Předem vybrané střepy informací a vzpomínek
2. ledna 2013

Miloš Vystrčil: Předem vybrané střepy informací a vzpomínek

Ne nadarmo se říká, že každému našemu dni, týdnu a natožpak roku bychom měli věnovat své vlastní osobní ohlédnutí. Přesto se mi zdá, že nás stále častěji a stále s větším důrazem a intenzitou informují zprostředkovaně jiní.

Skoro všichni čteme noviny, posloucháme rádio, díváme se na televizi a v poslední době nás čím dál více pohlcuje všudypřítomný internet. Všechna tato média nám nabízejí informační zkratku a náš obraz dne, týdne či roku je potom určen zejména událostmi, které právě tato média ukazují, zdůrazňují, komentují či připomínají. Jedná se vlastně o jakési předem někým vybrané střepy z vybraného dne, týdne či roku.

Tyto střepy nebo chcete-li informace jsme si bohužel ve většině zvykli docela odevzdaně konzumovat a co bývá ještě horší, jaksi automaticky si z nich často sestavujeme, a následně přijímáme za svůj ucelený obraz o životě, který žijeme. Máme totiž přirozenou tendenci zapomínat, že se jedná pouze o střepy, často o střepy účelově vybrané. Takto vybrané střepy nejsou a ani nemohou být uceleným a pravdivým obrazem života, který žijeme. Je tomu tak například proto, že spousta dalších jiných střepů, tedy informací nám totiž z různých důvodů chybí.

Protože je začátek roku, dovolím si i já Vám nabídnout několik střepů, které jsem ve městech svého senátního obvodu v roce 2012 viděl a zachytil a které mě z různých důvodů zaujaly.

Viděl jsem, jak v Polné slavnostně zpřístupnili chrám Nanebevzetí Panny Marie, zaznamenal jsem vynikající třetí místo Jihlavy v celosvětové „olympiádě“ měst, mám radost z úspěšné prezentace třešťských betlémů v Praze nebo z úspěchů Brtnice v soutěži Zlatá jeřabina, těší mě po více než dvaceti letech opravená Štěpnická a další ulice v Telči, vnímám úspěšné aktivity Dačic v rámci národní sítě Zdravých měst v ČR a určitě je moc dobře, že ve Slavonicích úspěšně dokončili rekonstrukci čistírny odpadních vod a byla zahájena stavba Spolkového domu.

Dočetli jste samé pozitivní zprávy? Ano, četli jste správně, vybral jsem a v jedné větě vyjmenoval samé pozitivní střepy, samé pozitivní informace. Udělal jsem to schválně, a to proto, že dnes a denně vidím, že nejen v našich městech, ale i obcích se mnoho věcí daří. Svým maličkým souborem střepů a střípků z našich měst jsem to nyní na začátku roku chtěl připomenout a možná tím i náš životní obraz alespoň trochu doplnit a zároveň takto trochu neobvykle zároveň popřát šťastný nový rok.

RNDr. Miloš Vystrčil

RNDr. Miloš Vystrčil

člen místní rady
místopředseda oblastního sdružení
člen výkonné rady
zastupitel
krajský zastupitel
1. místopředseda senátního klubu

Více o autorovi