ODS: Daně? Zjednodušíme!
31. května 2016

ODS: Daně? Zjednodušíme!

Občanští demokraté pokračují v trendu zjednodušování. Tento týden Sněmovna projedná jejich návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. ODS také kritizuje zvýhodňování velkých podniků na úkor živnostníků.

Kampaň, kterou jsme včera odstartovali, má heslo „Zjednodušme to“. Pojmenovali jsme, o co se ve Sněmovně snažíme dlouhodobě a v čem chceme pokračovat ještě intenzivněji: snažíme se lidem zjednodušit život. Jedním z našich témat je zjednodušení daňového systému. Sněmovně předkládáme návrhy na zrušení zbytečných daní, nyní je na řadě daň z nabytí nemovitosti. Pokud by poslanci dali našemu pozměňovacímu návrhu zelenou, potom lidé, kteří si pořizují vlastní bydlení, například za milión korun, ušetří 40 000 korun. Přesto se vláda, jak už bývá zvykem, chystá život lidem ještě víc zkomplikovat. Chce nařídit, aby daň platili kupující, přitom nejjednodušší je, když se prodávající s kupujícími sami dohodnou,“ vysvětlil Zbyněk Stanjura.


ODS představuje návrhy, které zjednoduší život i podnikání všem občanům. Současná vláda zjednodušuje podnikání jenom vybraným skupinám. Vadí nám, když jsou velké podniky zvýhodňovány na úkor drobných podnikatelů a živnostníků. Korporace mohou například výhodněji čerpat dotace, jejich týmy účetních a právníků navíc vymýšlí různé kličky, jak zaplatit co nejméně na daních. Důkazem je holding Agrofert Andreje Babiše. Ačkoliv firma letos dosáhla rekordních zisků, nepatří ani mezi 20 největších plátců daní v České republice,“ řekla první místopředsedkyně Alexandra Udženija.