6. října 2014

Krize a selhání už máme za sebou. Teď už nabízíme jenom dobrou politiku

ODS je v dluzích, a to pro stranu před blížícími se volbami nikdy není dobrá vizitka. Podle předsedy strany Petra Fialy si ale občanští demokraté uvědomují svou zodpovědnost a během několika dní strana vybrala formou příspěvků na zalepení dluhu více než 2 miliony korun. V rozhovoru pro server EuroZprávy.cz Fiala rovněž prozradil, jaký má vztah k bývalému premiéru Petru Nečasovi i s kým by do koalice v případě úspěchu v komunálních volbách rozhodně nešel.

Před několika dny jste spustil akci s názvem Konto pro budoucnost. Jak jste s jeho průběhem zatím spokojen?

Věřil jsem, že se k mé výzvě členové ODS přidají, ale přiznám se, že jsem nečekal tak velkou příznivou reakci. Vždyť za pár dní jsme shromáždili už více než 2 miliony korun. Je to jasný důkaz toho, že občanští demokraté jsou si vědomi své odpovědnosti, že jim na jejich straně záleží a že věří v její budoucnost.

Co se vlastně stalo, že se strana dostala do tak velkých dluhů?

Nejsem tu od toho, abych vyšetřoval minulost. Ostatně ještě před rokem jsem nebyl ani členem ODS. Z pohledu manažera musím říct, že nebyly správně nastaveny rozhodovací a kontrolní mechanismy a že se zřejmě někteří lidé v minulosti při správě stranických financí nechovali podle toho, co sami hlásali. Ale nic nám nepomůže, když budeme žehrat na minulost. Strana je oživená, máme dobrý konkrétní, srozumitelný program, vizi pro Českou republiku, dobré kandidáty a jediné, co nás strhává dolů, jsou naše dluhy z minulosti. Dělám vše pro to, abychom se jich rychle zbavili.

Litujete některých kroků, kterých se strana v minulosti dopustila?

Není důležité, jestli jich lituji já. Fakt prostě je, že voliči dali ODS najevo, že se jim její politika nelíbila. Jsem v čele občanských demokratů proto, aby se to už neopakovalo a aby nám voliči znovu dali svou důvěru. Ale je potřeba říci ještě jinou věc. Minulost ODS přece není jen několik chyb a pár problematických jednotlivců. S působením Občanské demokratické strany je spojena celá dosavadní existence České republiky a na mnoho věcí z naší minulosti můžeme a musíme být právem hrdi.

Jste v kontaktu s některými staršími či bývalými členy, například s Petrem Nečasem nebo Janou Nečasovou, dříve Nagyovou?

S Petrem Nečasem se občas vidím, s paní Nečasovou ne, ale s tou jsem nebyl v kontaktu ani v minulosti. Vím, že se to teď nenosí, ale já si Petra Nečase za mnoho věcí vážím a nemám důvod na tom nic měnit. Ale samozřejmě se setkávám i s jinými dlouholetými členy ODS. Musím říci, že když objíždím republiku, tak právě rozhovory a podpora od zakládajících členů ODS jsou pro mě velkým povzbuzením.

Můžete uvést příklad, za co si pana Nečase vážíte?

Petr Nečas byl pracovitý politik, rozuměl tomu, co dělal. Nikdo o něm za celá léta, kdy byl v politice, nemohl říct, že by se politikou obohacoval nebo jednal ve svůj prospěch. A na to nesmíme zapomínat ani pod dojmem jeho politického pádu. A jestli chcete nějaký příklad dobré Nečasovy politiky, tak se stačí podívat na evropskou a zahraniční politiku, kterou on sám uskutečňoval. Dejte si ji do kontrastu s tím, co dnes v Evropské unii a v zahraničí předvádí premiér Sobotka.

Vraťme se k ODS. Jedním z vašich hlavních témat před volbami do EP byla Petice pro korunu. Kde je jí konec?

Petice pro korunu byla úspěšná a rozhodně jsme s ní neskončili hned po vyhlášení výsledků evropských voleb. Má zcela konkrétní pokračování. Např. na jejím základě bude 11. listopadu uskutečněno veřejné slyšení v Senátu, kde budeme mít znovu možnost přednést naše argumenty a zeptat se vlády na její politiku ve vztahu k Euru.

Před volbami jste také spustil kampaň Ta pravá ODS, která měla být předzvěstí změn ve vnitřním fungování strany. Co nejzásadnějšího se od té doby změnilo?

Kampaň Ta pravá ODS probíhala před volbami do Evropského parlamentu a sloužila k obnově strany, k dodání vnitřní motivace našim členům a k tomu, abych ukázal občanům, že volba ODS je dobré rozhodnutí. Změnili jsme toho hodně. Máme nejenom nové stranické orgány, např. Republikový sněm, které dobře fungují, máme pracovitý tým expertů, připravili jsme na základě diskuse s členskou základnou dobrý program „Svoboda a naděje" a představili jsme ho veřejnosti na mimořádném kongresu, kterého se poprvé vedle delegátů účastnili i řadoví členové strany. Všichni mohli vidět, že je ODS znovu silná, odhodlaná a že hlavně má co společnosti nabídnout. A právě změna vnitřní kultury, oživení strany, nové soustředění na náš program jsou nejvýraznějším výsledkem aktivit, které v rámci ODS rozvíjím.

