16. března 2017

Dluhopisy jsou už teď problém jak Babiše, tak i Sobotky

(ECHO24.cz) Předseda opoziční ODS Petr Fiala pokračuje ve své rétorice a vyzývá premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby jednal. Podle něj nemá být premiér sepisovačem dopisů členům vlády ani komentátorem politiky. „Pokud Andrej Babiš důvěryhodně nevysvětlí své příjmy, měl by ho odvolat,“ řekl v rozhovoru pro deník Echo24. Současně ale Fiala odmítá spekulovat o možných koalicích po podzimních volbách. I přes kritiku vlády ČSSD, ANO a lidovců, kterou nazývá levicově populistickou, říká, že budoucí vládnoucí koalice bude záviset na výsledku voleb a rozhodnutí voličů.

 
Ve středu poslanci přijali usneseni k dluhopisům Andreje Babiše. Jaké důsledky by dle vás měl pan premiér vyvodit z toho, pokud ministr financi věrohodně nedoloží své příjmy?
 
Ten problém vypadá složitě, ale odpověď je jednoduchá. Buď chce premiér Sobotka být v čele důvěryhodné vlády, anebo tam mít ministra financí s podezřelými finančními transakcemi. Buď Andrej Babiš celou kauzu důvěryhodně vysvětlí, nebo by ho měl Bohuslav Sobotka odvolat. Pokud tak neučiní, přebírá za jeho kauzu premiér plnou zodpovědnost. Snad nemusím premiéru Sobotkovi radit, co má udělat. Jednat měl už dávno.
 
Zveřejněné závěry dvou auditorských firem podle vás pochybnosti v kauze příjmů ministra financí nerozptýlily?
 
Zatím mně to nepřesvědčuje. Když je zveřejněn audit, který není dělán podle mezinárodních standardů, pak je to celé takové nejasné. Sice tím asi ukázal své příjmy, ale není příliš zřejmé, co se dělo s těmi dluhopisy, jestli to bylo v pořádku. Nejsem tu od toho, abych to posuzoval, ale pochybnosti zdaleka vyvráceny nejsou. Trvám na tom, že je to problém jak Andreje Babiše, tak Bohuslava Sobotky. Bohuslav Sobotka není ani komentátorem politiky, ani sepisovačem nějakých dopisů členům vlády, ale je premiérem, který má jednat. Ve vládě má ministra financí, o jehož způsobu jednání existují pochybnosti. A myslím si, že se asi všichni shodnou na tom, že nákup korunových dluhopisů nebyl minimálně morální. Teď je otázka, jestli to bylo nebo nebylo mimo zákon. Na to jsou ale orgány, které to mají posuzovat. Ten, kdo má v ruce všechny nástroje a taky veškerou odpovědnost, aby chtěl po příslušných orgánech vysvětlení a současně, aby chtěl vysvětlení po Andreji Babišovi, je předseda vlády.
 
Minulý týden se na Facebooku začaly objevovat články sponzorované falešným Svobodným fórem. Jedná se výhradně o texty, které se zabývají případnou koaliční vládou mezi hnutím ANO a ODS. Články jsou však staré, publikované před několika měsíci i roky. Zabýváte se tím, kdo mohl tyto články sponzorovat?
 
Nezabýváme. Byli jsme na to upozorněni, ale já to považuju za projev slabosti nebo ubohosti. Nevím, kdo za tím stojí, a ani to nemám potřebu zjišťovat. Nepřeceňoval bych to. Podle mě je to součást špinavého politického boje. Svědčí to o tom, že ODS jde nahoru a že si toho všímají i nepřátelé. Tím to pro mě končí. Naši voliči jsou inteligentní, takže předpokládám, že je to žádným způsobem neovlivní.
 
Bylo podle vás cílem toho, kdo za tím stojí, poškodit ODS? Můžou vaši voliči vnímat případné povolební spojenectví ODS s ANO negativně?
 
Odpovím na to jinak a jasně: všechno, co není pravda a co je účelová manipulace, je poškozování. A nejenom poškozování ODS, ale i politické kultury v naší zemi a kvality demokracie. Dopad na naše voliče a na ty, kteří o volbě ODS uvažují, asi velký nebude. Protože, znovu opakuji, k naším voličům patří inteligentní lidé, kteří se nenechají ovlivnit takovouto hloupostí. Ale to, že to dobré není, je zjevné.
 
