6. září 2019

Pro a proti ČRo Plus: Šetřit na našem předsednictví EU je demoralizující pro úředníky i diplomaty

(ČRo Plus) Andrej Babiš plánuje dát na české předsednictví Evropské unie v roce 2022 jednu miliardu a 200 tisíc korun. Peníze by tak stačily na menší počet diplomatů, než kolik během předsednictví v Bruselu měl nejmenší unijní stát Malta. Dá se s těmito penězi předsednictví zvládnout?

Celý rozhovor s Alexandrem Vondrou si můžete poslechnout na ČRo Plus.

Babišovy tanečky

„Záleží na tom, jak se to počítá,“ vysvětluje europoslanec za ODS Alexandr Vondra.

Jen na čisté náklady na organizaci předsednictví prý částka stačí. „To je už jiné předsednictví, než bývalo. Premiér už nepředsedá Evropské radě, ministr zahraničí už nepřesedá Radě ministrů zahraničí. Za našich dob také bylo pět summitů.“

„Myslím, že Českou republiku předsednictví nakonec bude stát stejně jako ostatní země. Tohle jsou jen takové tanečky. Andrej Babiš předpokládá, že náklady porostou, ale záměrně to drží takhle, aby pak mohl u dalších vícenákladů tvrdit, že to přeci říkal.“ Alexandr Vondra

Pobyt diplomatů v Bruselu představuje vyšší náklady než u úředníků pracujících v Praze, kteří jednou za čas letí do Bruselu. „Úspornější je pražská varianta. Ale jste-li stále v Bruselu, máte větší přehled do tom, co se zde odehrává. Na druhou stranu, čím více týmu máte mimo Prahu, tím víc je ovlivňován prostředím bruselský a ne pražským.“

„Když si spočítáte veškeré personální náklady na všechny úředníky všech ministerstev, které se této problematice budou věnovat, tak bych premiérovo vyjádření kritizoval, protože je minimálně demoralizující pro všechny ty, kteří budou mít příležitost se na předsednictví podílet, leccos se naučit a využít ho k obhajobě našich zájmů,“ shrnuje Alexandr Vondra (ODS).

Alexandr Vondra

europoslanec
člen výkonné rady