28. března 2016

Komentář Petra Fialy ke slovům prezidenta Zemana

Miloš Zeman žil v jiné zemi než já. Cítil se závislý na USA a podléhající EU. Že nám to neřekl dříve - místo toho donedávna kritizoval Nečasovu vládu a svého předchůdce V. Klause, že jsou málo pro evropskou integraci. Napravil to vyvěšením vlajky EU na Hradě. Teď „prozřel“. Jaká vlajka tam bude viset teď?  

Zpochybňovat a veřejně kritizovat dosavadní zahraničně politikou orientaci České republiky ze strany hlavy státu povede k jedinému: znejistění spojenců a ztráty respektu u všech. 

Levicové překrucování skutečnosti nezná mezí. Zahraniční politika pravicových vlád byla nezávislá a odpovědná, ale hlavně byla srozumitelná. Nikomu nepodléhala, v EU jsme byli schopni hájit zájmy ČR mnohem lépe než Sobotkova vláda.

Současná zahraniční politika prezidenta Zemana a premiéra Sobotky srozumitelná není. 

A v čem jsme podléhali USA? Kam na to pan prezident chodí? Vysvětlení je jediné: místo euroatlantické spolupráce nás chce posunout k východu, ke kterému se pravě on chová submisivně, abych použil jeho slova. To ale není žádný rozumný zahraničně politický ani bezpečnostní koncept. Rozvíjet ekonomické vztahy s Čínou je správné, kvůli tomu ale nesmíme padat na kolena a popírat hodnoty, které jsme dosud vyznávali.