Nevylučuji žádnou variantu koalice. Musíme ale být silní a nestát se jen kosmetickým doplňkem
12. října 2017

Petr Fiala: Nevylučuji žádnou variantu koalice. Musíme ale být silní a nestát se jen kosmetickým doplňkem

(Aktuálně.cz) Předseda ODS Petr Fiala považuje následující volby za důležité ze dvou důvodů. Jednak mají rozhodnout, co Česko udělá s dnešním ekonomickým růstem, který podle Fialy současná vláda promarnila. Druhý důvod se týká šéfa ANO, kterému průzkumy přisuzují vysoké vítězství. „Vážně můžeme dopustit, abychom tu měli jednobarevnou vládu Andreje Babiše? Za podpory komunistů nebo nějakých jiných extremistů?“ ptá se občanskodemokratický politik, který je zároveň profesorem politologie Masarykovy univerzity v Brně.

 
Své poslední knížce jste dal název Profesor na frontové linii. Berete blížící se sněmovní volby jako válku? A pokud ano, o co v ní podle vás jde?

Budou to velmi důležité volby. A mají několik rovin. Jedna rovina - a nikoliv nepodstatná - je, co uděláme s ekonomickým růstem a jestli ho promarníme, jako to dělá Sobotkova vláda. Jestli snížíme daně, zredukujeme byrokracii, zlepšíme systém vzdělávání. Ale volby tentokrát budou i o obecnějších otázkách. Vážně můžeme dopustit, abychom tu měli jednobarevnou vládu Andreje Babiše? Za podpory komunistů nebo nějakých jiných extremistů? Můžeme dopustit, aby politik ovládající ministerstvo financí a finanční správu klekal na nepohodlné podnikatele a mohl tak klekat na kohokoliv v tomto státě? Tomu musíme zabránit a říkám, že jediný, kdo to může udělat, je silná ODS. A opravdu chceme připustit, aby se v téhle zemi 28 let po listopadu 1989 dostali zpátky k moci komunisté, ať už přímo, nebo nepřímo, za pomoci ČSSD, Andreje Babiše a jiných? To já nechci.
 
Jenže tradiční odpor komunistů k NATO a Evropské unii dnes čím dál víc rezonuje i v programech dalších stran. Neohrožuje to už naše národní zájmy?
 
Členství v NATO je něco, co prostě musí zůstat jednoznačně zachováno. A kdo to zpochybňuje, tak opravdu ohrožuje naši bezpečnost. Říkám však jasně, že i členství v Evropské unii je v národním zájmu České republiky. Není tady žádná alternativa. To, že Evropská unie nefunguje dobře a že prochází řadou krizí, není důvod, abychom odešli. To je důvod, abychom se podíleli na reformě.
Nechci, aby to za nás dělali v Berlíně nebo v Paříži. Když mluvíte o růstu počtu lidí, kteří jsou nespokojeni s politikou Bruselu a Evropské unie, tak se jim není co divit. Unie se věnuje řešení detailů a hloupostí a nedokáže se postavit k migrační krizi a zajištění bezpečnosti. Jestliže Sobotkova vláda nedokáže pro nic vyjednat podporu, takže jsme nakonec přehlasováni, tak se nedivme, že jsou lidé frustrovaní.
 
A nebylo by chytřejší dostat se nejdřív do jádra Evropské unie a teprve pak prosazovat reformu?
 
Ano, to je argument, který zaznívá. A já na to říkám jednoduchou věc - co je ono jádro? Zabývám se odborně Evropskou unií od jejího vzniku a dneska bych nedokázal žádné jádro definovat. Pokud by měla být jádrem eurozóna, pak by tam muselo být i Řecko. V takovém jádru raději nebuďme.
 
Mimochodem, to neznamená, že nechceme přijmout euro nebo se o tom bavit. V českém zájmu však není automatické přijetí eura. O tom musíme mít možnost rozhodnout sami, což mi připadá tak srozumitelné, že vlastně ani nevím, co by proti tomu kdo mohl mít.
 
Říkáte, že si Sobotkova vláda neumí vyjednat v EU podporu. ODS by to uměla, když tradičně euroskeptická Británie unii opouští?
 
Musíme hledat státy a domlouvat se s nimi. A být schopni podpořit v něčem je, aby oni podpořili nás. Prostě dělat normální evropskou politiku, kterou dělají všechny země. Já dnes vidím obrovský posun v řadě zemí, kde bychom dřív spojence pro určité věci nenašli - třeba Rakousko. Věci, o nichž se tam dřív nemluvilo, jsou dnes znovu předmětem diskuse. To je přesně ta situace, kdy Česká republika musí hledat spojence nejen v zemích visegrádské čtyřky, ale i dál.
 
Zjednodušeně řečeno, místo Británie teď bude vaším spojencem Rakousko?
 
Ne, to byl jen malý příklad změny. Musíme vytvářet ad hoc koalice, které nám umožní některé věci prosazovat. Česká republika není Velká Británie, naše budoucnost je v EU. Ale v takové EU, která vyhovuje našim zájmům a která nás posiluje.
 
