ODS je živoucí, pulzující organismus, má fungující vnitřní demokracii
5. února 2020

Petr Fiala: ODS je živoucí, pulzující organismus, má fungující vnitřní demokracii

(ECHO24.cz) Alexandra Udženija neobhájila post první místopředsedkyně, starosta Řeporyjí Pavel Novotný účastníkům hrubě vyhuboval a Alexandr Vondra představil v deseti bodech svou vizi pro Českou republiku. Lednový kongres občanských demokratů byl oproti očekávání výživný. O tom, jestli předznamenal směřování ODS, hovořil s Týdeníkem Echo předseda strany Petr Fiala, který mluví mimo jiné i o výrazném starostovi Řeporyjí.

Jak hodnotíte kongres?

Vyslal několik jasných poselství, máme chuť a elán dosáhnout politické změny v České republice. Máme silný mandát a máme silné vedení, ve kterém jsou osobnosti, které prošly opakovaně úspěšně volbami. Mají za sebou úspěchy. A myslím, že kongres ukázal, že dnes ODS nabízí to nejzajímavější, co můžete najít na politické mapě České republiky. ODS je živoucí, pulzující organismus, má fungující vnitřní demokracii, probíhá tam reálná diskuse, všichni to viděli, a já teď zase vyjedu na cestu po České republice a budu mluvit s lidmi a budu je přesvědčovat, že ta naše řešení jsou správná, že my zaručíme změnu.

Takže neúspěch Alexandry Udženiji obhájit místo první místopředsedkyně neberete jako nějaké varování?

Tam sehrálo roli asi více faktorů, které vedly k tomu neúspěchu. Sandra odvedla výbornou práci ve prospěch ODS. Teď se bude naplno věnovat Praze a dál koordinovat tým, který se staral o generaci budoucnosti a důchodovou reformu. Jsme demokratická strana a delegáti takto rozhodli. My jsme rychle našli řešení, které bylo obecně přijato.

Pavel Novotný ve svém projevu vyčetl ODS nedostatečnou mediální průraznost. Souhlasíte s tou jeho řekněme analýzou?

Nevím, jestli to byla analýza. Chápal jsem to jako výzvu. A s tou souhlasím. Navíc tam řekl, že mě se to netýká, že můj Facebook je v pořádku (smích). To si dělám legraci. Já si myslím, že tohle je dobré upozornění. My musíme přemýšlet nad tím, kde se můžeme zlepšit, a sociální sítě jsou rozhodně oblast, kde máme rezervy. On upozorňoval na to, že nestačí, že se tomu věnuje vedení strany, že je potřeba, aby i lidé v krajích a obcích a i řadoví členové, kteří jsou v politice, se zkusili víc zaměřit na tyto věci. A to je výzva, která je dobrá. Byla podána samozřejmě specifickým způsobem, tak jak to Pavel Novotný dělá, nemělo by to ale snižovat hodnotu obsahu.

Celý rozhovor z nového Týdeníku Echo naleznete na webu EchoPrime.