Usnesení 31. kongresu ODS

14. dubna 2024
Usnesení 31. kongresu ODS

(www.ods.cz) Na právě ukončeném 31. kongresu si občanští demokraté zvolili nové vedení – předsedou se stal Petr Fiala, 1. místopředsedou byl zvolen Zbyněk Stanjura a předsednictvo doplnili Martin Baxa, Eva Decroix, Martin Kupka a Alexandr Vondra. Delegáti na kongresu zvolili také členy výkonné rady.

Do výkonné rady zasednou: Martin Kuba, Libor Šťástka, Jiří Vaněček, Martin Červíček, Petr Beitl, Pavel Drobil, Petr Sokol, Michal Kortyš, Pavel Karpíšek, Alexandra Udženija, Jan Skopeček, Michal Šidák, Zbyněk Stejskal, Petr Klár.

Delegáti občanských demokratů na kongresu přijali následující usnesení:

  • Kongres oceňuje mezinárodní iniciativu, která zajistí napadené Ukrajině statisíce kusů munice. Iniciativa pomohla napadené zemi v boji proti ruskému agresorovi, Česká republika získala mezinárodní prestiž.
  • Kongres odsuzuje zločiny, kterých se dopustili teroristé hnutí Hamás na území Izraele v říjnu roku 2023, oceňuje jasnou podporu, kterou izraelským občanům vyjádřila vláda České republiky.
  • Kongres odsuzuje nebezpečnou eskalaci blízkovýchodního konfliktu ze strany íránského režimu. Noční útok na Izrael je dalším nepřijatelným projevem mezinárodní agrese a zapadá do nepřátelské politiky Íránu, stejně jako podpora teroristických skupin, a také Ruska ve vraždění Ukrajinců.
  • Kongres oceňuje, že vláda Petra Fialy prohloubila ukotvení České republiky mezi našimi spojenci v NATO, a oceňuje, že svým přístupem získala České republice respekt mezi partnery v Evropské unii.
  • Kongres oceňuje členy vlády nominované ODS za jejich úsilí při prosazování programu, ať už v oblasti konsolidace veřejných financí, dopravní infrastruktury, obranyschopnosti a legislativních změn.
  • Kongres podporuje vládu, aby nadále pokračovala v podpoře Ukrajiny, která od roku 2022 vzdoruje ruské agresi. Česká republika a její občané budou v bezpečí, pokud bude agresivní Rusko zastaveno co nejdále od našich hranic.
  • Kongres považuje za klíčovou otázku energetické soběstačnosti České republiky. Rozvoj jaderné energetiky je cestou, jak této nezávislosti dosáhnout.
  • Kongres vyzývá členy ODS, aby se aktivně zapojili do kampaní k evropským, krajským a senátním volbám, abychom znovu ukázali, že rozumná politika vítězí nad populismem.