Vraťme se k volební kampani. Nezdá se vám, že je nad očekávání klidná, bez velkých faulů? Není už to důsledek únavy a apatie vůči politice?
 
To je spíš dobře, že kampaň není lemována skandály. Ale jedna věc mě taky zneklidňuje: že si všichni už tak nějak řekli, že volby jsou rozhodnuté. Vyhraje hnutí ANO a nějak se to poskládá. Ale to je něco, s čím já se nesmiřuji. Volby rozhodnuté vůbec nejsou.
 
ODS navrhuje ve volebním programu zrušení či snížení řady daní. Taky konec EET. Ustála by tak velké výpadky příjmů státní kasa?
 
Ustála. Máme to dobře spočítáno. Výpadek rušených daní z nabytí nemovitostí a silniční daně pro osobní auta představuje ročně minus patnáct miliard korun. O ještě větší sumu by rozpočet přišel zavedením rovné daně z příjmu ve výši 15 procent z hrubé a nikoliv superhrubé mzdy. Což ale každému přinese sedmiprocentní navýšení čisté mzdy. Taky chceme snížit a zjednodušit DPH.
 
Ty peníze nebudou nikde chybět?
 
Každý rok jenom díky ekonomickému růstu rostou příjmy státu o 50 miliard korun.
 
Jenže růst nemusí trvat věčně, může přijít recese.
 
Jistě. Ale i jen dva roky růstu znamenají sto miliard navíc. Také chceme až o 20 procent snížit neinvestiční dotace z národních zdrojů, což ušetří minimálně 25 miliard korun a nikdo to ani nepozná. Ale bude to znamenat narovnání podnikatelského prostředí. Další peníze chceme ušetřit na větší adresnosti sociálních dávek, to je asi 10 miliard. A samozřejmě platí i to, že když budou mít lidé více peněz, mohou více utrácet, což se projeví na výnosu z DPH.
 
Jste připraveni slevit z těchto představ při eventuálním dojednávání vládní spolupráce?
 
Máme takzvanou vyšehradskou deklaraci, kde je dvanáct bodů, které jsou naší podmínkou pro vstup do vlády. Trváme třeba na snížení a zjednodušení daní, zrušení EET, zrušení zbytečných zákonů, které zaplevelují naši legislativu, redukci byrokracie a také na zvýšení nákladů na obranu. Opravdu nepodepíšu programové prohlášení vlády, které se k těmto věcem nezaváže.
 
Jak se však s vaší debyrokratizací slučuje váš plán založit ministerstvo hospodářství?
 
To by mělo vzniknout sloučením agend ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva dopravy. Tam jde i o to, že tu máme příliš silné ministerstvo financí. A vytvořením silného ministerstva hospodářství, pod nímž by mohly být i některé státní podniky spravované dnes resortem financí, bychom vytvořili jakousi protiváhu.
 
Neodráží to jen vaše zkušenosti z dob, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek z TOP 09?
 
Vidíme všichni, co se může dít s ministerstvem financí, když je ovládá hnutí ANO nebo Andrej Babiš. Podívejme se na to klekání si na nepohodlné podnikatele. Proto je potřeba uvažovat o nějakém vyvážení.
 
ODS vadilo, když současná vláda zrušila rozjetou penzijní reformu Nečasova kabinetu. Sami se však chystáte zrušit několik projektů Sobotkovy vlády - třeba inkluzi ve školách nebo omezení pracovní doby v obchodech. Nechováte se stejně?
 
Ne. To nejsou tak dlouhodobě podstatné změny. Ale v jedné věci máte pravdu. Není možné překotně měnit věci, které mají působit déle než jedno volební období. Pokud budeme ve vládě, budu iniciovat dohodu všech klíčových politických stran na parametrech nové penzijní reformy. Protože není možné prosadit takovou věc převahou pouhých tří hlasů, aby to pak zase někdo zrušil.
 
A už máte představu, v čem by byly vaše návrhy na penzijní reformu jiné než Nečasova reforma?
 
O tom se musíme bavit. Představu samozřejmě máme, ale nechci teď říkat podrobnosti. Je opravdu důležitá politická dohoda.
 
Než ODS v roce 2006 utvořila vládu, „zviditelnil“ se tehdejší předseda Mirek Topolánek výrokem o „noci dlouhých nožů“ v orgánech firem se státní účastí. Jak byste v případě vládního angažmá postupoval vy?
 
Určitě bychom byli opatrní. Nemáme v plánu přijít a všechny vyhazovat či se někomu mstít. Pro nás je důležité, aby fungoval stát, aby fungoval dobře, a to je jediné měřítko toho, jak budeme postupovat. Dokonce opakovaně říkám, že chci pozvat všechny pravicově smýšlející lidi, aby se podíleli na vylepšování věcí. Jestli budeme ve vládě, tak už nechci, aby pravice byla takhle roztříštěná. Chci zahájit novou éru pravice, kdy budeme všichni spolupracovat a půjdeme společně čelit levicovému a populistickému nebezpečí.
 
