4. května 2023

Deník: Regionům chybí školy. Musí se dostavět

(Deník) Velkým problémem, který je třeba řešit, je nedostatek školních budov v některých regionech. V pravidelné čtvrteční debatě Deníku to řekl premiér Petr Fiala s tím, že je důležité je dostavět. Okomentoval i výměnu ministrů v resortu školství.

Celý rozhovor s Petrem Fialou můžete zhlédnout na Denik.cz.

Moderátorka Deníku Kateřina Perknerová upozornila, že bylo dlouhodobě známo, že kvůli silné populaci budou budovy škol chybět hlavně v prstenci kolem Prahy či Brně a okolí. Proč tedy politici situaci neřešili již dřív?

Premiér Petr Fiala připomněl, že on sám byl v minulosti ministrem školství čtrnáct měsíců. „Prosadil jsem toho dost, ale nestihlo se všechno,“ řekl. Fiala se v té době podle svých slov věnoval hlavně reformě vysokých škol či státním maturitám, které nefungovaly a potíže přetrvávají doposud. Stejně tak dosud přetrvávají problémy s učňovským školstvím a nedostatkem řemeslníků či nedostatkem gymnázií. To vše bude mít na bedrech nový ministr školství Mikuláš Bek, kterého ve čtvrtek jmenuje prezident Petr Pavel.

Resortu pro evropské záležitosti se po něm ujme stávající náměstek ministra zahraničí a někdejší velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák. Na dotaz, zda by k personálním obměnám došlo, kdyby stávající ministr školství Vladimír Balaš nerezignoval ze zdravotních důvodů, Fiala opáčil, že kdyby v životě ani politice neplatí. „Došlo by třeba k něčemu jinému,“ podotkl.

Fenoménem, se kterým se Česká republika od vzniku potýká, je podle něj to, že se velmi často mění ministři školství. Bylo jich již více než dvacet, což má dopad na vzdělávání, neboť se vše neustále mění. Vláda se to podle něj snaží kompenzovat tím, že pracuje jako tým. „Na funkci ministra přichází člověk, který se školstvím celý život zabývá. Bude velkým přínosem,“ zdůraznil Petr Fiala.

Hájil i nového ministra pro evropské záležitosti Dvořáka, kterého široká veřejnost zná ještě méně než Beka. Jedná se podle něj o důležitý resort. „Tato práce není vidět každý den v médiích, ale je vidět ve výsledcích. V bruselské agendě dokážeme prosazovat naše zájmy,“ řekl Fiala. Dvořák je podle něj zkušený diplomat s letitou praxí, který naváže na Beka.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS