ODS: Účinnost dvakrát ročně a tabulka povinností. Předkládáme návrhy, které zpřehlední právní řád ČR
6. června 2019

ODS: Účinnost dvakrát ročně a tabulka povinností. Předkládáme návrhy, které zpřehlední právní řád ČR

(www.ods.cz) ​​​​​​​Poslanci za ODS chtějí zpřehlednit právní řád České republiky, společně s poslanci dalších stran proto předložili návrh na tabulku povinností, které se s daným předpisem nesou. Tabulka by měla provázet všechny zákony. Občanští demokraté chtějí také omezit počátek účinnosti zákonů na dva dny v roce.

„Chceme, aby české zákony byly co nejjednodušší a jejich dopady se daly snáz předvídat. Konečně předvídatelnost patří k hlavním zásadám právního státu. Inspirovali jsme se ve světě a vyslyšeli připomínky občanů, podnikatelů a také ředitelů škol a navrhujeme, aby české zákony mohly vstoupit v účinnost vždy pouze ve dvou dnech v roce – buď 1. ledna nebo 1. července. Odpadne tím nejistota a často složité dohledávání, od kdy přesně platí například nová povinnost,“ doplnil místopředseda ODS Martin Kupka.

„Pokládáme za nezbytné, aby každý návrh zákona současně představil tabulku povinností, které z něj pro občany i firmy vyplývají. Proto spolu s poslancem Michálkem a poslankyněmi Procházkovou a Ožanovou předkládáme povinnost navrhovatele zákona vždy uvést povinnosti, které chce na jednotlivce uvalit. Domníváme se, že by takový návrh velmi zjednodušil život všem občanům. Nad to by mohl vést k velkému zpřehlednění právního řádu,“ uvedl předseda ústavně právního výboru Marek Benda.