Otázky Václava Moravce
24. května 2020

Martin Kuba: Otázky Václava Moravce

(ČT 1 ) Hostem nedělního diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce byl člen programového týmu ODS pro oblast ekonomiky a hospodářství Martin Kuba.

Celý rozhovor s Martinem Kubou můžete zhlédnout na ČT.

Martin Kuba: To, co zvládne chytrá karanténa, zvládají už teď hygienici

Projekt chytré karantény částečně zpochybnil lékař a bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). „Myslím, že chytrá karanténa bohužel zase trpí tím, že se označí jako chytrá a všichni se tváříme, že to řeší nějaký problém,“ uvedl.

Podle Kuby je to, o čem ministr Vojtěch mluví, běžná práce krajských hygienických stanic, které jsou schopné vytrasovat stovky kontaktů. Podle něj je ale důležité definovat, co je na karanténě to chytré. Chytrost spočívá podle něj pouze v tom, že operátor po souhlasu předá polohové údaje, případně dostane resort informace o platbách platební kartou.

„Je to jenom hra na to, že je to něco chytrého. Přitom to dělají kvalitní epidemiologové dnes a denně.“ Martin Kuba (ODS), stranický expert pro oblast ekonomiky a hospodářství, bývalý ministr průmyslu a obchodu, lékař

Přepis rozhovoru:

Václav MORAVEC, moderátor:
Vítejte a hezkou neděli vám všem divákům Jedničky i zpravodajské Čtyřiadvacítky České televize, je tu jedinečný prostor pro diskusi. Samozřejmě, slovo, které padlo během 30 vládních tiskových konferencí v čase nouzového stavu kvůli koronavirové pandemii nejčastěji. Novináři ze serveru Seznam Zprávy spočítali a graficky znázornili, což ostatně už vidíte, nejoblíbenější slova, jež zazněla z úst vrchnosti. Slovo „samozřejmě“ ve slovníku vládních politiků dominovalo, paradoxně v době, kdy samozřejmé nebylo snad vůbec nic, krom toho, řekněme, zábavného faktu, statistika odhaluje ještě další věc. Na zmíněných tiskových konferencích bylo vyřčeno víc než 200 000 slov a nejvíc, skoro ve čtvrtině případů, je vyřkl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. První host dnešních Otázek, který měl skóre 46 956 slov, vítejte pane ministře. Hezký dobrý den.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
To je skvělá kadence, dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vítejte. Vítám a dalšími hosty jsou místopředsedkyně
senátního výboru pro zdravotnictví a sociální věci Alena Dernerová. Vítejte, hezký dobrý den.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Děkuji za pozvání, hezké poledne všem.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jinak také lékařka a lékařem, byť už nepraktikujícím, ale bývalým ministrem průmyslu a obchodu a
expertem občanských demokratů na tyto oblasti je Martin Kuba. Vítejte, hezký dobrý den.

Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Hezký dobrý den, děkuju za pozvání.

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane ministře, „samozřejmě“, velmi samozřejmé se tedy skloňuje neustále výraz chytrá karanténa. Vy jste toto pondělí z rozhodnutí vlády jako ministerstvo dostali tento projekt kompletně na starosti. Jestli jsem to pochopil správně, tak se ukázalo, že jsou 2 chytré karantény, 1.0 a 2.0 je to tak samozřejmé?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Tak je to tak, jak to je, neříkám, že je to samozřejmé. Ale každopádně chytrá karanténa 1.0 vznikala v té době té naprosté krize, vznikala často z nadšení různých i IT firem, které se do toho zapojily, aby nám pomohly, pod Armádou České republiky byl vlastně ten centrální řídící tým. Myslím si, že Armáda České republiky se ukázala jako skvělý partner a odvedla úžasnou práci. Ale nyní musíme ji institucionalizovat pod ministerstvo zdravotnictví, logicky dlouhodobě pod hlavním hygienikem, a to je právě ta chytrá karanténa 2.0, která bude mnohem robustnější. A právě nás měla připravit hlavně na potenciální druhou vlnu, zejména na podzim.

Václav MORAVEC, moderátor:
A ta je tedy chytřejší, než ta první?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
To bych neřekl, ona je stejně chytrá. Ale spíše jde o to skutečně, kde je institucionalizovaná, jak je její rozsah nastaven, protože my budeme muset v rámci toho materiálu, který předkládám na vládu, podpořit třeba i orgány veřejného zdraví, zejména krajské hygienické stanice, tam se ukázalo, že skutečně personálně musíme podpořit tyto klíčové subjekty. Krajské hygienické stanice odvedly úžasnou práci taktéž i díky nim jsme na tom, tak jak jsme, ale personálně nebyly příliš podpořeny ani finančně v minulosti, a to musíme napravit, a to je i součást právě chytré karantény 2.0.

Václav MORAVEC, moderátor:
A vy jste už zmínil, že jste dostal teď v pondělí od vlády úkol, že do zítřka máte právě připravit a budete vládě předkládat projekt chytré karantény 2.0. Ten úkol už máte hotový.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ten úkol mám hotový, ještě dnes kolegové na tom pracují, aby finalizovali materiál ve spolupráci s armádou, která tam stále bude do toho zařazená a dalšími subjekty, NAKIT, který nám bude zajišťovat vlastně tu IT podporu pod ministerstvem vnitra, takže pracujeme na tom a zítra ten materiál předložíme.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jak velký bude rozpočet a kolik lidí se, když jste mluvil o podfinancovaných hygienických stanicích, krajských hygienických stanicích, jak se navýší rozpočet, respektive kolik ta chytrá karanténa 2.0 bude stát a navýší se i kapacitně personálně?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Určitě ano, jak na ministerstvu zdravotnictví, kde by měl vzniknout určitý samostatný odbor pro, řekněme, pohotovost, a to se netýká pouze Covidu, ale nám tady chybí vlastně nějaké oddělení, které by vlastně fungovalo a řešilo hrozby pro veřejné zdraví. To může být za rok něco jiného. A ten odbor by měl vzniknout, pod ním by právě mělo být řízení chytré karantény, to bude 17 lidí nových na ministrů zdravotnictví a pak je to zhruba 140 lidí na jednotlivých krajských hygienických stanicích, je jich 14.

Václav MORAVEC, moderátor:
Navíc.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ano celkově, tedy 14 krajský hygienických stanic.

Václav MORAVEC, moderátor:
Takže zhruba 10 v průměru na každou krajskou hygienickou stanici.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ano. To si myslíme, že je legitimní. A bude to nastaveno tak, abychom zvládli, řekněme, zhruba 400 lidí nakažených denně. V případě můžeme rozšířit až na 1000 denně, které budeme schopni takto vlastně trasovat a v rámci toho systému zachytit. Důležité je, proto vlastně taky ta chytrá karanténa je naprosto zásadní, aby to bylo rychlé. To my jsme se už vlastně ponaučili na základě této pandemie, že klíčová je rychlost, rychlost opatření, rychlost záchytů. Ta rychlost musí být do 24 hodin tak, abychom byli schopni ty kontakty vytrasovat a umístit je právě do karantény, izolovat od ostatních, takže to je...

Václav MORAVEC, moderátor:
Říkáte zhruba 200 lidí navíc, v rámci té chytré karantény 2.0, tak, kolik to bude stát navíc?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Jsou tam ještě nějaké provozní náklady s tím spojeny, v tomto roce je to asi 200 000 000 Kč, které budeme potřebovat navýšit na celý tento projekt, včetně toho IT zázemí a podobně.

Václav MORAVEC, moderátor:
A ty peníze od ministerstva financí máte?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Já věřím, že ano, už to bylo nějak přibližně projednáváno a věřím tomu, že zítra to bude schváleno.

Václav MORAVEC, moderátor:
Stále ještě náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula k té druhé chytré karanténě v rozhovoru pro Českou televizi v tomto týdnu pronesl i tato slova.

Roman PRYMULA, náměstek ministra zdravotnictví, 18. 5. 2020:
Teď se snažíme vymyslet model, který by tady měl být delší dobu a který by měl mít i silnější elektronické prostředky a o tom samozřejmě se diskutovat musí, protože to není tak složité vymyslet, ale důležitý je ten legislativní rámec, jestli tady občané této země chtějí mít prostředek, který samozřejmě už detailněji je schopen zmapovat pohyb těch osob a jejich kontakty, anebo ne. To je věc velmi politická a je to věc i široké diskuse.

Václav MORAVEC, moderátor:
To říká náměstek, stále ještě náměstek ministra zdravotnictví, Roman Prymula. Vy ten úkol předkládáte vládě ve formě zákona, když pan, stále ještě váš náměstek, mluví právě o tom, že to bude zákonné opatření?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
V tuto chvíli nikoliv, v tuto chvíli to potřeba není. Je pravdou, že tak, jak budeme tvořit nyní vlastně tu změnu celé krizové legislativy, což je vlastně úkol, který jsme dostali společně s ministrem vnitra, tak v tom bude i novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Chtěli bychom tam ty prvky zakotvit, ale v tuto chvíli to bude na bázi toho...

Václav MORAVEC, moderátor:
Že budou sledování lidé a jejich pohyb?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ale oni nebudou sledování. Za prvé vše je to na dobrovolné bázi, ti lidé s tím musí souhlasit dobrovolně, jak s použitím té aplikace eRouška s využitím dat, tak s vyvoláním těch vzpomínkových map, takže tady.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale váš náměstek říká, že zatím dobrovolně na to přistoupilo 200 000 lidí, což považuje za nižší a nízké číslo, nebude toto tedy povinné?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
V tuto chvíli nikoliv, v tuto chvíli.

Václav MORAVEC, moderátor:
A v další chvíli.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
V tuto chvíli. Debaty s Úřadem pro ochranu osobních údajů skutečně to má být dobrovolné a my spíše, a to je i součást projektu, musíme udělat kampaň, která v lidech vyvolá důvěru. Je pravdou, že my potřebujeme, aby lidé si stahovali právě třeba tu aplikaci eRouška, která je naprosto zásadní, aby využívali vlastně tyto nové technologie, ale skutečně vycházíme z dobrovolnosti, nikoliv z povinnosti.

Václav MORAVEC, moderátor:
Významná široká politická diskuse na eRoušku a dobrovolnost, tady vám ministr zdravotnictví garantoval, že to zatím v tuto chvíli bude dobrovolné. Věříte, že se v jiné chvíli to může stát povinné?

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Já věřím, že to bude dobrovolné, protože si nedovedu představit, že bychom dostali za příkazem - tak a všichni si prostě sáhnete eRoušku a všechny vás budeme trasovat. Já prostě to trasování beru tak trošku jako omezování osobní svobody a myslím si, že ty druhé 2 body té chytré karantény, to jsou vlastně odběry a potom dekontaminace dekontaminace, tak to je to podstatné, to si myslím, že doopravdy to má význam a smysl. A když si vezmeme, že vlastně předpokládáme, že ohniska nákazy budou lokální, tak si nemyslím, že zase bychom všichni měli být sledováni. To bychom byli jak v nějakém thrilleru nebo Matrix máme všude, že. Takže já si nedovedu představit, že by prostě jako řekla - ano, teď mě trasujte. Jo už takhle těch údajů mají o nás hodně a teď ještě navíc toto. Takže za sebe říkám - ano, ty 2 následné body chytré karantény mají význam a smysl, takže za to pléduji ano a tam se vlastně můžeme o tom bavit. A další věc, kterou bych tu chtěla zmínit, jsou právě ti hygienici a hygienické stanice, protože hygieniků je hrozně málo. My jsme upozorňovali v
Senátu už před několika lety, že prostě tady chybí jakýsi fahr plán, co s těmi hygienami.

Václav MORAVEC, moderátor:
Teď jste slyšela, každá krajská hygiena dostane 10 lidí navíc.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Nevím, kde se seberou, protože vlastně 2/3 lidí odešla v předchozích letech. A v podstatě skutečně to jsou teď úředníci, ani ne pomalu lékaři, oni jsou vlastně placeni jako státní úředník, nikoliv jako lékař. Takže oni se hrabou v kvantech papírů, ale to, co bylo medicínsky a byla to 3. lékařská fakulta, která vychovávala ty hygieniky, tak tak prostě to tady není, takže nevím, kde sebereme ty lidi, to jako to, že.

