OKÉNKO RADNÍCH
30. listopadu 2020

Jakub Stárek: OKÉNKO RADNÍCH

Radní pro oblast dopravy Jiří Lála:
 
Bohužel ne všechny projekty se posouvají tím tempem, jakým bychom si představovali, což je vidět například na městem pozastavených opravách Puškinova náměstí nebo ulice Za Hládkovem. Přesto se nám v posledním měsíci, který by se dal nazvat měsícem "ZOOMovým", podařilo posunout některé projekty v rámci akce BESIP do dalšího projednávání, stejně jako proběhly výrobní výbory projektování tolik očekávaných staveb, jako je například tramvajová trať na Strahov nebo rekonstrukce ulice Badeniho. S hlavním městem také řešíme kompletní revitalizaci oblasti Pohořelce, kde by měla vzniknou pěší zóna, nebo částečné uzavírky pro tranzitní dopravu obou Vltavských nábřeží. Tyto akce mohou následně přinést zvýšenou dopravu do rezidenčních oblastí naší městské části, a proto požadujeme detailní dopravní simulace. Do finále také míří dopravní studie, kterou jsme zadali Fakultě dopravní ČVUT a která by měla sloužit jako strategický dokument pro další rozvoj naší městské části.
 
 
Radní pro oblast školství Marie Kubíková:

Otevírání škol

 
Otevírání škol by mělo být nejvyšší prioritou vlády, není důvod k dalšímu odkládání. Opatrnost v režimu ve školách je však samozřejmě na místě. Praha 6 díky přísnému režimu dokázala spolu s řediteli škol udržet nemocnost mezi pedagogickým sborem a personálem škol a školek na hranici nepřesahující 5 %. Mezi žáky a dětmi byla tato hranice dokonce pouze 0,5 %. Vše se podařilo i díky respirátorům, rouškám a desinfekci, kterou školám pravidelně dodáváme. Proto nyní všichni netrpělivě čekáme na jejich znovuotevření. Školky jsme naštěstí mohli udržet otevřené bez přerušení, dokonce ani na podzimní prázdniny jsme docházku dětí nepřerušili, samozřejmě to nebylo jednoduché, paní učitelky často mají samy děti školou povinné nebo procházely nemocí, uzavírali jsme přechodně některé kuchyně, protože se nám nakazily paní kuchařky. I proto jsme přechodně žádali rodiče, kteří měli tu možnost, aby docházku svých dětí do školek omezili. Díky tomu jsme zvládli i toto personálně napjaté období. Chod radnice není ale nyní jen o řešení epidemie koronaviru. Daří se nám udržet i tempo investičních příprav. Jedna z největších akcí se týká školy J. A. Komenského, která bude od poloviny příštího roku procházet velkou stavební úpravou, navýšíme kapacitu školy díky využití podkrovních prostor a díky nástavbě, škola získá i potřebné zázemí pro kantory a rozšíří se školní jídelna. Stejně budeme přestavovat i ZŠ E. Destinnové a ZŠ nám. Svobody. Další přestavba právě probíhá v ulici Starostřešovická, kde bude na jaře otevřena první dětská skupina Prahy 6, na kterou se podařilo získat dotaci. Do několika škol a školek chystáme doplnění venkovních žaluzií do oken. Na většině škol začínají působit psychologové, kteří budou poskytovat supervizi. Tento moderní nástroj nám pomůže udržet i v těžkých dobách u našich učitelů uspokojení z práce, zvýšení její kvality a efektivity. Ve školkách pracujeme na posouzení dřevin v zahradách a jejich plánu odborné péče, chystáme již předběžný plán letního provozu i zápisy 2021. Nezapomínáme ani na seniory, zdravotníky a vojáky, o tom ale příště. Přeji všem klidné prožití Adventu, mnoho zdraví, sil a optimismu v posledním měsíci složitého roku 2020. Letošní Vánoce budou zvláštní. Všichni se pomalu učíme, jak „dělat radost na dálku“. Marie Kubíková například společně s brigádní generálkou Lenkou Šmerdovou vyzvaly děti z našich základních škol, v období, kdy probíhala jen online výuka, zda by nechtěly potěšit vlastnoručně vyrobeným vánočním přáním české vojáky na zahraničních misích v Afghánistánu a v Mali. Výsledek byl neuvěřitelný. Radní Kubíková předala na generálním štábu téměř tři sta nádherných přání, se kterými si děti daly hodně práce a napsaly do nich spoustu milých, upřímných a dojemných vzkazů. Ty hned prvním letadlem odletěly do Mali, další zamíří do Afghánistánu a některé potěší také naše válečné veterány.
 
Jakub Stárek

Jakub Stárek

člen ZHMP
místostarosta MČ Praha 6

Více o autorovi