nejvíc ze svých programových cílů prosadit. Jestli se s námi bude chtít někdo bavit o tom, jak sníží daně, rádi poradíme, rádi tomu pomůžeme. Jestli se s námi někdo bude bavit o tom, jak provést debyrokratizaci České republiky, tak v tom taky najde naši podporu. Jenomže když se podívám na ty programové shody deklarované s hnutím ANO, ony jsou fakticky velmi malé zatím.
 
Když to srovnáváte s politickými programy, nebo s prohlášeními?
 
Když to srovnávám třeba s prohlášením vlády jednobarevné, kde si mohli napsat, co chtěli, tak tam já tedy příliš shod nevidím. Ale zpátky k té evropské politice. To je totiž téma, které musí překračovat tady ty vnitropolitické spory z jednoho důvodu, protože pak se zase probudíme a zjistíme, že někdo bez nás rozhodl o věcech, které se našeho každodenního života vlastně dotýkají, to se prostě nesmí stát.