Václav MORAVEC, moderátor:
Máte tedy obavy, že to, co vláda v pondělí schválí, bude delší dobu na papíře.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Já si myslím, že to bude těžko realizovatelné, protože nevím, kde se ti lidé seberou, může to být na papíře.

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane doktore Kubo.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Já děkuju za tu možnost se k tomu vyjádřit. Já si myslím, že chytrá karanténa, bohužel zase trpí tím, že se před to dá „chytrá“ a všichni se tváříme, že to řeší nějaký problém. To, o čem tady pan ministr mluví, je a teď si to, řekněme, je běžná práce krajských hygienických stanic, které jsou schopny vytrasovat stovku kontaktů úplně bez problémů. Jihočeská Krajská hygienická stanice to dělá standardně. Podívejte se, jaký máme nízký výskyt. A vy k tomu říkáte, to bude chytré. A teď si řekněme, co je chytré. Když já tam přijdu a poskytnu ta data, tak pouze operátor předá BTS, ty stanice, na kterých já jsem se mohl pohybovat, když tam poskytnu svoje údaje z platební karty, tak tam vlastně poskytnu, v kterých nákupních centrech jsem byl nebo obchodech, a to je celá chytrost. Ale tohle to se mnou, ten epidemiolog.

Václav MORAVEC, moderátor:
A na vás je to málo chytré, vy byste ještě přišel s 3.0?


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ne, na mě je to zase hra na to, že je to něco chytrého, něco co dělají kvalitní epidemiologové úplně dnes a denně. A garantuju vám, že většina pacientů, když jim řekne ten epidemiolog, že je začne nahrávat, tak s nimi zdaleka nehodlá mluvit tak, jak by chtěl, tak jak by bylo třeba. Protože a teď je otázka, kam chceme spět ano, můžeme spět k typu asijské společnosti, kdy si vlastně dáme všichni čip jako za ucho a budeme o sobě vědět všechno. Já pořád tvrdím, že jsme evropská společnost, která si má vážit svobody, která má bojovat s Covidem a nemá s ním bojovat jako s nějakým neznámým božstvem, ale má s ní bojovat jako s nemocí, kterou poznává, ví o ní maximum. A já se ptám, v čem je přínos chytré karantény toho trasování oproti kvalitní práci epidemiologických stanic, a když mi tu, pane ministře, říkáte, že jste teprve teď zjistili, že vám chybí nějaký odbor v boji s veřejným zdravím no, tak co na tom ministerstvu 3 roky děláte, když jste to zjistili teď? Na boj s veřejným nebo o veřejné zdraví používáte Krajské hygienické stanice, ten národ to především zvládl proto, ne že jste měli velkou kadenci slov na tiskovkách, ale protože se všichni chovali velmi zodpovědně. Hygienici se chovali velmi kvalitně. Já za ty jihočeské říkám, že to byla výborná práce. A nejsem si jist, jestli to, že jim poskytneme údaje z někoho mobilního telefonu, tu práci lepší nebo zhorší, protože vy nám tu říkáte, že...

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, ale to posílení přece je zásadních, vy tady kritizujete.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ano, posílení ano, ale a teď jsem to.

Václav MORAVEC, moderátor:
Krajských hygienických stanic.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ano, to jsem to chtěl doříct. Jestli vytvoříte dispečink, na který posadíte lidi, který nemají s tou epidemiologií velké zkušenosti a nejsou schopni vést ty trasovací hovory a nebudou to zkušení epidemiologové, tak se to může tvářit sebechytřeji, ale vlastně to nebude fungovat.

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane ministře, slyšel jste výhrady k počtu lidí, že bude problém obsadit těch 140 nových míst na krajských hygienických stanicích kvalitními epidemiology.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Samozřejmě to je argument, který je relevantní, ale to je systémová věc dlouhodobá. To asi paní doktorka ví, že zkrátka se tady na tom moc nikdo nezabýval. A protože to zkrátka nikdo nepovažoval za příliš nutné. Musíme tam dát peníze, musíme ty lidi zkrátka sehnat a vychovat je, to je jasné. Pokud dneska.

Václav MORAVEC, moderátor:
A představte si, že to musí být rychle.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ano, ano to je pravdou, ale.

Václav MORAVEC, moderátor:
Kdy těch sto.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ale z těch hygienických stanic také odešlo v minulosti, takže na to budeme, na tom budeme pracovat.

Václav MORAVEC, moderátor:
Kdy počítáte s tím, že těch nových 140 míst na krajských hygienách kvůli chytré karanténě 2.0 bude obsazeno?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Budeme se snažit maximálně v rámci následujících měsíců, co bude možné. Já samozřejmě neumím dělat zázraky a tady to, že se tady zanedbalo v minulosti, a to není otázka roku nebo dvou, to je dlouhodobá věc, zkrátka nějaký rozvoj těch orgánů veřejného zdraví spíše se utlumovaly. Já jsem byl ten, který zabránil škrtání na krajských hygienických stanicích, když se škrtalo v celé státní správě, tak jediné krajské hygienické stanice nebyly škrtány o 10 %. Takže skutečně, já jsem se snažil maximálně je podpořit, ale je vidět, že zkrátka potřebují tu podporu další finanční, aby mohli ty lidi zaplatit a to je součást toho. Ale já bych ještě s dovolením reagoval na pana Dr. Kubu. Já samozřejmě, a to jsem říkal od začátku krajské hygienické stanice odvedly úžasnou práci a i díky nim jsme tam, kde jsme. Jihočeská, protože sám jsem z Český Budějovic, tak samozřejmě odvedla vynikající práci a jsou ty výsledky vidět. Na druhou stranu ty chytré nástroje, a to není jenom ty vzpomínkové mapy, to je právě ta eRouška, která vlastně je schopna zachytit kontakt mezi dvěma lidmi, kteří mají mobilní telefon, mají nainstalovanou tu aplikaci a skrze bluetooth je vlastně schopna ty kontakty takto zachytit a pokud je to na dobrovolné bázi, tak já v tom nevidím žádný problém, aby na se základě toho, pak ti lidé kontaktovali. Setkali jste se s člověkem, který je pozitivní, můžete být také pozitivní a udělá se to epidemiologické šetření. To má skutečně pomoci. Ta chytrá karanténa, a to souhlasím, není něco úplně nového, ta má pomoci zrychlit ty procesy to epidemiologické šetření a má také pomoci, a to ještě velká část, na tom pracuje pan doc. Hajduch, rychleji testovat ty vzorky, protože tady byl problém, že tady byly různé laboratoře, ty vzorky se převážely, nemělo to úplně systém nebo nevozily se tam, kde jsou třeba volné kapacity, to se také mění, takže ono je to skutečně širší, než jenom ty vzpomínkové mapy.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ano, ale to je něco úplně jiného.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ale je to součást toho.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Vzpomínkovou mapu vám kvalitní epidemiolog a znovu říkám s krajskou hygienickou stanicí jsem to řešil dnes denně a opravdu to není problém, že oni nejsou schopni udělat dobrou vzpomínkovou mapu. Já bych opravdu varoval, a je to před…, jestli chcete vést českou společnost do podoby trochu asijské společnosti, která je neustále sledovaná anebo jestli…

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, ale to ale pan ministr odmítl, že je to dobrovolná báze.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
To je dobrovolná báze.

Václav MORAVEC, moderátor:
Dobrovolná báze zůstává.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Už jsme viděli spoustu dobrovolných bází, které se postupem času proměňovaly v něco. Já vám dnes říkám, že když máte rychle udělaný PCR test, znáte jeho rychlovýsledek, tak vám kvalitní epidemiolog vytrasuje mnohem více případů, než si tady u toho stolu umíme představit. A tvrdím, že když ta práce hygieniků je v tomhle tom dobrá a u nás je dobrá, tak na to nepotřebujeme příliš těchhle těch elektronických nástrojů. Já bych se tím neokouzloval. Vím, že všechno, co se řekne chytrý, je supr, akorát se na to teď vytvoří další nové oddělení. Návazně na to je asi dobrá varianta dezinfekce těch prostor, ta spolupráce s armádou, to ano, ale já tvrdím, že to trasování zvládají ty Krajské hygienické stanice velmi dobře. Je to o jejich kvalitních zaměstnancích, o fungování, a pokud je to na dobrovolné bázi, tak je to stejně na dobrovolné bázi jako vede ten člověk dneska hovor s tím epidemiologem. A já vám říkám, že pokud jim oznámí, že začnou nahrávat, tak většina lidí velmi omezí to, co začne říkat, protože možná měli být v práci, někdo měl být s přítelem nebo s přítelkyní a tohle, potom, ale v hovoru s epidemiologem klidně jako jsou schopni uvést, ale ne úplně se jim to chce…

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Mohu na to reagovat, oni nahrávají pouze ten souhlas, oni nenahrávají ten samotný hovor, oni se zeptají, jestli můžou vyvolat tu vzpomínkovou mapu, na základě těch dat a pokud ten člověk řekne, ano, tak to si nahrajou. Ale nenahrávají si ten samotný hovor, takže to bych jenom chtěl korigovat. A kdyby to bylo tak, že Česká republika v tomhle směru je nějaká unikátní, chce nás vést do Asie, tak by tady nebyl celoevropský projekt, kdy celá Evropská unie dneska chce vytvořit aplikace, které budou vlastně navzájem kompatibilní tak abych, když pojedu s eRouškou do Německa, do Francie, tak jsme ta mohli data využít v rámci jejich aplikací. Takže to není nic úplně výjimečného, co Česká republika dělá. Dneska podobným stylem jde celá řada evropských zemí, západních demokracií.

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane ministře. Tady v rozhovoru pro dnešní Otázky jsme položili otázku vakcinologovi Jiřímu Beranovi a ptáme se ho na jednoduchou otázku, zda potřebujeme ono elektronické sledování, kterých se jeví jako jeden z nejproblematičtějších bodů možné chytré karantény.

Jiří BERAN, vakcinolog, Ústav epidemiologie 2. LF UK, ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové:
Studie promořenosti v České republice prokázala, že čeští epidemiologové byli schopni dohledat i bez elektronických záznamů až 99,6 % všech nemocných osob, což je víc než úžasný výsledek.

Václav MORAVEC, moderátor:
Můžete tedy garantovat, že se v budoucnu opravdu ta věc, protože jestli se nemýlím, tak vy máte připravit zapojení té eRoušky nebo sledování pohybu na mapy.cz, to znamená, že dojde tady k většímu prolamování ochrany soukromí těch lidí, kteří se do toho dobrovolně přihlásí, můžete garantovat, že se z toho do měsíce, do roka, do 10 nestane věc povinná?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
To mohu samozřejmě garantovat. My toto všechno konzultujeme i s Úřadem pro ochranu osobních údajů, který samozřejmě na to velmi pečlivě dohlíží. Ty konzultace probíhaly. A určitě naším záměrem není dělat tady nic povinného. Bude to čistě dobrovolné, právě proto také chceme udělat určitou kampaň, abychom to vysvětlili, protože i to co tady slyšíme, tak zkrátka není úplně korektní. A v tomto směru já věřím tomu, že lidé to pochopí, že to je v prospěch nás všech. Samozřejmě bude to na dobrovolné bázi, a to mohu garantovat za mě, pokud já budu ministr zdravotnictví.

Václav MORAVEC, moderátor:
Tady máte garanci.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:

Ta garance ano, tak dobře, ale mám prostě mám výhradu v tom, že pokud čekáme, jak jsem to už říkala, ložiska jenom některá v některých částech republiky, tak nevidím důvodu, proč bychom se všichni měli přihlašovat někam prostě k chytré karanténě a nechám se trasovat prostě automaticky, protože si myslím, že skutečně ty epidemiologové jsou schopni v těch, když jsou lokální ložiska dohledat ty kontakty. Nebyl by problém, protože už mezi lidmi zase vzniká panika, protože vlastně oni říkají, aby nás tady právě neočipovali s tím, že bude existovat jakýsi vakcinační pás, který budeme mít jako čip někde prostě podkožně a to už jako takhle ty lidé si přebírají, takže skutečně, abychom nebyli.

