Prostor X: Všechna opatření i testování bych zrušil hned, nemáme už povinnost nikoho chránit
10. února 2022

Martin Kuba: Prostor X: Všechna opatření i testování bych zrušil hned, nemáme už povinnost nikoho chránit

(www.reflex.cz) Principem infekční medicíny je zabránit nakaženému jedinci, aby šířil nemoc dál. A to s sebou logicky přináší omezení osobních svobod. Těch už podle Martina Kuby, předsedy Asociace krajů a hejtmana Jihočeského kraje, ale bylo dost, a kdyby záleželo na něm, všechna opatření by už zrušil. „Společnost už nemá povinnost nikoho chránit. Neříkejte mi, že teď mám někomu zavírat restauraci, někoho někam nepouštět, protože mám chránit koho? Někoho, kdo se rok nebyl schopen ochránit sám,“ říká s tím, že lidé, kteří se chtěli očkovat, mohli. Pokud to někdo neudělal a zemře, je to jeho svobodné rozhodnutí. Myslet si přitom, že ke stávajícímu počtu očkovaných přibudou podle odhadů ministra zdravotnictví další sta tisíce, které čekaly na nový typ vakcíny, je naivní. Byla to jen výmluva, jak se očkování vyhnout. Fakt je ten, že zájem o vakcínu Novavax projevilo asi sedm tisíc.

Celý rozhovor s Martinem Kubou můžete zhlédnout na Reflex.cz.

Pokud se neobjeví další zákeřná mutace, pandemie koronaviru končí, myslí si Martin Kuba. Nejenže proto nejsou potřeba žádná další opatření, nutné není během následujícího měsíce nebo dvou ani přijetí pandemického zákona. S ním spojené debaty se coby hejtman účastnil od začátku a nepovažuje ji za šťastnou. „Chyba byla na obou stranách, protože vláda zneužívala nouzový stav, nepracovala s ním dobře, dělala hloupá opatření a nahrávala strašně opozici, která to vyhrotila tak, že z nouzového stavu udělala vlastně strašák,“ připouští selhání na straně koalice, které je coby člen Výkonné rady ODS součástí a která až po převzetí moci začala zjišťovat, že jsou opatření, která bez nouzového stavu nelze vyhlásit. Jako příklad uvádí pracovní karanténu. „Nemůžete zavádět taková opatření a tvářit se, že republika není v nouzovém stavu. Anebo tomu budete říkat pandemický zákon, ale lidi to bude štvát úplně stejně, protože vy vlastně chcete udělat populární opatření, ale pandemie se dá řídit dobře, nebo špatně, nikdy ne populárně. To prostě nejde,“ má jasno. Za dostatečný přitom považuje krizový zákon, který máme. „Akorát si budou muset všichni uvědomit, že když ta situace nastane, tak se nebude vláda bát schválit nouzový stav, ale zavádět v něm opatření, která jako budou logická,“ dodává.

Zodpovědnost by přitom měla přijmout nejen vláda, ale i jednotlivci. „Pandemie ve společnosti otevřela diskuzi, do jaké míry je česká společnost shlukem jedinců, kterým nikdo nemá do jejich života co kecat, anebo do jaké míry je také společností, kde každý ten jedinec nese i odpovědnost za to, jak ta společnost bude fungovat. To si myslím, že je klíčový fenomén a pro mě je ta debata někdy strašně smutná,“ přiznává otevřeně. Zároveň si uvědomuje, že představitelé státu často používali pandemii jako nástroj politických střetů, místo aby v krizových chvílích byla jejich komunikace jednotná, bez ohledu na politickou příslušnost. To se bohužel na naší politické scéně nedaří.

Martin Kuba
předseda Asociace krajů ČR
hejtman Jihočeského kraje
předseda regionálního sdružení

Více o autorovi