ODS: Pomoc vybraným špitálům je faul na ostatní zdravotníky
28. dubna 2020

ODS: Pomoc vybraným špitálům je faul na ostatní zdravotníky

(www.ods.cz ) ODS kritizuje vládu za nesystémovou podporu šesti vybraných nemocnic, kterou se ministři snaží schovat pod roušku koronavirové krize. Občanští demokraté vyzývají ministra Vojtěcha, aby přistoupil k systémovým krokům, které budou problémy českého zdravotnictví řešit.

„Není možné poslat do několika vybraných nemocnic tak vysokou pomoc a neřešit situaci všech ostatních zdravotnických zařízení. Je to zjevně diskriminační krok vlády. Všechny nemocnice na základě nařízení ministra upravily v době krize svůj provoz tak, aby se připravily na pacienty s nemocí COVID-19. Všechny to samozřejmě zasáhlo ekonomicky. Výběrová pomoc je v takové situaci naprosto nepřijatelná a demoralizující. Jak k tomu přijdou všichni ostatní v regionech a jak k tomu přijdou ti, kteří dokázali poskytovat zdravotní péči dlouhodobě bez ztrát,“ říká místopředseda ODS Martin Kupka.

„Jde evidentně o krok, který vláda udělala ve stínu krizové situace bez adekvátní diskuze. Je totiž zřejmé, že dluh velkých nemocnic je dlouhodobým, systémovým problémem českého zdravotnictví, nikoliv čerstvým důsledkem aktuální situace v souvislosti s COVID-19. Jaké systémové kroky učinil ministr zdravotnictví v posledních letech, aby se velké nemocnice do ztrát nedostaly? Kde je odpovědnost ministra zdravotnictví za ztrátové hospodaření jím přímo řízených nemocnic? Zároveň se ale ptáme, jak je možné, že vláda v této době uvolňuje takovou částku a jaké kroky učinila, aby nedošlo k opětovnému zadlužení zmíněných nemocnic. Obávám se, že jde o ukázkové zneužití situace a že je to také nebezpečný precedent pro další ‚výběrová ‘ řešení v době krize a navíc s uvolněním rozpočtových pravidel za zády,“ komentuje nečekaný krok vlády ekonomický expert ODS a poslanec Jan Skopeček.

„Čekáme na systémové kroky, které vyvedou české zdravotnictví z vážných problémů. Místo toho vyřešil pan ministr dluhy jen několika svých vybraných nemocnic. Budeme ale požadovat, aby okamžitě odpověděl, co udělá s financováním desítek krajských, městských i soukromých nemocnic. Na nich stála zásadní pomoc po celou dobu epidemie. Pokud nemá být štědrá pomoc vybraným subjektům faulem vůči všem ostatním zdravotníkům, musí okamžitě následovat řešení pro celou síť zdravotnických zařízení,“ apeluje poslankyně Ilona Mauritzová.