22. března 2024

Alexandr Vondra: Jaderná renesance je nezbytnou budoucností naší energetiky

(www.ods.cz) Ve čtvrtek 21. března proběhl v Bruselu vůbec první summit o jaderné energii. Světoví lídři zde diskutovali o tom, jak může jaderná energie přispět k udržitelnému rozvoji. Summit částečně navazoval na konferenci OSN o změně klimatu (COP28) v Dubaji v prosinci 2023, která vyzvala k urychlení využívání jaderné energie spolu s dalšími nízkouhlíkovými zdroji energie.

Jaderná energie je zásadním pilířem naší strategie pro dosažení klimatických cílů v Evropě. Bez využití jádra nemáme šanci je naplnit. Je naše velké vítězství, že si to začíná naplno uvědomovat nejenom Evropská unie, ale i další země světa. Jaderná renesance je nezbytnou budoucností naší energetiky,“ uvedl Alexandr Vondra.

„Válka na Ukrajině nám opět ukázala, že musíme ukončit závislost na nespolehlivých zdrojích a agresivních státech. Pro zajištění naší energetické bezpečnosti je nezbytné zaměřit se na spolupráci s důvěryhodnými partnery. Tato spolupráce je základem pro stabilní a bezpečnou budoucnost Evropy, kde jaderná energie hraje klíčovou roli ve snižování emisí a podpoře udržitelného rozvoje. Těší mě, že tuto skutečnost na summitu vyzdvihl i premiér Petr Fiala," doplnil Vondra.

Alexandr Vondra

místopředseda strany
europoslanec