ODS: Děkujeme, že jste svým hlasem podpořili kandidáty ODS. Díky Vašemu hlasu budou zájmy České republiky v Bruselu slyšet!
26. května 2019

ODS: Děkujeme, že jste svým hlasem podpořili kandidáty ODS. Díky Vašemu hlasu budou zájmy České republiky v Bruselu slyšet!

(www.ods.cz) ODS obhájila se čtyřmi mandáty a druhým místem v evropských volbách post nejsilnější opoziční strany, uvedl lídr eurokandidátky Jan Zahradil. Podle předsedy Petra Fialy dali voliči najevo nesouhlas s premiérem Andrejem Babišem. Podle něj má země naději na změnu a ODS splnila svoje předsevzetí a dalším cílem je pro ni vítězství ve sněmovních volbách. Děkujeme voličům za podporu.

Petr Fiala: „Dovolte mi, abych poděkoval všem voličům, kteří přišli k evropským volbám, odevzdali svůj hlas a zvláště chci samozřejmě poděkovat těm, kteří volili Občanskou demokratickou stranu. Gratuluji také vítězi těchto voleb, ale doufám, že je to naposledy. Volby ukázaly, že většina voličů vyjádřila svůj hlas pro změnu, že volila proti politice současné vlády. A myslím si, že i to je velmi podstatný signál těchto voleb. Chtěl bych poděkovat našim voličům za to, že nám umožnili splnit náš politický cíl a poslali z našich řad do Evropského parlamentu dvakrát tolik kandidátů než v minulých volbách a dali nám také dvakrát tolik hlasů. To si myslím, že je velmi silný signál. Je to velké povzbuzení pro nás a já za to našim voličům velmi děkuji. Tyto volby také vyslaly jasný signál. Signál o tom, jaké je rozložení politických sil v České republice. A myslím, že je to signál silnější než různé průzkumy a předpovědi. Tady vidíme reálně, že se tu rýsuje jasná politická alternativa politice polokomunistické vlády Andreje Babiše a že pomalu přichází čas změny. A my jsme připraveni dál pracovat na tom, abychom byli ještě silnější a abychom tu skutečnou změnu a reálnou politickou, mocenskou alternativu hnutí ANO voličům nabídli.“

Jan Zahradil: „Dovolte mi, abych ten vnitropolitický pohled pana předsedy Fialy doplnil o zahraničněpolitickou dimenzi. A tedy o to, co znamená úspěch ODS na evropské politické scéně. Myslím, že to především znamená jasný signál, že český volič dobře vnímá realistickou politiku ODS ve vztahu k Evropské unii, která je založená na zdravém rozumu a na odmítání obou krajních extrémů - tedy jak snahy z Evropské unie vystoupit nebo ji rozpustit, tak snahy bezuzdně integrovat bez jakéhokoliv hlubšího cíle všechno, co je možné. My jsme zvolili jinou cestu. My jsme zvolili zdravý rozum, my jsme zvolili umírněnost, my jsme zvolili reformu. A já jsem velice rád, že český volič na takový program slyší. My se samozřejmě budeme snažit realizovat tento program i na půdě evropských institucí. Začneme v Evropském parlamentu. Budeme se snažit spolupracovat tak, abychom konsenzuálně vytvořili nějakou jinou europarlamentní většinu, než tu, která vládla v Evropské unii posledních 20 let, tedy velkou koalici evropských lidovců a evropských socialistů, a která zavedla Evropskou unii do slepé uličky. My chceme Evropskou unii decentralizovanou, štíhlejší, Evropskou unii více rychlostí. Evropskou unii, která toho dělá méně, ale dělá to lépe. A jsme přesvědčeni, že tyto evropské volby jak v České republice, tak v jiných zemích jasně ukázaly, že to je to, co si evropský volič přeje. A my na tom budeme od zítřka usilovně pracovat.“