Znamená to, že kdyby se nedostali ve volbách do sněmovny třeba TOP 09, Starostové nebo lidovci, nabídnete jim nějakou formu integrace?
 
Mám na mysli spíš různé menší strany. Kdybychom to dali dohromady, tak jsme silnější. My jsme zkusili volební spolupráci se Soukromníky a osvědčuje se to. Ale i topka je strana, se kterou jsme v opozici úzce spolupracovali a na řadu věcí máme blízké názory. Spolupráce v řadě oblastí určitě možná je.
 
Trochu odbočím: často používáte pojem poctivá politika. Co tím vlastně myslíte? Je to podle vás něco, co ODS dřív nedělala, nebo se tím spíš vymezujete proti dnešním soupeřům?
 
Je to něco, co nedělají ti ostatní. Je to politika, která není založena na výkřicích, populistických hloupostech, marketingových tricích a koblihách, nýbrž na programu a nabídce konkrétních kroků. A která se pak hlavně uskutečňuje. Já o poctivé politice nemluvím, já ukazuji, jak se má dělat. Jednak jsme byli první strana, která předložila volební program ve 190 konkrétních krocích, které si lidé dovedou představit. Také místo spekulací, s kým jít do vlády, řešíme, zda a proč tam vůbec jít. Co tam chceme prosadit.
 
Ale byl jste to vy, kdo řekl, že s Andrejem Babišem byste do vlády nešel.
 
Ale to je jiná věc. Jestli je tu politik, který musel odejít ze současné vlády kvůli problémům kolem své osoby, a ty problémy nejenže přetrvávají, ale rostou, tak přece není možné, aby byl v další vládě. To se volbami nijak nezmění. Nejde jen o kauzy Čapí hnízdo nebo dluhopisy. Z odposlechů jsme se dozvěděli, že tu může někdo zakleknout na nepohodlné lidi a že pan Babiš ovlivňuje obsah svých médií, ačkoliv se dušoval, že nikoliv. Podstatná je nedůvěryhodnost, která bude pokračovat i po volbách a je pro nás nepřijatelná.
 
Já bych ale poukázal ještě na něco jiného, a to je rozbíjení mýtu, který je kolem Andreje Babiše a této celé vlády. Že to snad je vláda, která je nějak úspěšná. Já opravdu nevím v čem. Andrej Babiš může vykládat, co všechno vykonala, ale když se podívám jen na to, kolik se tady postavilo dálnic, tak je hned vidět výsledek. Jsme v době ekonomického růstu a postavila se jich sotva polovina než za předchozí pravicové vlády.
 
Pár stručných otázek na závěr. Kolují spekulace, že by prezident Zeman mohl po volbách zastavit stíhání Andreje Babiše - jak byste reagoval?
 
To by mě tedy asi překvapilo. Já jen doufám, že pan prezident zachová poslední zbytky důstojnosti hlavy státu a nebude dělat kroky tohoto typu.
 
Senátor ODS Jaroslav Kubera už se pochlubil, že má slíbenou podporu deseti senátorů pro svou prezidentskou kandidaturu. Stal by se oficiálním kandidátem ODS?
 
V ODS jsme se domluvili s Jaroslavem Kuberou, že naši strategii k prezidentské volbě řekneme po parlamentních volbách. Není to nic zvláštního. Ani žádná jiná politická strana nic jiného k prezidentské volbě neřekla.
 
Proč vystupujete na předvolební show ODS na Jižní Moravě s hercem Martinem Dejdarem? Vždyť byl jednou z tváří kampaně Miloše Zemana z roku 2013. Neptá se vás na to publikum?
 
Ne, neptá. Martin Dejdar je jednak vynikající herec, který hrál v seriálech se společensky závažnými tématy Konec velkých prázdnin, Zdivočelá země. Je ale také autenticky pravicový a antikomunistický, v tom si velice rozumíme.
 
Nezaregistroval jste, jestli dnes nebere svou podporu Miloše Zemana jako omyl?
 
Na to je potřeba zeptat se jeho, nechci mluvit za něj.
 
Povinná otázka: šli byste do vlády s hnutím ANO bez Andreje Babiše? A byla by vám příjemnější účast ve dvoučlenné, nebo v tříčlenné koalici?
 
Opravdu neodpovídám vyhýbavě, ale nám teď jde o co nejsilnější mandát. Pak se s tím silným politickým mandátem rozhlédnu po politické scéně a budeme se bavit o tom, s kým můžeme realizovat náš program nebo ne. Samozřejmě obecně platí, že méněčetné koalice mohou dělat srozumitelnější politiku.
 
Takže nevylučujete ani jednu variantu?
 
Nevylučuji. Ale vylučuji, že bychom šli do vlády, abychom tam dělali nějaký kosmetický doplněk nebo měli jen pár nějakých ministerských křesel.
 
(Autor: Jan Štětka)