17. února 2016

Komentář k nadcházejícímu summitu v Bruselu

Na nadcházejícím summitu bude klíčové, jak premiér Sobotka ustojí tlak kancléřky Merkelové a ostatních států. Poslední důležitý summit, kde se rozhodovalo o kvótách, skončil pro Českou republiku jen u silných slov a předem připravené prohry v hlasování.

Návrh V4 na vybudování záložní bulharsko-makedonské hranice nemá podporu celé V4 - Slovensko hovoří o posílení chorvatsko-slovinsko-italské linie - ani samotného Bulharska. 
 
Naprosto ale nesouhlasíme s postojem vlády, který bude zastávat ve věci mandátu tzv. Evropské pohraniční stráže, která by měla zasahovat na území státu i bez jeho souhlasu. Vláda podporuje princip, který bezprecedentně porušuje základní funkce státu a jeho suverenitu.
 
Pokud jde o reformní dohodu s Velkou Británií, vláda by měla konečně uznat, že cosi jako sociální turistika existuje a členské státy mají právo se ji snažit omezit, pokud příliš zatěžuje jejich rozpočet. 
Nicméně podporujeme to, aby se změny v pracovních benefitech a dávkách na děti požadované Velkou Británií dotkly jen nově příchozích a ne lidí, kteří již dnes v zemi pracují. 
 
Rozvolnění evropské integrace, důraz na vnitřní trh, odklon od federalistického dogmatu a rovné zacházení pro země s eurem i bez něj - to jsou podstatné body britských požadavků, ze kterých bude mít jednoznačně prospěch i Česká republika.
 
Ing. Jan Zahradil

předseda Aliance evropských konzervativců a reformistů
předseda poslaneckého klubu EP