Václav MORAVEC, moderátor:
Taková infodemie.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Přesně tak, a můžete potom vycestovat, když tenhle ten čip budete mít, už jsem se s tím několikrát potkala, ty lidi se na to ptají.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jako lékařka, že se vás na to ptali.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ale to je science fiction.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Ale, já říkám, to je, ale jako takhle si to už lidi přebírají, to je prostě možná i ta komunikace taková, teď prostě navíc ta panika mezi lidmi je obrovská, takže když teda budeme šířit paniku, tak potom ti lidé se nechají načipovat uměle už jako sami pro sebe. To je prostě, my bychom měli říkat, že ten Covid nesedí někde na větvi, nesedí někde na stromě a neskočí na toho člověka, protože oni jsou vyděšení z toho, že třeba budou moci muset přestat nosit roušky. To se mě taky ptají někteří, co teď budeme dělat, když nebudeme od pondělka nosit roušku. Já říkám, bože ten Covid nesedí nikde prostě, že by na vás skočil, ten prostě chytnete jiným způsobem, tak si myslím, že tohle to je nutné těm lidem říkat.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Já nechci.

Václav MORAVEC, moderátor:
Stručná reakce.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Já nechci strašit, znovu říkám, role epidemiologie je naprosto nezastupitelná a ta nadále zůstane nezastupitelná. Toto má pouze pomoci. Ale my tady dneska mluvíme o lokálních ohniscích, což je pravdou, Darkov a podobně, byť i tam se ty nástroje využily a pomohly. Ale my nemůžeme a myslím, že tady nikdo u nás u stolu, nemůže vyloučit, že tady může být skutečně ta druhá vlna mnohem masivnější, já bych to nechtěl samozřejmě, nechci strašit, budeme tam mít 1000, 2000 pacientů pozitivních denně v rámci celé České republiky, víme, že to není teorie, ty země tady jsou, kde to takto je, 5000 pacientů denně, prostě nemůžeme to vyloučit a v takovém případě si myslím, že tyto chytré nástroje, které zrychlí vlastně to trasování, tak já nevidím, proč proti nim bojovat, pokud to bude skutečně na…

Václav MORAVEC, moderátor:
My se k tomu záhy dostaneme, k té možné druhé vlně, která by se mohla potkat s běžnou chřipkovou epidemii, kdy se nakazí až 1 000 000 lidí v České republice během pěti týdnů. Do toho Covid a ještě angíny. Malá odbočka, tváří té první chytré karantény byl od počátku náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který ministerstvo v přímém přenosu postupně opouští. V rozhovoru pro Seznam Zprávy tento týden Roman Prymula prohlásil, že bezpečnostní prověrka, kterou stále nemá, je vyžadována od ministra Vojtěcha účelově, protože se ho na ministerstvu, cituji: „Bojí kvůli popularitě." Ministr zdravotnictví to odmítl. Nicméně podívejme se na rozsáhlé sociologické šetření, které pro Českou televizi uskutečňuje Kantar CZ. Tam vidíme následující výsledky. Podle tří vln dotazování, které se uskutečnilo od půlky března a v dubnu, je Roman Prymula daleko nejdůvěryhodnější z osob, které prezentovaly vládní opatření. Výsledky z 22. dubna udávají 37 %, následuje Jan Hamáček 27 %, Andrej Babiš 20 %, Adam Vojtěch 6 %. Na grafu také vidíte, že zatímco Jan Hamáček od března posílil, Roman Prymula jen mírně ztratil, premiérovi i ministru zdravotnictví důvěryhodnost klesla. Nemá tedy Roman Prymula pravdu, že jste se takto zbavil?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Určitě pravdu nemá. Já vůbec nezpochybňuju jeho odborné znalosti. Ale tenhle argument je naprosto lichý, protože já jsem, a to je třeba znovu říci, já jsem vyžádal bezpečnostní prověrku po všech náměstích na ministerstvu zdravotnictví v dubnu roku 2019. Ještě žádná pandemie skutečně nebyla, kdy při vší úctě k panu profesorovi, byť si ho skutečně odborně vážím, tak asi ho příliš lidí neznalo. To byl požadavek, který byl na všechny náměstky.

Václav MORAVEC, moderátor:
Kdy jste si přestali rozumět s Romanem Prymulou?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ale já jsem, právě to je to zvláštní, že já jsem nepozoroval, že bychom si přestali rozumět, my jsme spolu normálně spolupracovali, pak jsem viděl ty výroky pana profesora, které z mého pohledu byly za hranou, byly velmi nekolegiální. A v takovém případě si těžko dokážu představit, že pokud se podřízený ministra takto vlastně vyjadřuje veřejně tak, že by nadále mohl se mnou spolupracovat, ale to není...

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale, promiňte, pane ministře, není oslabena vaše pozice tím, že Roman Prymula se stává vládním zmocněncem na úřadu vlády. Neberete to jako oslabení ministra zdravotnictví?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Neberu, tak on bude vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, to je oblast, která bezesporu je důležitá a nemá tady úplně zatím nějakého člověka, který by toto téma rozvíjel. Takže tam já problém nevidím. Ale znovu říkám, nemá bezpečnostní prověrka nic společného s popularitou. A já samozřejmě jsem rád, že pan profesor byl součástí týmu, ten tým nebyl jenom pan profesor, byl to celý tým na ministerstvu zdravotnictví, který odvedl skvělou práci. Myslím, že ty výsledky o tom svědčí. Ale on byl on byl člověkem, který skutečně prezentoval ty věci, ale já s tím nemám problém. Ale problém mám s tím, pokud pak dává takovéto výroky, které z mého pohledu zkrátka jsou těžko akceptovatelné pro nějakou další spolupráci, teď jsme se.

Václav MORAVEC, moderátor:
A máte nějakou náhradu za Romana Prymulu na ministerstvu, když budete navíc v rámci chytré karantény 2.0 ustanovovat nový odbor.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Já věřím tomu, že ano, protože, pokud se bavíme o tom o té pozici náměstka pro zdravotní péči, ten neřeší primárně Covid, ten řeší obecně zdravotní politiku, vzdělávání lékařů, a tak dále. Takže já věřím tomu, že ano, určitě jsem připraven nadále s panem profesorem Prymulou spolupracovat, myslím, že ty naše pracovní vztahy jsou zcela korektní. My jsme si to řekli, když teď odchází, takže já v tom nevidím žádný problém.

Václav MORAVEC, moderátor:
A kdo bude náměstkem.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
To vám nemohu říci, protože bude vypsáno výběrové řízení podle zákona o státní službě, je to služební místo a uvidíme, kdo se přihlásí.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ta zkušenost, vaše zkušenost, vy jste pane exministře ve vládě byl s vládními zmocněnci, je dobře, že zůstává Roman Prymula ve státní správě jako vládní zmocněnec pro zdravotnictví, respektive zdravotnický výzkum a věci s tím související na úřadu vlády?


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Já myslím, že to především ukazuje, že to, s čím vstupoval pan premiér a hnutí ANO vlastně do řízení státu, budeme to řídit efektivně jako firmu, a řadě voličů to jako bylo sympatické, protože každý chce, aby ten stát byl řízen efektivně, tak mimochodem přesně tenhle krok ukazuje, že to tak nefunguje a neplatí. Teď se jakoby zeptám. Vy nemáte na ministerstvu nikoho, kdo řídí vědu a výzkum ve zdravotnictví? Tak já se vás ptám, co tam 3 roky děláte? Protože kdyby se tady choval pan premiér jako ve vlastní firmě, tak si zavolá pana Vojtěcha. Řekne - pane Vojtěch, kdo tady řídí vědu a výzkum, když to neděláte vy, tak to já na to potřebuju mít tady dalšího u sebe na vládě. To najednou odkrývá, že buď teda se na tom ministerstvu téhle oblasti vůbec nevěnujete. Zjistili jste to teď po třech letech, tak na to uděláte jakoby náměstka, samozřejmě je to politická hra, která souvisí s tím, že je třeba udržet pana Prymulu a já rozumím tomu, proč samozřejmě ta jeho popularita je největší, on se taky vyjadřoval k těm věcem, kterým nejvíc rozumí, což nutno říct, řadě politiků v té koronavirové krizi chybělo a bylo to na těch tiskovkách někdy tedy vidět. Takže je to takový politický kočkopes. Ale kdyby to fungovalo jako firma, tak přece nemůžete najednou zjistit, že celé ministerstvo zdravotnictví, které má stovky úředníků, řekne no, no ty jo, vždyť on to vlastně nikdo nedělá?

Václav MORAVEC, moderátor:
Chápu správně vaši odpověď tak, že ta pozice vládního zmocněnce pro zdravotnictví je zbytečná?


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Pokud teda se to dělá na ministerstvu, tak jak zbytečná, pokud se to na ministerstvu nedělá, tak se ptám, proč se to tam nedělá a je to teda zvláštní jako model.

Václav MORAVEC, moderátor:
Paní místopředsedkyně.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Já za sebe říkám, že vždycky, když byl nějaký vládní zmocněnec na cokoliv, za cokoliv, tak to k ničemu nevedlo. Upřímně si myslím, že to je uměle vytvořená funkce po pro pana profesora. Nikdo mu nebere to, že je schopný epidemiolog a vakcinolog. Ale myslím si, že vlastně požadavek pana ministra na to, aby měl bezpečnostní prověrkou byl naprosto legitimní, protože pokud pracuji tak vysoko ve státní správě a jsem-li úředníkem, tak musím tu bezpečnostní prověrku mít. Sice známe případy, kde ji nemají tu prověrku, ale to by se dít nemělo.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy tedy stojíte za panem ministrem, tak neoslabuje pan premiér pozici pana ministra, jestliže se zřídí vládní zmocněnec pro zdravotnictví, protože i když může mít kdokoliv vůči ministru Vojtěchovi jakoukoliv námitku, tak je přece za čárou, aby si náměstek kladl podmínku, buď já nebo ministr.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Naprosto souhlasím, myslím si, že oslabuje, protože mám pocit, že to bude takové dvouhlavé vedení ministerstva. A myslím si, že pan ministr by měl být pan ministr a vládní zmocněnec by měl být někde úředník prostě, když nebyl doteď, tak ho nemusíme mít ani teď, si myslím.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Je to klasická jenom politická hra. Zkuste si představit, pane redaktore, že by ředitel, Česká televize zřídila zmocněnce pro Otázky Václava Moravce a ten by s vámi…

Václav MORAVEC, moderátor:
To možná přijde, to je.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
No, to je ono a ten by s vámi před každým Otázkami vlastně zkonzultoval, na co se máte ptát, a vy byste tady říkal divákům a tohle jsou témata, o kterých se bude mluvit a on by říkal, no to úplně nejsou ty témata, on si to myslí trochu jinak, a to myslím.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jinými slovy, že budu Vojtěch České televize.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Tohle se teď bude dít panu ministrovi. Já si teda myslím, že skutečně pan prof. Prymula má tu erudici, to bezesporu, skoro si myslím, že by bylo korektnější, aby tedy pokud najednou se zjistilo, že nikdo nedělá vědu a výzkum a on je ten erudovaný tak, aby pan premiér vyměnil pana ministra. A teď vůbec nic proti vám, to je hra pana premiéra. Ale tohle mi přijde zvláštní takový mezikrok, který prostě nepovažuju za dobrý a neumím si představit, že bych se chodil ještě jako ministr vlastně vždycky poradit s vládním zmocněncem, co vlastně můžeme nebo nemůžeme. Trošku by mě to kroutilo a myslím si, že vás bude muset taky pane ministře.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Tak ono první věc.