V poslední době se u vás hojně probírají témata jako důchody, ubytovny, DPH, islám apod. Nemáte pocit, že strana pomalu sklouzává k populismu?

Kdepak. Témata, kterým se kvůli nebezpečné ideologii politické korektnosti politici vyhýbají, prostě existují. Kvůli tomu, že o nich nemluvíme, tak se problémy neztratí. Jsou tady, lidé o nich vědí, trápí je, a pokud je nezačnou pojmenovávat demokratické politické strany, tak se jich populisticky ujmou radikální politické síly. To není v zájmu demokracie. Pokud nebudeme mít odvahu věci pojmenovat pravými jmény a nabídnout řešení, tak špatně dopadneme.

EuroZprávy.cz a další média denně informují o posledních krocích vlády, mezi které patří zvýšení minimální mzdy, nárůst důchodů, třetí sazba DPH, zrušení poplatků u lékaře a další. Kde na to podle Vás stát vezme peníze?

Stát na to samozřejmě peníze mít nebude a to, co dělá vláda premiéra Sobotky, znamená nové zadlužování. Je to neodpovědná politika, která možná krátkodobě někomu přinese nějakou drobnou výhodu, ale která jednoznačně ohrožuje dobrou budoucnost našich dětí. Upřímně řečeno, mně by ani tolik nevadilo, že levice prosazuje některé své ideologické představy, kdyby nám současně nabízela nějakou koncepci, jak si to představuje. Nesouhlasil bych s tím, ale chápal bych to. Premiér Sobotka s ministrem financí Babišem ale prosazují různá náhodná populistická opatření, která žádnou koncepci nemají a tím jsou ještě nebezpečnější. Zavést třetí sazbu DPH, ale současně prohlásit, že jsem pro jednu, možná pro dvě a že za dva roky zase zavedu dvě, jak to udělal ministr financí, je příklad zcela neodpovědné politiky. Nebo jiná věc. Vláda zrušila poplatky u lékaře, ve zdravotnictví bude chybět přes 5 miliard korun, vláda je tam musí dodat a udělá to zase z našich kapes, jen to bude stát dohromady víc. Kdyby za tím byla nějaká nová koncepce zdravotnictví, tak prosím. Ale o žádné koncepci nevíme. Pan premiér dělá stejnou chybu, kterou dělal jako ministr financí a která nás hodně stála. Když se ekonomice trochu daří, tak nešetří, ale zvyšuje naše zadlužování a to je nepřijatelné.

ODS v komunálních volbách obhajuje zhruba 5 tisíc zastupitelů. Myslíte, že je reálné toto číslo obhájit?

Budeme se snažit obhájit každý mandát. Ale uvědomme si, že podmínky pro nás jsou jiné, než byly před minulými komunálními volbami. V mnoha obcích a městech ale působí naši úspěšní starostové a primátoři. Lidé vidí jejich práci. Mohou sledovat každý jejich krok. A naši komunální politici se nemají za co stydět. Věřím, že to voliči ve volbách ocení.

Bylo by pro vás zklamání, pokud by lídr kandidátky v Praze Bohuslav Svoboda nedosáhl na křeslo primátora, ale stal se „pouze" řadovým zastupitelem?

Bohuslav Svoboda by byl znovu dobrý primátor, Praha jeho zkušenosti potřebuje. Ale je jasné, že křeslo primátora bude závislé na koaličních dohodách. Přeji si, abychom v Praze dosáhli co nejlepšího výsledku a měli vliv na rozhodování o politice pražské radnice.

Víte už nyní, s kým byste v případě úspěchu chtěli jít na větších radnicích do koalice a s kým naopak nikoli?

Na to nelze dát celostátně platnou odpověď kromě jediného. Samozřejmě nebudeme uzavírat koalice s komunisty. Pro mě je důležité, aby nám budoucí městská koalice zajistila co největší prostor pro realizaci našeho programu. To musí být základní měřítko. Nejprve ale musíme uspět ve volbách, pak se teprve dají sestavovat koalice.

Proč by lidé měli v nadcházejících volbách volit ODS?

Důvodů je hodně. Jsme tradiční strana, nabízíme srozumitelný, konkrétní program s jasnou vizí rozvoje České republiky a jednotlivých obcí. Máme kvalitní kandidáty a jsme zde pro aktivní lidi, kteří chtějí žít ve svobodě a nést odpovědnost za svůj život. A je tu ještě jedna věc, která mluví pro nás. Krize a selhání už máme za sebou. Teď už nabízíme jenom dobrou politiku. A pak je tu další důvod, který by lidé měli zohlednit. Všude vládne levice, na Hradě, ve vládě, má většinu v Poslanecké sněmovně, v Senátu, skoro ve všech krajích. Socialisté spolu s hnutím ANO se ale chovají nezodpovědně. Rozhazují peníze, zadlužují nás a v nebezpečné mezinárodní situaci nehájí dostatečně zájmy České republiky a naše bezpečností zájmy. To je potřeba zastavit. Komunální volby a volby do Senátu mohou být pro to důležitým krokem. S klidným svědomím všem říkám: nebojte se volit ODS, je to vaše jediná naděje, jak dobře žít v prosperující a bezpečné zemí.