O konci platnosti technické prohlídky budete nově informování pomocí datové schránky
29. června 2018

Martin Kupka: O konci platnosti technické prohlídky budete nově informování pomocí datové schránky

(www.ods.cz) Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikací. Součástí novely je též pozměňovací návrh poslance Martina Kupky, který do zákona přidává odstavec, jenž ukládá ministerstvu dopravy informovat vlastníky vozidel, kteří mají zřízenou datovou schránku, o blížícím se konci platnosti technické prohlídky.

„Dobrá věc se podařila! Věřím, že se jedná o jeden z prvních kroků, které povedou ke zlepšení pověsti státních informačních systémů. Navíc využijeme dobře fungujícího nástroje datových schránek, kterých bylo na počátku června v provozu již 900 250. Pozitivním faktem je, že kromě 112 tisíc fyzických osob, které mají fungující datovou schránku, tato drobná a jednoduchá změna zjednoduší život podnikatelům a firmám. Neboť právě právnické osoby provozují dle odhadů 70 % vozového parku České republiky.“ říká místopředseda ODS Martin Kupka. „Rád bych navíc, aby informaci dokázal převzít také portál občana, který má lidem sloužit od letošního července.“

Obdobný systém upozornění zprávou do datové schránky již funguje u občanských průkazů. Avízo o konci platnosti technické kontroly navíc pomůže nejen občanům a firmám od zbytečných pokut, především může přispět ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu, protože technická prohlídka může odhalit závadu vozidla či některé jeho součásti.

 „Oceňuji, že se v průběhu schvalování podařilo změnit negativní postoj ministerstva dopravy. Byla by opravdu škoda, kdyby princip fungující v resortu ministerstva vnitra u občanských průkazů nebyl sto aplikovat jiný resort. Věřím, že tento malý krok ke zlepšení komunikace státu s občany ušetří peněženky občanů České republiky,“ dodává Martin Kupka.

Martin Kupka

Martin Kupka
místopředseda strany
poslanec PČR
expert pro veřejnou správu

Více o autorovi