Václav MORAVEC, moderátor:
Bude vás to kroutit?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Já jsem ministr zdravotnictví. Zdravotnictví řeší primárně oblast vstupu léků, úhrady služeb, zdravotních služeb, vzdělávání lékařů. Pandemie, to, že tady máme nějakou dočasnou krizi, tak skutečně my jsme to řešili samozřejmě jako klíčové ministerstvo, ale to doufám, že za nějaký čas opadne. Stejně tak věda, ano u nás samozřejmě máme...

Václav MORAVEC, moderátor:
Odbor vědy. Oddělení.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
No, vědy a vzdělávání lékařů, máme pod ministerstvem Agenturu pro zdravotnický výzkum, ale to je spíše udělování grantů.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Máme vicepremiéra pro vědu a výzkum, ne?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ano, ale pan profesor bude také součástí rady vlády pro vědu a výzkum, takže se tomu bude věnovat. Máme tady zmocněnce pro IT, a IT také dělá ministerstvo vnitra a funguje to.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jinými slovy, nebudou podle vás třenice mezi ministerstvem zdravotnictví, ministrem a vládním zmocněncem.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Já doufám...

Václav MORAVEC, moderátor:
Když jste slyšel, že ta funkce je zbytečná.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Já doufám a věřím že ne. Takto jsme se i bavili s panem profesorem Prymulou, že ty vztahy pracovní budou nadále korektní, že on mi pomůže s některými věcmi až odejde. Takže já doufám, že ano, já nemám problém.

Václav MORAVEC, moderátor:
A ta chytrá karanténa 2.0, do ní bude Roman Prymula mluvit nebo ne.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
To si myslím, že už nikoliv, protože ta chytrá karanténa 2.0 bude primárně pod hlavním hygienikem, tak to má být. Hlavní hygienik je tady odpovědný za řízení v krajských hygienických stanic a celé této věci. Takže to vlastně jako součást toho materiálu, kde hlavní hygienik bude mít pod sebou celý tento projekt.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Ale teď je vypsáno výběrové řízení na post hlavního hygienika, teď je tam paní doktorka Rážová a bude to probíhat, jak dlouho to bude asi, než...

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ano, to je pravda. Uvidíme. To výběrové řízení je otázka několika týdnů, než se vyhodnotí, ale tak to bylo logické, to jsme museli udělat.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Jo, to jo.

Václav MORAVEC, moderátor:
Velká studie promořenosti, respektive imunizace, používejme pojem, kterého se veřejnost, i když je to odborný pojem, asi děsí nebo bojí. Velká studie kolektivní imunizace prokázala, že takzvaně promoření nejsme. Studií ale vzniklo víc, tady je přehled.

Studie promořenosti /Zdroj: ÚZIS, jednotlivé studie:
Vládní studie kolektivní imunity zahrnovala testování bezmála 27 000 lidí v Praze, Brně, v Olomouci a v Litoměřicích a také v Litovli, Uničově a Července. Protilátky obsahovalo 107 odebraných vzorků. V rámci české populace by tak šlo řádově o promile lidí, kteří byli virem infikováni. Další testování zadávané Jihočeským krajem zahrnovalo 2 tisícovky lidí, z poloviny šlo o dobrovolníky, z poloviny o pracovníky z nejexponovanějších profesí. Předběžné výsledky této studie hovoří o podílu pozitivně testovaných v řádu jednotek procent. Iniciativa soukromé stomatologické kliniky z Hradce Králové vedla k otestování 442 náhodně vybraných jedinců. Protilátky byly zjištěny u téměř 15 % z nich.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vakcinolog Jiří Beran, který je seznámen se všemi třemi studiemi, o nichž jsme mluvili, v rozhovoru pro dnešní Otázky připomíná, že studie stomatologů se opírala o vzorky nabrané především v hlavním městě v Praze. A závěry komentuje těmito slovy.

Jiří BERAN, vakcinolog, Ústav epidemiologie 2. LF UK, ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové:
Podle mého názoru je ta promořenost v běžné populaci i přes ty efektivní protiepidemický opatření od 4 do 10 %, to podle nějakého regionálního sporadického či epidemického výskytu onemocnění, samozřejmě nejnižší je v tom Jihočeském kraji a nejvyšší je v Praze. A podle toho se bude odvíjet i ta promořenost v obou dvou oblastech.

Václav MORAVEC, moderátor:
Říká v rozhovoru pro dnešní Otázky prof. Beran. Studie se liší nejen ve výsledcích, ty 3 zmiňované studie, ale v parametrech sledování. Zatímco vládní studie se zaměřila na ty, které se v těle vytvoří v pozdější fázi než infekce, nevládní studie odhalovala ty, které se vytvoří už tehdy, když virus napadá buňky na sliznici, ale tělo ho ještě dokáže odrazit. Takže další rébus, pane ministře, jak jsme na tom s tou kolektivní imunitou?


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Mohu na začátek vysvětlit vůbec divákům, o čem se budeme bavit. Protože a je to ryze nepolitická záležitost, dovolím si takový jednoduchý obrázek, poprosím, aby...

Václav MORAVEC, moderátor:
Jste vzal panu ministrovi slovo.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
No, já si tady dovolím jako lékař prostě vysvětlit, protože se s tím opakovaně setkávám, že ti lidé chudáci vlastně neví, co se testuje a co jak funguje. Tohle to je čas. Tohle to je to, co můžeme v těle sledovat. My fungujeme nebo vlastně ten virus vstoupí do těla, do sliznice vstoupí do nějaké buňky, v ní se potřebuje množit, on potřebuje tu buňku, aby se v ní mohl množit. Tam začne pracovat, ta buňka sama sebe označí, jako že je nemocná a spouští se takzvaná buněčná imunita. To znamená, buňky, které tohle chrání, se snaží tu buňku zlikvidovat, pokud se jí to nepodaří, tak se vyplaví, ten virus se namnoží, vyplaví se do těla a začnou se vyplavat protilátky. A teď tohle to jsou fáze, které my můžeme u toho onemocnění sledovat, a protože Covid není zlomená noha, to vidíme, že ji máte. Covid můžete mít a vlastně vám nic není, jenom ztratíte čich, nebo vás bolí hlava, anebo taky ležíte na mimotělním oběhu, tak se dneska všichni ve světě snaží zjistit, kdo to má a za jakých podmínek. A my můžeme u těch lidí sledovat přítomnost viru, to je ta špachtlička, o které jste mluvil, pane redaktore, že se s ní zašťourá v tom nose a zjistí se, jestli tam je přítomný ten vir.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano, je to velmi nepříjemné, to jsem podstoupil.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ano a to říká, jestli ten pacient je infekční a vylučuje to. A pokud vlastně to skončí, tak můžeme sledovat, že ten pacient to buď prodělal nebo ne, podle protilátek, které se v těle dělají a ty jsou buď IgA, IgM, anebo IgG, tvoří se v různém čase, v různé velikosti podle toho, jak silně tu chorobu proděláte. A to je strašně důležité, než si začneme povídat vůbec o nějaký studiích, co kdo sleduje a co a jakým testem. Tyhle protilátky jsme sledovali v těch studiích, jak ta celostátní, tak ta naše.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jihočeská.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ano. My jsme nesledovali jenom protilátky IgA, my jsme sledovali i protilátky IgG, to je velmi nutné, protože já pak vysvětlím na těch parametrech testu, jaký je rozdíl. A musíme chápat, jak se chová rychlotest, jak se chová ELISA test, protože mimochodem ten na té IgG, který jsme používali my, je téměř nejlepší v Evropě, schválený ve Spojených státech a má opravdu velmi kvalitní parametry. Já za chvíli ukážu, proč si myslím, že ta republiková studie je mírně podstřelená. Ale ti lidé musí chápat, co sledujeme, protože v určitém čase, vy můžete mít pozitivní protilátky IgA, kdyby tady byla nějaká cut line, tak uvidíte „áčka", pardon, ale ještě neumíte neuvidíte ty „géčka" a oni vám teprve doběhnou, to všechno se děje v čase.

Václav MORAVEC, moderátor:
A na tom se vy tady, pane ministře, shodujete, teď jsme si vysvětlili tu metodologii.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Určitě ano. To jsou ty krátkodobé a pak ty paměťové vlastně protilátky, to je velmi stručně řečeno, ano to je pravdou a já tady nechci vůbec nikterak se pouštět do této debaty, já myslím, že dobře, že tady taková studie vznikla. Je na dvou tisících lidech, my jsme ji dělali na 27 tisících.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ale to nemusí být, pardon.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ale otázka je také, jak jste vlastně vybírali ty lidi, myslím, že to nebyl ani náhodný výběr.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
U vás nebyl ani omylem.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Byl, ale.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Nebyl. Jenom z části.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Já se tady o to nechci přít.

Václav MORAVEC, moderátor:
Pardon, ale do toho nám ještě vstoupili stomatologové, kde měli 500 testovaných v Hradci Králové, kupříkladu odebírali vzorky v období od 25. března do 4. května, u pěti procent testovaných zjistili hraniční pozitivitu. A u necelých 10, devíti, pardon, procent testů bylo pozitivních na protilátky IgA a IgG.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Tady je problém totiž vlastně, a teď to není ani jako výčitka, zkrátka média chtějí vždycky vidět ty výsledky, aniž by se to nějakým způsobem zanalyzovalo hloubkově, že vlastně my jsme neviděli ještě tu studii, ona nebyla oficiálně publikovaná, takže ještě se nevedla ta vědecká debata. Ale když se podívám na ten test co kolegové v jižních Čechách provedli, tak on právě uvádí spolehlivost těch zdravých osob od 88 do 92 %, u těch IgA látek. A teď je samozřejmě otázka, jestli pokud říkáte, že tam je pozitivita 5-10 %, jestli to není falešná pozitivita, protože když máte v tom testu uváděno 88-92 spolehlivost, takže zkrátka je tam nějaká desetiprocentní šance, že je tam falešná pozitivita.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Já se omlouvám, ale já jsem nucen pokračovat, protože pan ministr, bohužel dokazuje, že argumentuje úplně stejně, jsme oba z Jihočeského kraje, kdybyste mi zavolal, tak já bych vám řekl, že to nejsou jenom IgA protilátky, že tam máme IgG a teď vám ukážu, jak se liší náš test a váš test. Protože tady se pořád mluví o tom, co který test dělá. Tak si představme, náš test, že jedeme testovat IgG protilátky a jdeme do populace, která má 10 000 obyvatel a má jedno procento promořenosti. 100 lidí tedy prodělalo stoprocentně Covid a ten test má senzitivitu 94 %, takže on správně pozná z těch nemocných, že 94 to mělo a u šesti se může tvářit, že to nemělo, byť to tak…

Václav MORAVEC, moderátor:
Byť to měli.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Tak ano, a to je senzitivita testu. A pak je specificita a test IgG, nemotejte do toho, vy se pořád opíráte o to IgA, který mi u všech máme udělaný, má specificitu 99,6 % IgG. To znamená, on z těch zdravých pozná správně u obrovského množství, že jsou zdraví a jenom u 0,4 % se bude tvářit falešně pozitivně. To znamená protestujete, vrátíte se a budete mít 134 záchytů, podle parametrů toho testu a bude se to procházet. A teď vám ukážu, jak se chová váš Wantai čínský test, s kterým jste testovali vy, který má podle té studie uveden takovou senzitivitu a takovou specificitu, uděláte to ve stejné populaci s promořeností a on z těch 100 pozná, že to 96 správně mělo a 4 neměli. Ale u těch, co to neměli už jenom takhle správně označí negativní a bude mít těch falešně pozitivních mnohem více. Ten IgG, ten je mnohem přesnější. Ano máte pravdu, pokud bychom měřili IgA, tak tady nám těch falešně pozitivních může vycházet víc, ale my...

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ale to je právě to, co nevíme, protože ta studie ještě nebyla publikována.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Tak se máte zeptat. A bohužel, to mně teda na té mediální prezentaci překvapilo, že jediná iDNES se je ochotná zeptat, jaký test využíváme. Jinak jsem zaznamenal, že nechají k tomu vyjadřovat statistiky, aniž by jim opravdu řekli, jaký test se využívá, ale jenom chci ukázat.

