7. března 2014

Nepotřebujeme eurovládu, ale efektivní EU

Panevropské politické strany právě nominují své kandidáty na příštího předsedu Evropské komise. Chtějí z jejich souboje učinit téma letošních eurovoleb. Argumentují Lisabonskou smlouvou, kterou ovšem svévolně dezinterpretují.

 
Ta pouze říká, že předsedu EK vybírají šéfové států s přihlédnutím k výsledkům voleb do Evropského parlamentu. Panevropské politické strany právě nominují své kandidáty na příštího předsedu Evropské komise. Chtějí z jejich souboje učinit téma letošních eurovoleb. Argumentují Lisabonskou smlouvou, kterou ovšem svévolně dezinterpretují. 
 
Ta pouze říká, že předsedu EK vybírají šéfové států s přihlédnutím k výsledkům voleb do Evropského parlamentu. 
 
EU nepotřebuje další posilování nadnárodní byrokracie. Skutečně závažné situace nakonec vždy řeší vlády národních států. Potvrdila to nedávná ekonomická krize nebo současná situace na Ukrajině.
Aliance evropských konzervativců a reformistů (AECR) další politizaci Evropské komise odmítá.  Předseda Evropské komise by měl být, jako tomu bylo doposud, nominován vládami, tedy na základě dohody v Evropské radě. Jsou to právě členské státy, které jsou základním stavebním kamenem EU. Evropská komise není a nemůže být žádnou evropskou politickou vládou.
 
Jako předseda Aliance evropských konzervativců a reformistů jsem se proto rozhodl navrhnout vedení AECR, abychom politického kandidáta na post předsedy Evropské komise nejmenovali. Budeme však trvat na účasti ve všech debatách, abychom mohli tento postoj vysvětlovat a obhajovat.
Ing. Jan Zahradil

lídr kandidátky ODS pro volby do Evropského parlamentu
1. místopředseda strany
předseda poslaneckého klubu EP