Vláda svaluje vinu za špatně připravený návrh tarifů pouze na ERÚ. Za tento horký brambor může především ministr Mládek
2. března 2016

Alexandra Udženija: Vláda svaluje vinu za špatně připravený návrh tarifů pouze na ERÚ. Za tento horký brambor může především ministr Mládek

Předsedkyně ERÚ včera oznámila, že nové tarify za platbu elektřiny od roku 2017 platit nebudou. Nelogické, nesystémové a skokové zdražení, které by se dotklo většiny obyvatel, se tak zatím nekoná a toto rozhodnutí vítáme.

 
„Na chybně nastavený nový systém upozorňuji již několik týdnů, je však pozoruhodné, jak si nyní mezi sebou přehazují odpovědnost ERÚ, ministr Mládek a vláda jako koordinátor této agendy. Energetickou koncepci a národní akční plán pro chytré sítě totiž již vláda schválila a nové tarify na ni měly navazovat. ČSSD hlásá, jak dělá politiku pro lidi a klidně by předložila návrh, který skokově zdraží všem obyvatelům elektřinu. Premiér Sobotka se probral ze spánku teprve minulý týden a začal to také zpochybňovat až po vlně kritiky. Ministr Mládek zase dělá, že se ho to netýká. Skoro to vypadá, že tento špatný a nesystémový návrh, který se měl dotýkat miliónů lidí a firem, vlastně nikdo nepředložil a nikdo za něj nemůže. Opak je pravdou. Plnou odpovědnost nese vláda a ministr Mládek,“ upozorňuje 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.
 
Chceme, aby se do nového návrhu promítlo několik zásadních bodů: 
 
  • Podpora energetické svobodě jednotlivce a motivace k dlouhodobým úsporám.
  • Podpora domácnostem, malým a středním podnikům a municipalitám v oblasti mikroinstalací OZE, tak aby postupně vznikla široká síť samovýrobců elektřiny a tepla.
  • Nastavení systému lepšího využití peněz v programu Zelená úsporám – podpora rozvoje obnovitelných zdrojů energie v domácnostech musí být lépe nastavena a motivovat například k instalaci střešních fotovoltaických panelů bez licence.
  • Podpora směřovaná do obcí na komunální projekty, které zvýší nejen jejich soběstačnost ve výrobě elektřiny a tepla, ale také jim umožní výrazné úspory v odběru.
  • Nastavení férového tarifu pro tzv. MOO (maloodběratel domácnost) a tzv. MOP (maloodběratel podnikatel). Ani jedna skupina nesmí být v upraveném návrhu zvýhodněna na úkor druhé.
  • Postupný a pozvolný nárůst fixní složky ze stávajících 30 %, např. max. o 3-5 % ročně dle vývoje v distribuční soustavě.
     
„Nový tarifní systém nemůže být nastaven tak, aby brzdil rozvoj svobody v samovýrobě elektřiny a prodlužoval zásadně návratnost těchto investic. Jde o zásadní rozhodnutí na desítky let dopředu. Lidé, kteří se chtějí chovat při spotřebě elektřiny odpovědně a investovat, nesmí být kvůli novým tarifům postiženi. Naopak, musí být v první fázi motivováni,“ dodává Alexandra Udženija

Ing. Alexandra Udženija
1. místopředsedkyně strany
uvolněná místostarostka městské části
předsedkyně oblastního sdružení

Více o autorovi