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte a když tedy část těch informací z té jihočeské studie unikla, aniž bychom věděli, jak je to váženo, jaká je kvalita a podobně. Teď my jde o jednu laickou věc, kolik lidí nakonec, kde se mohou ty studie potkat, kolik lidí má v České republice vybudovánu kolektivní imunitu.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Já to, Václave, vysvětlím, a obávám se že ta republiková je trochu podstřelená, protože ten test se choval velmi nepřirozeně, protože tohle by měl udělat Wantai test podle těch údajů v takhle promořené populaci. Vy jste testovali 27 000 lidí, takže byste plus minus měli přinést určitě přes tisícovku jakoby záchytů. Ten váš test vykazoval poměrně nestandardní chování na to, co vlastně vykazuje ten výrobce a může to být dáno spoustou věcí. Vy jste si je předtím otestovali, ale v nemocnici, na nemocných pacientech v nemocnici a na sérech krevních dárců.

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Toto můžou být úplně jiné parametry, tohle to se dělalo ve stanu, z kapilární krve a ne z žilní, ta technika je tam jako strašně důležitá.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
A my jsme žilní, venózní krev také dělali na Olomoucku, ta se ještě bude analyzovat v rámci ELISY.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
A tam věřím, že tam právě se myslím, že zjistíte, že ta čísla jsou trochu větší.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ale už teď vlastně na tom Litovelsku.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Což víme, že byl ten nejvíce exponovaný prostor.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Vám vychází vyšší.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Vychází vyšší, někde kolem 3 až pěti procent, takže...

Václav MORAVEC, moderátor:
Na nějakém čísle, pane ministře, tedy si myslíte, že se ty studie potkají, a jaká je kolektivní imunita České republiky po té první vlně?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
To je otázka na jakém čísle se potkají. Ale my a celopopulačně, pokud se bavíme o celopopulační takzvané promořenosti nebo imunizaci, tak se bavíme, někde od 0-1,3 % za tu naší za tu naší studii.

Václav MORAVEC, moderátor:
A jihočeská tvrdí, že to je podstřelené.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
No já třeba kdybych vzal Strakonice, ale Strakonice nejsou exponovaný okres, my se budeme ve Strakonicích…

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ale měli jste tam exponované osoby.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ale to nejsou exponované osoby, to jsou jenom osoby, které nebyly zavřené doma. U nás exponovaná osoba je prostě prodavačka. Vy jste možná měli, a to je třeba si říct, ani jeden z nás nemáme čistou randomizaci a ten náhodný výběr, ale pokud mi v okrese Strakonice se budeme po statistickém vážení pohybovat v rozpětí 1,5-3 % a bavím se „géčkách“, vůbec ne se nebavím o protilátkách typu „a“, a vy jste testovali všechny okresy, které mají větší výskyt, tak samozřejmě, já si netroufám to přepočítávat na celou republiku, ale já si troufnu říct, že se ty studie potkají někde kolem 2,5 - 3 procentech, a to je strašně důležité, protože to, pane ministře, není 0 4 %, bude jestli víte, kolik je 0 4 % z 10 000 000, tak je to 40 000. A 3 % jsou 300 000, a na to se potom počítá smrtnost, zátěž zdravotního systému, to vše potřebujeme znát.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
To je právě ta otázka, protože, pokud by to bylo tak, jak říká pan doktor, ono se původně hovořilo o nějakých 5-10 %.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
My jsme o nich ale nikde nemluvili.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Vím, vím jasně, to já vám nevyčítám, to jsou média.

Václav MORAVEC, moderátor:
Takže vám ta vaše vychází na 3, na 3 procentech.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Co to znamená.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ne, říkejme, že se budeme bojovat v rozpětí, je to, Václave, potom musíte započítat statistiky všechny, tak Strakonice kdybych vzal, budeme v rozpětí 1,5-3%.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Takže, pokud bych to, jestli můžu jenom dokončit myšlenku.

Václav MORAVEC, moderátor:
Tady dáma mlčí.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Já dám jistě paní doktorce slovo za chviličku, omlouvám se. Pokud by to bylo tak a teď to vám nepodsouvám, byly to média, řekli 5-10%, to znamená, že by se s tou nemocí u nás setkalo nějakých 500 000 lidí, 530 000 lidí. Z toho víme, že zemřelo zhruba 300.

Václav MORAVEC, moderátor:
My se na to a propos můžeme podívat.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Což znamená půl promile a pokud by to takto bylo.

Václav MORAVEC, moderátor:
No.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Tak bychom asi měli zavolat všude po světě, všem výrobcům vakcíny ať končí s výrobou vakcíny, protože pokud je úmrtnost půl promile, tak to je zkrátka.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ale to není úmrtnost, to je smrtnost.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
To není úmrtnost, to jsou úplně jiné pojmy.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Smrtnost, ano, smrtnost.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ano, tak.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Já vím, že samozřejmě ne všichni lidé tomu rozumí.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Tak to říkejte. Vy jste ministr zdravotnictví, vy byste ty pojmy měl znát.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ano. Smrtnost.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
A z čeho ji počítáte vy, pane ministře, teď se zeptám, z čeho počítáte pro Českou republiku smrtnost teď, z čeho ji počítáte?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Tak my ji počítáme na základě dat, která máme k dispozici.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Z čeho, z jakého toho čísla. Vy jste řekl z půl milionu.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Z půl milionu. Z počtu nakažených, ano.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ale to je přece úplně nesmysl. To není počet nakažených. Ale to ono to ukazuje, ne z počtu prokázaných PCR testů jí počítáte. Vy říkáte 8700 jsme našli.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ano, prokázaných ano, ano.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ale to není počet nakažených, protože už sami připouštíte.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ano. Prokázaných pozitivně.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ano, to je ono. Tak se bavte, když jste ministr zdravotnictví, naučte se to používat, protože když už sám tvrdíte, že 0,4 % to má, tak to není 8000, ale 48 000 a z toho umřelo 300 lidí.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ano. To je pravda.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
To je to tak, co já tvrdím, že česká populace potřebuje správná čísla, lidi, kteří tomu rozumí a umí je interpretovat, což teda se vám teď úplně nevede. A to nutně v té debatě potřebujem, protože koronavirus nemůže být nějaké božstvo, kterého se bojíme, musí to být něco, co poznáváme, učíme se to a bojujeme s tím.

Václav MORAVEC, moderátor:
Paní doktorko, omlouvám se.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Já jen tak poslouchám, protože já jsem jakoby nad tímhle problémem, protože já jsem prostě si udělala vlastní názor, protože po tom, co jsem vlastně slyšel pana prof. Berana asi před týdnem v Radiožurnálu, tak jsem zajásala, protože jsem říkala, konečně světlo na konci tunelu, protože tadyhle ten pan profesor o tom mluvil velmi teda krásně, srozumitelně a já, když se tady všichni jako zříkají těch IgA protilátek, ačkoliv jsem teda dětský neurolog.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Se jich nezříkám.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Tak já prostě říkám, že ty IgA protilátky jsou pro mě dobrým signálem, protože vlastně tady ten Covid, to je vlastně to, co vlastně primárně jde na přes buněčnou imunitu a ty protilátkové odezvy jsou malý, to znamená, tady nemůžu čekat horentní sumy těchhle těch protilátek. To je jedna věc. Druhá věc, kterou bych tu chtěla říct, já bych chtěla říct, že říkám myslím, že IgA nakonec řekneme, že jsou super, je to tady fajn, to je, takže tím pádem jsme promoření více. Další důležité, že je snad máme 27 000.

Václav MORAVEC, moderátor:
Myslíte, že ty studie se potkají na těch, kolem 3-4%?

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Já si myslím, že se potkají. Ale ne já bych řekla jenom jednu věc důležitou, že si nemyslím, že je důležité na 27 000, 30 000 lidí testovat, že stačí menší vzorek, který se otestuje, pak se za určitou časovou jednotku udělá kontrolní odběr, abychom zjistili, jak na tom jsme. A další se dělá třeba další 2 měsíce a pak se můžeme bavit třeba na podzim, jak tady vypadají ty protilátkové systémy, už třeba v IgA. A pak můžeme říkat, nemusíme se bát druhé vlny, protože to co tady lidi děsí, je ta druhá vlna, která vůbec nemusí být a může se stát, že nebude zapotřebí ani vakcína.

Václav MORAVEC, moderátor:
Omlouvám se, pane doktore, ale pane ministře, abychom se dostali i k dalším věcem, byť Otázky rády vzdělávají a celou tu dobu nouzového stavu nechtěly šířit ten strach, ukazováním různých čísel a tak. Ale pane ministře, vy budete v těch studiích pokračovat, které by vycházely i z těch spolehlivější testů, než těch čínských?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Znova říkám, ony ty čínské byly spolehlivé, my jsme ještě verifikovali s Fakultní nemocnici v Brně. Ale to je to je jiná věc. My máme ještě tu venózní krev v rámci Olomoucka, ta se bude zkoumat, IgG protilátky, a tak dále. Takže já tady nechci, právě mě mrzí ten spor. Já vítám, že ta studie vznikla. Dohadovat se, jestli je to 3 nebo 5 % v zásadě podle názoru irelevantní v tomto směru. A ať ji kolegové opublikují, budeme se o tom bavit a můžeme se o tom bavit na vědecké bázi. Já tady nepředstírám, že jsem imunolog, nebo že zkrátka jsem schopen toto analyzovat, nejsem, vycházím z toho, co kolegové připravili. Dělali na tom s akademickými pracovišti, s 1. Lékařskou fakultu, a tak dále, takže si nemyslím, že to je něco, co by se dalo zpochybňovat zásadně. Ale pojďme se o tom bavit na vědecké bázi. To, jestli bychom pokračovali v nějakých studií do budoucna, ano, já si myslím, že bychom měli z hlediska toho řízení té epidemie do budoucna, že bychom zkrátka měli tady zopakovat nějakou populační studii, ať tyto studie vznikají, v tom není přece žádný spor a je to dobře. Já to nikterak nezpochybňuju.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Já bych jenom krátce zareagovala, protože jsem si přečetla tady na liště, že na podzim se má denně testovat 30 000 lidí, jestli to bude PCR testem, tak jestli ten PCR test stojí 3000, taky si nedovedu představit, na jakou sumu prostě vyšplháme kontrolami pravidelnými denními, my se musíme dostat…

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
On nestojí 3000.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
PCR test stojí.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Stojí dneska nějakých 1700 a hradí ho pojišťovny.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
No, kdyby to bylo 1700, takže i tak, kdyby to bylo každý den 30 000 lidí za 1 700 Kč, tak je to strašná suma peněz, co bude stát naše zdravotnictví.

Václav MORAVEC, moderátor:
Myslíte, že to číslo 30 000, je to relevantní číslo, pane ministře, denně?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
To je otázka, samozřejmě také podle toho, jak se ta epidemie bude vyvíjet. Já si myslím, že zase nemá smysl dělat nějaké plošné testování PCR ve chvíli, kdy tady jsou regiony, kde vlastně je nulový výskyt. A podobně. Děláme plošné testování tam, kde jsou ohniska nákazy, to si myslím, že dává smysl, teď aktuálně třeba na Karvinsku, ale že bychom tady dělali plošné testování, myslím, že by to nebylo úplně efektivní.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
To řekl pan náměstek Prymula, právě to jsem si přečetla na té liště, že by to mělo být každý den 30 000 lidí na podzim.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Na podzim, to uvidíme podle situace.