Každopádně jedním z témat současné politiky, dá se říct už skoro součástí předvolební kampaně, je otázka, kdo by případně utvořil s hnutím ANO, kterému průzkumy přičítají vítězství, vládní koalici. TOP 09 řekla, že s ANO nepůjde za žádnou cenu, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek spolupráci nevylučuje, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zase prohlásil, že se koalice dělají až po volbách. Co na to ODS?
 
Kdo s kým půjde po volbách do koalice bude záviset na tom, jak podzimní volby dopadnou. My se nyní, nějakých sedm měsíců před volbami, snažíme oslovit voliče, získat co nejsilnější mandát. Proto považuju spekulace o budoucích koalicích za zástupné téma. Tady přece reálně hrozí, že budeme mít ve vládě komunisty, že budeme mít jednobarevnou vládu Andreje Babiše, kterou taky, jak vyhlásil, chce. Když si vzpomenu třeba na situaci na Slovensku před několika lety, kde měl najednou Robert Fico 44 %, tak to byl konec všem spekulacím. My, jako ODS, se snažíme získat co nejsilnější mandát, abychom splnili náš politický cíl: zastavit a vyměnit levicově populistickou vládu. Proto vlastně nevím, o čem bych měl spekulovat. Kdybych věděl, jak dopadnou volby, tak se budu bavit o tom, s kým se dá jít do koalice a s kým ne. Jediné, co ke koalicím můžu říct, je, že ODS nepůjde do koalice, kde nebude moct realizovat svůj program. A od toho se bude vše odvíjet. Ale současně záleží na tom, jak kdo bude silný. A to nebude nikdo vědět do voleb, ve kterých rozhodnou voliči.
 
„Námluvy“ mezi ODS a ANO nicméně ve svém pátečním projevu na sjezdu ČSSD zmínil také premiér Bohuslav Sobotka. Jak byste na jeho slova zareagoval?
 
Pan premiér Sobotka se snaží, aby lidé zapomněli, že v koalici s Andrejem Babišem je on. Co tady budeme spekulovat o nějakých budoucích koalicích, když tady máme konkrétní koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL? To je podle nás problém této země. Nějaké hypotetické koalice, kdy ani nevím, jak voliči rozdají karty, je něco, o čem přemýšlet nebudu a nechci. Chci přesvědčit lidi, že pro nás mají hlasovat, že je náš program nejlepší – silný program pro silné Česko – a ten, jak slibuji lidem, pak budeme realizovat. A z tohoto hlediska je hlas pro ODS také hlasem proti Andreji Babišovi. Jsme jediní, kteří jsou těmto všem nebezpečím schopní čelit.
 
Změnil se za poslední roky váš pohled na hnutí ANO a jeho šéfa Andreje Babiše? Protože právě v těch článcích, které sdílelo falešné Svobodné fórum, jste uváděl, že by Andrej Babiš mohl být spojencem ODS.
 
Nejsem si vědomý nějakých svých výroků ve prospěch Andreje Babiše. Naopak si vzpomínám, kolikrát jsem kritizoval spoustu jeho kroků, které vedly k tomu, že se stal členem vlády – od chybějícího lustračního osvědčení až po jeho populismus. A ta kritika pokračuje. Přiznám se, že jsem ani ty články z falešného Svobodného fóra nečetl, ale pokud si vzpomínám, byl tam třeba můj rozhovor z podzimu 2014, kde jsem v kondicionále řekl: ,,Pokud by hnutí ANO realizovalo středopravou politiku, tak je naším spojencem.“ Ale to se nestalo. Hnutí ANO ve vládě jednoznačně realizovalo levicovou politiku Sobotkovy vlády. A když si vzpomeneme na věci, které jsou v podstatě třídním útokem na živnostníky, drobné a střední podnikatele, tak to je odpověď. Podívejme se na EET, na kontrolní hlášení, ale i třeba na komplikace daňového systému, třetí sazbu DPH. Spousta věcí, se kterými jsme polemizovali, před kterými jsme varovali. Skutečně tu za poslední 3 roky nevidím nic, v čem bychom vládu podporovali. Vládní politika je podle skutků levicová, za což nese odpovědnost jak pan premiér, tak ministr financí. Z tohoto hlediska nebyla naplněna možnost, že by se hnutí ANO stalo středopravým subjektem.
 
(Autor: Michaela Cápová)
 
Petr Fiala

předseda strany