Václav MORAVEC, moderátor:
A to je právě ta poslední věc, na kterou se chci zeptat. Smutná, bohužel smutná statistika, snažili jsme se na základě dat Českého statistického úřadu srovnat počty úmrtí v České republice v posledních letech. Za prvních, a máme zatím k dispozici, jak sami vidíte data za 13 týdnů. Rok 2018 statistikové evidovali 32 250 úmrtí, v loňském roce za stejné období zemřelo 30 514 lidí. V letošním roce ke konci března, takže máme data za počátek té pandemie, šlo o 29 963 úmrtí, průměr za roky 2011-2019 je přitom 30 029 úmrtí v České Republice. Zatím, tedy do konce toho března se zdá, a je to dobrá zpráva, že počet úmrtí je pod průměrem těch let, pane ministře, je na místě strašit tou druhou vlnou a může se tady potkat ona chřipková epidemie s možnou druhou vlnou koronaviru?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Tak první je, já jsem nikdy nebyl ten člověk, který by zásadně strašil.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano, vám to bylo vyčítáno. Dobře si rozmyslete, co co co říkáte, když vám bylo vyčítáno v
Poslanecké sněmovně, kdy jste přirovnával Covid-19 k chřipce.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Já si myslím jsem, že spousta lidí v lednu úplně si nebyla jistá, co ta nemoc může způsobit. Dneska samozřejmě máme tu zkušenost. A musíme se z toho ponaučit, takže víme co ta nemoc může způsobit, máme tady ne teoretické scénáře, ale praktické scénáře z jiných zemí, to, že se to tady nestalo, a že máme tu celkovou mortalitu u nás takto nízkou, respektive nevybočuje nikterak.

Václav MORAVEC, moderátor:
Je podprůměrná.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Tak je jenom kvůli tomu, že právě jsme tady přijali ta protiepidemická opatření, protože tam, kde je nepřijali, třeba ve Švédsku, tak mají nejvyšší úmrtnost v dubnu od roku 1993, teď publikovali data, takže to jenom, abychom si uvědomili také, když se hovoří o té švédské cestě, jakožto nějakému dobrému cíli, ale ten cíl je nebo ten scénář je lemován hodně mrtvými. Takže tolik jenom k tomu. Pokud jde o tu druhou vlnu, já mám z toho mírné obavy z toho důvodu, že skutečně pokud by tady byla paralelní epidemie chřipky a epidemie koronaviru, tak by to mohlo způsobit problémy už jenom v diagnostice pro praktické lékaře a podobně. Pokud tady máme symptomy, které jsou velmi podobné, tak budeme muset pak skutečně testovat obrovské množství lidí, jestli je to chřipka nebo koronavirus. Takže proto i my vyzýváme teď, a chceme se na to připravit, aby se lidé očkovali proti chřipce, to je něco, co nám velmi pomůže zejména u těch zranitelných skupin, ale i zdravotníků, sociálních pracovníků.

Václav MORAVEC, moderátor:
My jsme v současnosti asi na 10 %, 9procentní proočkovanost.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Osmi procentní.

Václav MORAVEC, moderátor:
8, 9 %.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
V minulé sezóně, část dávek se v minulé sezóně je musela pálit, kvůli tomu, že se nevyužily, takže to bych byl nerad, aby se znovu stalo. A musíme se všichni snažit, aby se ta proočkovanost zvýšila.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale teď, když vám namítnu. Vy budete mít zhruba 2,5 milionu vakcín, pokud byste chtěl, jaká je vaše ideální představa proočkovanosti na podzim v souvislosti s chřipkou?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
My jsme už požádali dovozce, aby dovezl o 20-30 % více vakcín než v minulé sezóně. Takže uvidíme, pokud bychom se pohybovali někde kolem 20 %, tak by to byl skvělý úspěch. Uvidíme. Já věřím tomu, že ta ochota lidí nechat se očkovat, když to vysvětlíme, proč to je velmi nutné, právě před tou nastávající sezónou, věřím tomu, že bude vyšší, po této zkušenosti, ale musíme na tom všichni pracovat.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy věříte té vyšší proočkovanosti, že může snížit riziko setkání chřipkové epidemie, kdy v České republice v průměru, když se bavíme o chřipkové epidemii, tak je zhruba 1 000 000 nemocných chřipkou během pěti neděl?

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Já bych primárně teda asi, když se bavíme o těch vakcínách, řekla, že samozřejmě budeme teda poptávat, otázka, jestli seženeme tu vakcínu, o tom jsme se bavili. Hlavně teda si myslím, že by měly být očkovány rizikové skupiny obyvatelstva, že pokud nebude plošně, jakože nebude, takže si myslím, že by to měl být selektivní očkování.

Václav MORAVEC, moderátor:
Nikoliv 20 %, protože populace, to číslo nic neřekne, pokud by se...

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ne, tak já jsem hovořil o primárních rizikových skupinách, a to jsou senioři, to jsou zdravotníci, sociální pracovníci.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
A potom třeba ti, kteří mají teď s Covidem největší problém, obézní lidé, hypertenze nebo vysoký tlak a podobně, takže tady by se měly ty prostě skupiny vytipovat a ty by měly být očkovány, si myslím.

Václav MORAVEC, moderátor:
Mohou tomu víc ještě pomoci pojišťovny, jste ve správní radě?

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Nejsem ve správní radě, nejsem.

Václav MORAVEC, moderátor:
Tak mohou tomu pomoci?

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Já si myslím, že pojišťovny hradí, budou hradit, já si myslím, že mohou pomoci určitě, jako finanční prostředky na to dostanou, takže si myslím, že ano.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Už dneska hradí z fondu prevence, dávají příspěvky, takže jsme se dohodli, že toto budou skutečně podporovat, je to zásadní.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Já myslím, že je to velmi správné. A já rozhodně a nikdy jsem to neudělal a nedělám, nekritizuju a nekritizoval jsem vládu, ani nikomu z našich politiků jsem to nedoporučoval, za ta opatření, která se přijala. Ta byla správná, nedalo se dělat vůbec nic jiného, v tomhle jsme nikdy nebyli ve sporu. Já teď jenom říkám, čím víc poznáváme ten fenomén, tak ho poznávejme opravdu tak, ať bojujeme s věcí, kterou známe, ať si nemotáme pojmy, ať jsme opravdu na to připraveni. A nelze, pane ministře, říct, že je trochu jedno, jestli tím prošlo 40 000 nebo 300 000, protože pokud tím pošlo 300 000 a nikdo z nich nebyl ani v nemocnici, ani na mimotělním oběhu, tak to prostě něco o tom říká a zvlášť pro plánování zátěže zdravotního systému je to klíčové, protože vemte si, my jsme se připravili…

Václav MORAVEC, moderátor:
Jinými slovy, vy chcete říct, pokud nás nevrátíte opět k vašim grafům, tak chcete říci, že ta problematika Covidu a důsledky té nemoci, jsou daleko menší, než jsme předvedli v první vlně?


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ne, já tím nechci říct, já chci říct, že pokud máme ten boj vést efektivně, tak musíme správně počítat ta čísla a neříkat, že smrtnost se počítá jenom s označených PCR, ale opravdu nemocných, a to je i podle vaší studie teď tedy 48 000, a na to něco umřelo, nějaké číslo pacientů. Na to bylo asi 920 hospitalizovaných, ukázalo se, že řada těch jednotek, které byly připraveny nakonec ty pacienty nedostaly. Musíme se podívat, kteří ti pacienti to prochází vlastně s těžkým průběhem, to jsou často pacienti diabetičtí, pacienti s vysokým body mass indexem, obézní, z těch 300 zemřelých je třeba 200 ve věku 75 a výše. To znamená, je třeba tohle všechno správně validovat tak, abychom v té druhé vlně zase jakoby úplně nezabrzdili tu ekonomiku, protože ono pak možná zjistíte, že řada lidí třeba zemře na to, že nedostala péči, protože, a to je ten souboj, který musíme s tím koronavirem vést, ale na základě fakticky správných dat. Já nejsem ten, kdo to bagatelizuje. Já jenom, prosím, ať ty čísla správně interpretujeme, hledáme. A to že jsou ty studie. Já tu vaši, rád si o ní budu povídat, myslím si, že trochu níž, ale je dobře, že je dělaná, stojí za ní vzdělaní lidé, to tak je, mně přijde hloupost shazovat jednu proti druhé. Já si myslím, že průměr bude někde 2-3 a tvrdím, že je to strašně důležité, a že je to rozdíl, pokud by to bylo 0,4 a pokud jsou to 3.

Václav MORAVEC, moderátor:
No, ono to souvisí i s rozvolňováním těch opatření. Zítra odložíme tyto roušky zatím venku. V nemocnicích a v uzavřených prostorech ještě ne. Pane ministře, část lékařů, se kterými jsem mluvil, kupříkladu v nemocnicích si stěžuje, že stále se ještě velmi pomalu vrací ta běžná péče ve zdravotnictví do normálních kolejí, protože lidé jsou právě vyděšeny rouškou, jako symbolem, například nemocnice v České republice uvádějí, že stále jsou na výkonech mezi 50 maximálně 65 procenty stavu před koronavirem, cítíte hodně velké tlaky na to, aby kupříkladu právě i v těch uzavřených prostorách jsme odložili roušky.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Samozřejmě vnímám tu debatu celospolečenskou, pro řadu lidí už roušky jsou do jisté míry zátěží, hodně se to změnilo. Samozřejmě na začátku se každý fotil s rouškou, jako hrdý člověk, který má roušku. Teď to spíš obtěžuje. Ale já si myslím, že musíme být racionální. My teď skutečně rozvolňujeme, roušky ve vnějším prostoru, tam si myslím, že to je legitimní, ale pokud jde o ty vnitřní prostory, třeba MHD a podobně, obchody, tak tam si myslím, že to je zcela na místě a není to, že Česká republika v tomto by byla sama, Španělsko, Německo, Rakousko má podobné opatření, takže já myslím, že pojďme po jednotlivých krocích.

Václav MORAVEC, moderátor:
Kdy myslíte, že přijde to rozvolnění roušek, teď neříkám v MHD, ale v těch prostorách, kde by to kupříkladu v práci, a podobně, dávalo smysl.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
V práci už jsme to do velké míry udělali, víte, že jsme rozvolnili v kancelářích, pokud je tam člověk 2 m od dalšího. Takže postupně takto to odbouráváme. Ale jinak já jsem hovořil o tom, že já si myslím, že se bavíme někdy o konci června, až budeme schopni vyhodnotit ještě teď tu poslední vlnu rozvolnění, která přijde zítra. A samozřejmě s tím může zamíchat i otázka cestování a podobně, která bude rozvolněná. Takže myslím si, že ten červen bychom si ještě měli dát na nějaké vyhodnocení a poté si myslím, že můžeme přistoupit i k odbourání roušek. Ale jak o tom hovořil i doc. Maďar, může se stát, že pokud tady budeme mít nějaká ohniska, typicky Karviná a podobně, tak tam by třeba ta opatření zůstala přísnější, ale ono to může být na konci června jiná lokalita.

Václav MORAVEC, moderátor:
Přepněte si na zpravodajskou Čtyřiadvacítku, protože tu debatu dokončíme. Našimi hosty zůstávají ministr zdravotnictví, Adam Vojtěch, místopředsedkyně
senátního zdravotnického výboru Alena Dernerová a původním povoláním lékař, odborník na průmysl a obchod občanských demokratů Martin Kuba. Přepněte si, pokračujeme po stručných zprávách na Čtyřiadvacítce.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jste na správné adrese. Tady je zpravodajská jednička v zemi, tady je Čtyřiadvacítka. O jakých tématech se po dnešních Otázkách začne mluvit?

Miloslav KALA, prezident, Nejvyšší kontrolní úřad:
Je to velký objem peněz utracený poměrně bez zvýšené kontroly.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ministerské nákupy. Pokračování diskuse ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, lékařky a
senátorky Aleny Dernerové a bývalého ministra průmyslu a obchodu lékaře Martina Kuby.

mluvčí:
S výstavbou nového jaderného zdroje předpokládáme v těsné blízkosti stávající elektrárny.

Václav MORAVEC, moderátor:
Nový jaderný blok. Bude se stavět? Kdy, za kolik? Kdo se strategického obchodu za stovky miliard ujme? Diskuse vládního zmocněnce pro jadernou energetiku, bývalého generálního ředitele ČEZ Jaroslava Míla a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ještě jednou, vám všem divákům zpravodajské Čtyřiadvacítky, hezké nedělní odpoledne. Zůstáváte v jedinečném prostoru pro diskusi. Čekání na slíbené odměny. To je čekání zdravotnického personálu. Premiér Andrej Babiš i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch slibovali, že zdravotníci v první linii obdrží mimořádné odměny. V rozhovoru pro Právo 4. dubna premiér Andrej Babiš řekl, cituji: „Za velice důležité považuji okamžitě navrhnout odměny pro zdravotníky, kteří jsou v první linii a samozřejmě i v domovech seniorů a sociálních službách. Peníze by mohly jít od zdravotních pojišťoven.“ Konec citátu. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková však v rozhovoru pro dnešní Otázky upozorňuje, že v první linii byl téměř veškerý zdravotnický personál. Z průzkumu tohoto odborového svazu vyplývá, že v mnohých nemocnicích nedostali odměny žádné.

Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a soc. péče:
Celkově to znamená, že v podstatě nějaké odměny, a to velmi různé, od 1 200 Kč až třeba do těch 500 Kč na hodinu obdrželo pouze asi 25 % těch zaměstnanců. A to pouze na těch Covid odděleních. To znamená, že ti ostatní zaměstnanci, kteří třeba pracovali na příjmových ambulancích, nebo na geriatrických odděleních, na následné péči, tak tam nebylo vyplaceno skoro nic, i když ti lidé vlastně pečovali o potenciálně nemocné pacienty.

Václav MORAVEC, moderátor:
Říká v rozhovoru pro dnešní Otázky předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Podle ní se nemocnice navíc obávají toho, že budou muset vracet část záloh, protože nenaplnily tu potřebnou péči. Hosty Otázek zůstávají ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví a sociální péče Alena Dernerová a lékař, exministr průmyslu a obchodu
Martin Kuba. Ještě jednou hezké nedělní odpoledne, dámo a pánové. Pane ministře, jak se vám poslouchají ta slova?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
My jsme jednali s paní Žitníkovou relativně před pár dny. Takže ta slova znám. Ona nejsou úplně korektní, protože za prvé není pravdou, že by zdravotníci nedostali odměny. Pokud jde o přímo řízené nemocnice, na které má ministr vliv. Na ty ostatní samozřejmě ten přímý vliv nemá akciové společnosti a podobně. Tak tam šel jasný pokyn, aby odměny byly vyplaceny a pokud vím, tak dělali jsme si analýzu, tak vyplaceny byly. U těch ostatních tam to musíme skutečně řešit skrze veřejné zdravotní pojištění, a právě proto také jsme předložili onen kompenzační zákon. A na to naváže kompenzační vyhláška. Kompenzační zákon teď bude v úterý ve sněmovně v legislativní nouzi a poté vyhláška, která by měla do toho systému dát peníze navíc právě na pokrytí těch nákladů, které byly s péčí o covidové pacienty.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale když jsem mluvil s vedením Asociace českých a moravských nemocnic, tak ta právě říká, že ta kompenzační vyhláška je důležitá i kvůli těm odměnám pro zdravotníky. A potvrzuje část ředitelů nemocnic právě slova Dagmar Žitníkové, že zkrátka nemají peníze na ty mimořádné odměny, protože nemocnice se potýkají s finančními problémy. Potýkaly se už před koronakrizí. Ptám se, kdy ta kompenzační vyhláška bude?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Proto právě o tom hovořím, že musíme tu kompenzační vyhlášku vydat. A bude v řádu maximálně týdnů. Myslím si, že později to není možné.

Václav MORAVEC, moderátor:
Do konce května ji nestihnete?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Nestihneme, protože musíme schválit onen zákon. A na základě toho vyhlášku. Ono to není úplně tak triviální, protože ono se to netýká jenom nemocnic. Týká se to všech segmentů. Každý segment byl nějakým způsobem postižen. Každý segment by měl dostat určitou míru kompenzace. Takže ta jednání velmi intenzivně probíhají. Pracujeme na tom.

Václav MORAVEC, moderátor:
Do konce června ji stihnete?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Do konce června určitě ano, pokud se nic zásadního nestane, tak bude. Tak ty debaty probíhají sice se všemi segmenty, ale my se snažíme najít konsensus. My to tady neděláme na sílu. My se snažíme skutečně najít konsensus a já budu dělat všechno pro to, aby do konce června byla vydána.

Václav MORAVEC, moderátor:
V rámci té nemocniční péče je spor mezi nemocnicemi a Ministerstvem zdravotnictví, jestli 80 % výkonů loňského roku, nebo 85 %. Ředitelé nemocnic říkají, že nemají šanci, a mluvil jsem o tom v první hodině, jak pomalý je náběh té běžné péče mimo covidové do nemocnic, kdy dnes se nemocnice v této zemi pohybují na těch zhruba 50 maximálně třech čtvrtinách výkonu. Tak kývnete na těch 80 %?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ano. Myslím si nějaký úplně zásadní spor v tomto směru není. Já jsem jednal s řediteli nemocnic a hovořili jsme o těch 80 %.

Václav MORAVEC, moderátor:
Přistoupíte na ten požadavek 80 %?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Situace v každé nemocnici je trošku jiná. Není to enblock stejný problém všude, ale těch 80 % z mého pohledu je legitimní s tím, že pokud někdo udělá větší produkci, tak ta mu také bude uhrazena. To znamená, my říkáme, že si budou ty nemocnice moci sáhnout na další peníze za takzvanou nadprodukci. Takže v tomto směru by ten problém být neměl.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jinými slovy spor o 80, či 85 tímto skončil, protože přistoupíte na 80?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ano.

Václav MORAVEC, moderátor:
Paní
senátorko, máte také z praxe informace, že se nedostávají ty kompenzace slíbené kompenzace zdravotnickém personálu?

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Ano, protože zase nemocnice Ústeckého kraje nespadají pod řízení Ministerstva. Takže samozřejmě tam ten problém je. Ty odměny jsou nějaké, ale jsou velmi nízké vzhledem k tomu, co třeba dostávaly nemocnice přímo řízené. Takže tam ten problém nastává. Samozřejmě, že já se přimlouvám za těch 80 %, kdy teda nemocnice bude mít produkci 80 %, tak bude hrazena jakoby stoprocentně. Což je skvělé. To si myslím, že ano, protože ten náběh bude opravdu velmi pozvolný a těžký, protože budou před námi, jsou teda prázdniny a tam vždycky ta produkce byla nízká. Takže tady musíme počítat s tímto do konce roku se to prostě nedožene. Ti pacienti navíc ještě nechodí. Bojí se, protože mnohdy ani neví, když je nějaký plánovaný výkon, jestli mají přijít s covid negativním testem. To je další věc, která se řeší, protože to nechtějí zase odebírat lékaři obvodní, že těm to jde do nákladů. Pojišťovna to někdy nechce zaplatit. Takže tady jsou tyhle komplikace. Co se týče prostě i privátních lékařů, tak tam ta kompenzace má být taky nějaká. To jsem se dívala, už je to připravené. Takže to vypadá také docela solidně. Ale musím říci, že ta produkce opravdu je nízká i v mé ambulanci třeba v Mostě, tak tam se přestávají lidé bát, ale třeba na Lounsku, tak tam je to ještě takové zakleté...

Václav MORAVEC, moderátor:
Proto jsem se ptal, jestli byste, kdybyste byli vy dva ministry zdravotnictví jako zástupci opozice, tak jestli byste rozvolňovali rychleji? Protože je tlak na ministra zdravotnictví a na vládu kupříkladu právě i od ředitelů nemocnic, že dokud se roušek nezbavíme i v těch uzavřených prostorách i v těch nemocnicích, tak lidé se budou bát jít za běžnou lékařskou péči, Martin Kubo.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Já v tomhle to rozvolňování se strašně složitě komentuje, pokud nemáte ty data já. Předpokládám, že nad tím sedí nějaká pracovní skupina, která má konkrétní čísla. To je to, po čem já pořád volám. Dělejme ta opatření podle těch dat. Ale pokud si mohu dovolit ta zkušenost z toho zdravotnictví tady poprosím pana ministra, aby se trošku chovali spravedlivěji a vysvětlím proč. Vy jste vzal, a teď nech mě neberte za slovo, 6 nebo 7 miliard a oddlužili jste svoje fakultní nemocnice. Trošku jste zapomněli, že jsou nějaké krajské, ale tam jsou stejné sestřičky, stejně stateční doktoři, stejně stateční lidi jako byli v té první linii a vy se jako věnujete těm svým. Kdežto když přijedete do Budějovic, tak se vždycky jdete rád vyfotit do té krajský. A teď vlastně říkáte ona moje jako není, tak ať si to tam řeší. A teď k tomu řeknu ale druhou věc. To je to, jak se vláda chová. My odměníme zdravotníky ale jenom naše. My budeme dávat podnikatelům a najednou zjistí ty kraje, že trochu z jejich. Obce zjistí, že trochu z jejich. A ono je to vlastně vždycky trochu celý zamotaný. Takže já bych v tomhle tom prosil o opravdu spravedlivý přístup, protože naše krajské nemocnice, a vy to víte moc dobře, jsou všechny ve vynikající kondici, protože poctivě a dobře hospodaří. A dneska najednou vlastně koukají, že nemocnice, která až tak moc dobře hospodařila, tak se tam naleje nějaká ta miliarda a ty dluhy se vlastně spláchnou. A já bych v tomhle tom opravdu preferoval, aby ten přístup byl spravedlivý. Aby když jako vláda něco slíbíte a chcete to udělat, tak to udělejte. Přemýšlejte o tom, že jsou to stejné sestřičky a stejní doktoři, kteří si to stejně zaslouží. A mělo by to být jako systematicky, protože ona je, najednou se zjišťuje, že ty peníze, o kterých vždycky mluvila paní ministryně, téměř jako by nám je dávala ta vláda, jako by měla svoje vlastní. Jako přitom jsou to pořád ty, který musíme všichni z těch daní vydělat. Tak najednou se zjistí, že oni nejsou až tak vládní. Oni jsou trochu krajský, trochu obecní. Takže v tomhle bych prosil, abyste se chovali spravedlivě a řada nemocnic trošku jako kouká na to, že se ty velký teda oddluží. My, kteří jsme se snažili a pracovali jako zodpovědně, tak vlastně třeba ty sestřičky teď odměnit tak nemáme prostor.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy nemáte prostor. Vy jste v jižních Čechách.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Já nejsem ale v koalici. Já nevím. Samozřejmě říkám....

Václav MORAVEC, moderátor:
Zda na vás obracejí, zda můžete potvrdit slova Dagmar Žitníkové?


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ano, mluvím o tom s řediteli a ta situace jim samozřejmě přijde jakoby nespravedlivá v situaci, kdy se tady oddlužují a lejí se peníze čistě do fakultek a přitom tyhle ty velké nemocnice, kterou drží ty kraje, tak na ně ten ministr úplně nemyslí.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Tady se trošku míchají hrušky s jablky. Za prvé musím říci, že není to tak, že bychom nemysleli na kraje. Teď jsme schválili odměnu pro zdravotnické záchranné služby, které vůbec pod nás nespadají. Stát nezřizuje ani jednou zdravotnickou záchrannou službu. Jde tam na 1,2 miliardy korun na odměny pro záchranáře. Takže to je třeba říci první věc. Druhá věc, nemíchejte oddlužení a nemíchejme veřejné zdravotní pojištění. Oddlužení, a já za to nejsem nikterak rád, ale že jsme to tady řešili u vás opakovaně, tak je zkrátka problém, který se tady nakupil, teď se ještě vygradoval v těch klíčových nemocnicích jako je Bulovka, která byla v největším zápřahu v této covidové krizi a stát ze zákona je ručitel za ty závazky. My je zřizujeme ty nemocnice a jsme ručitelem. My nejsme ručitelem za závazky akciových společností a dalších nemocnic, které pod nás nespadají. Takže my jsme museli toto vyřešit a vyřešili jsme to. Jsou tam nové managementy a ty věci se tam bohužel nakupily za předchozích mnoho let. A ty důvody jsou různé. Od úhrad přes hospodaření, a tak dále. Ale druhá věc je, a to je mnohem zásadnější, že teď tady skutečně bude kompenzační vyhláška, která pamatuje na všechny nemocnice, praktické lékaře, všechny segmenty. Z té samozřejmě budou profitovat všechny nemocnice, které se tím spíše staraly o covidové pacienty, protože tam budou bonifikace za ty, kteří byli na umělé plicní ventilaci, na EKMO a z toho samozřejmě ty nemocnice budou moci zaplatit i své zdravotníky, kteří se starali o ty pacienty. Takže v tomto směru myslíme na všechny a ta úhradová vyhláška stejně jako jakákoliv jiná úhradová vyhláška, tak tato kompenzační vyhláška samozřejmě je systémová a řeší celý systém.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Budeme jenom rádi. Jenom, prosím, abyste na to mysleli koncepčně.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Je pravda, že třeba některé menší nemocnice, typ žatecká, tak ty tam taky měly vyhrazená lůžka, že tam mají kyslík. A prostě tam ty pacienti jaksi nedorazili. Takže nevím. Oni třeba ty covidové pacienty, zaplať pánbůh. Ale nevím, na jakém vlastně, potom kolik dostanou finanční prostředků. Jestli jim to bude stačit, i když ta produkce třeba bude ještě nižší.

Václav MORAVEC, moderátor:
Zhruba za těch 80 %, co tady pan ministr přislíbil. To se týká všech.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ale bonifikace za EKMO, kdo se trochu rozumí tomu, co je EKMO, je to mimotělní oběh.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Těch pacientů bylo pár.


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Ano, ale i tak jako jich bylo relativně málo.

Václav MORAVEC, moderátor:
Poslední téma se týká avizovaných nákupů ochranných zdravotních pomůcek v době nouzového stavu, které hodlá prověřovat Nejvyšší kontrolní úřad. Stalo se tak v pondělí, kdy vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, respektive prezident Miroslav Kala, rozhodl o kontrolní akci. Úřad se zaměří nejen na rozdílné ceny, které platila různá ministerstva za stejné pomůcky, ale i na dodržování zákona o zadávání veřejných zakázek. Ten předpokládá, že může nastat krize, na kterou lze reagovat i přímým nákupem. Co to vlastně znamená, vysvětluje v rozhovoru pro dnešní Otázky právě prezident NKÚ Miloslav Kala.

Miloslav KALA, prezident, Nejvyšší kontrolní úřad:
Následně, ale když už je odvráceno to bezprostřední riziko, bezprostřední ohrožení, tak v ten okamžik už se má začít postupovat podle těch institutů, které předpokládá zákon.

Václav MORAVEC, moderátor:
Za kolik vláda nakupovala? Podívejme se na data, která máme k dispozici. Ministerstvo financí tvrdí, že z vládní rozpočtové rezervy bylo na nákup ochranných prostředků a dalšího vybavení zatím uvolněno bezmála 11 miliard korun. Ministerstvo vnitra podle aktuálních dat Otázek utratilo za nákup zdravotnických pomůcek 4,5 miliardy a Ministerstvo zdravotnictví, pokud to, pane ministře, platí 2,5 miliardy. Je to tak?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Ano, je to tak. Nejsou to jenom o zdravotnické pomůcky, ty známé respirátory a podobně, ale jsou to právě třeba i plicní ventilátory, komplement pro laboratoře na testování, a tak dále, termokamery. Takže ono toho je více. Není to jenom otázka roušek a respirátorů.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ona ve sněmovně je teď novela, která by měla zjednodušit zadávání veřejných zakázek prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění. Máte vy obavy z toho, na co NKÚ přijde na Ministerstvu zdravotnictví, že vás se bude nejvíc týkat ta kritika předražených zdravotnických pomůcek?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Nemáme naprosto žádné obavy, protože máme tady registr smluv. Já jsem si nechal udělat analýzu, jak nakupovalo Ministerstvo zdravotnictví a jak nakupovaly jiné veřejnoprávní subjekty, a teď neberu Ministerstvo vnitra, kdy prostě tady byl nějaký pan Tvrdík a nějaké kontakty v Číně. To si myslím, že se nedá brát za tržní prostředí. Ale beru skutečně za tržní prostředí, za kolik nakupovala města, za kolik nakupovaly tady Krajské ředitelství policie, Hasičský záchranný sbor. A my to máme jasně zdokumentováno. A vychází z toho, a je třeba brát toto jakožto vážený průměr. To znamená, počty nákupů, my jsme objednali a nakoupili asi 70 000 000 různých ochranných prostředků a cena. Vychází to, že my jsme u FFP 2, FFP 3 pod cenou na trhu. Pokud se bavíme skutečně o třeba tady Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy, Středočeský kraj, Zlínský kraj. Máme to jasně vytaženo. Kupříkladu řeknu jenom jeden příklad. Ministerstvo zdravotnictví respirátory FFP 3 nakupovalo za vážený průměr, co je velmi důležité, ve výši 148 Kč. Máme tady třeba policejní prezidium, které nakupovalo za 348 Kč vážený průměr. A já to nekritizuji. Já pouze říkám, že ta situace byla tak mimořádná, že tady neexistoval žádný pořádný trh. A já vám něco ukážu, protože to je docela zajímavé. Jakým způsobem se vyvíjely, a to je podle registru smluv, mimo ministerstva zdravotnictví a mimo ministerstva vnitra, jakým způsobem se vyvíjely ceny v březnu a dubnu u respirátorů. Toto není normální trh. To je burza. Takto se to vyvíjelo. To je skutečně z registru smluv zhruba 500 objednávek od krajů, měst, všechny veřejnoprávní subjekty. A tak to vlastně to oscilovalo všechny ty. Takže zkrátka v tomto prostředí hledat nějakou tržní cenu v čase a místě obvyklém je zkrátka naprosto nemožné. A v té době to byla naprosto krizová situace. My jsme dělali jenom to, co jsme měli.

Václav MORAVEC, moderátor:
Je možné tou krizovou situací omluvit to, že některé ty firmy v životě neměly nic společného s nákupem a prodejem zdravotnického materiálu? Že končily v daňových rájích? To, na co zkrátka upozorňuje Transparency International a další protikorupční organizace?

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
To je právě za mě ten problém, protože v podstatě, jestli teď ministerstvo vyplatilo 2,5 miliardy tak, že vlastně jenom přes ty firmy, pokud teda se nakoupilo nebo se poptávaly tyto firmy, tak to bylo asi 1,8 miliardy právě přes ty 4 firmy, které jsou, nebo 3, které jsou jakoby někde prostě v daňových rájích, nebo vlastně mají na sobě exekuce a podobně.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Pardon, ale tady to neplatí. To jsou data, která nejsou pravdivá, protože většina těch objednávek je stornována a ta částka je mnohem nižší.

Václav MORAVEC, moderátor:
A o kolik?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Pokud se bavíme o La Factory, tak tam je to finálně nějakých 500-600 milionů.

Václav MORAVEC, moderátor:
Takže polovička.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Není to žádná schránková firma a podobně. Není nic výjimečného, že jsou tady nějaké ready made společnosti, které jsou připraveny pro to, pokud je za nimi standardní podnikatel, který využil té příležitosti a měl ty kontakty v Číně, protože tam obchodoval s elektronikou předtím a využil kontakty. Takto ty respirátory zajistil. U té firmy Resell Prague je to asi 12 000 000 finální částka, nikoliv 310. U Del Sol je všechno vystornováno, takže 0. A pak je tam nějaká…


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Trošku to vypadá, že jste to stornovali po mediální masáži…

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
To není po mediální masáži. To je po tom, že vše, co přišlo, tak jsme testovali. Testovali jsme je ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce z hlediska filtrační účinnosti. Pokud to nesplnilo kvalitu, a to ještě 1 argument. Tady se nám vyčítá, že jsme nakupovali od nějakých takovýchto firem. My jsme ale platili až po dodání. Přece, když platím až po dodání, tak to riziko je naprosto minimální. A právě proto jsme si mohli ty respirátory otestovat a pokud nevyšly, tak jsme ty objednávky stornovali a nezaplatili jsme ani korunu.

Václav MORAVEC, moderátor:
Drtivou většinu, počítám-li tedy správně, tak vám zhruba tedy 600-700 milionů u těch firem, které byly označeny za problematické?

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Přesně tak. Toto jsou nějaké objednávky, ale to reálné Cash out, co se vyplatilo, tak je úplně někde jinde. A není to na základě mediální masáže. Je to na základě toho, že zkrátka nevyšly testy těch respirátorů a my jsme ty objednávky zrušili.

Alena DERNEROVÁ, místopředsedkyně senátního výbor pro zdravotnictví /nestr. za SD-SN/:
Jenom v kontextu toho právě mě pak děsí právě ten nový návrh zákon o veřejných zakázkách, který je z dílny MMR. Kdy teda v podstatě se říká, že uděláme jednací řízení bez uveřejnění a tam se mohou ty firmy klidně teda jako dostat, protože to bychom se dostali, když je tady ten zákon takhle navržen, tak bychom se dostali někde ještě před ROP Severozápad, nebo jakoukoliv jinou...

Václav MORAVEC, moderátor:
Myslíte severočeský Klondike, jak se to uvádí?


Martin KUBA, lékař a člen expertního týmu pro ekonomiku a hospodářství /ODS/:
Mě na tom zaráží jedna věc. Když si poslechnu a nepřečet jsem si výroky toho majitele společnosti La Factory, který vlastně popisuje, jak šel kolem toho ministerstva a teď viděl tu bezmoc, tak tam zaťukal a ještě tam hezky říká, že ten krizový štáb je hned vedle vrátnice. Tak se tam vlastně šel zeptat a tam seděli ti bezmocní lidi. To mě osobně jako občana České republiky jako děsí trochu víc, protože mně to připadá, že vy byste měli být jako ministerstvo v téhle chvíli schopni reagovat. Je to podle mého to, že vy jste trošičku tu situaci podcenil, protože jste neměl představu, co se může stát a jaká ta spotřeba těch roušek bude. To bylo z těch vašich výroků vidět, protože pak se najednou ukázalo, že je potřeba v terénních sociálních službách. A vy jste furt ještě v lednu vyprávěl, že je jich v nemocnicích hodně, ale v podstatě jste nedocenil, co se na nás hrne. To tak prostě bylo, protože najednou se ukázalo, že když řeknete těm lidem – noste roušky, tak oni je musí začít nosit. Pak jste s panem premiérem vždycky říkali, kdo to nemá, já mu to večer dovezu. Ti doktoři chudáci seděli u oken a koukali, kdy přijde ten pan premiér autem a vy jste furt nejeli. Takže tohle to jsou věci, které mě na tom jako víc děsí. Zaplaťpánbůh, že se tak ceny sníží a nechám to na NKÚ. Já nerad jsem politik, který v televizi dělá soudy a policii. To tak prostě být nemá. Ať to překontroluje NKÚ. Ta doba byla složitá bezesporu. Nebyla jednoduchá. V tom, jako je třeba respekt. Nikdo si neumíme představit, že to jde řídit jednoduše. Prostě je třeba o těch věcech mluvit. Nechat NKÚ ať to překontroluje a pana ministra ať argumentuje. To je celé.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/:
Když se podíváte včera z veřejné statistiky, že ve Velké Británii zemřelo 300 zdravotníků v první linii, tak se podívejte na statistiky u nás. A to je i díky tomu, že také měli ty ochranné prostředky.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano, ale měli jsme 800 zhruba 850 nakažených zdravotníků. Což jsou zatím ta covidová čísla. Děkuji vám, hlavním hostům Otázek. Adam Vojtěch ministr zdravotnictví, místopředsedkyně
senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Alena Dernerová a lékařek, ex ministr průmyslu a obchodu z ODS Martin Kuba byli mými hosty. Děkuji vám a těším se někde na shledání.

Martin Kuba

Martin Kuba

expert pro průmysl a obchod
předseda regionálního sdružení

Více o autorovi