5. března 2015

Interview ČT24

Hostem diskusního pořadu ČT24 byl předseda ODS Petr Fiala.

Celý rozhovor s předsedou ODS můžete zhlédnout na ČT24

 

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Flotila NATO vplula do Černého moře. Od včerejška tam zkouší boj proti ponorkám a letounům. Reakce Ruska netrvala dlouho. Dnes spustilo neohlášená vojenská cvičení na několika místech. Prověřuje i jaderné zbraně a dělostřelectvo. Kde tohle poměřování sil skončí? Nehrozí v Evropě skutečný konflikt? A jak je česká armáda připravená na případnou hrozbu? Zeptám se předsedy ODS Petra Fialy, který je hostem Interview ČT24. Dobrý podvečer. Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Dobrý večer přeji. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Pane předsedo, jsou ta cvičení NATO versus Rusko jen čistě poměřováním sil, nebo jde o něco vážnějšího? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Oboje. Je to poměřování sil, ale současně jde o něco vážnějšího. Já myslím, že musíme si začít říkat otevřeně, že kolem nás ten svět se změnil, že existují velká ohrožení, že Česká republika patří k těm zemím, které jenom  nemohou bezstarostně hledět na to, co přijde v budoucnosti, ale musí skutečně velmi pečovat o svou bezpečnost. Ten svět je jiný v tom, že se změnil do jisté míry mezinárodní řád. Bohužel porušilo ho Rusko. Je jiný v tom, že zde existují nové hrozby nebývalého rozsahu, ať už je to konflikt na východní Ukrajině nebo je to třeba ten problém na Blízkém východě a radikální islám a jeho útok na Evropu. To všechno jsou věci, které prostě musíme vidět. Svět kolem nás přestal být bezpečným místem a my na to musíme reagovat, my tomu musíme přizpůsobit naše jednání, naši zahraniční politiku a musíme se bránit. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Nemůže takové poměřování sil nebo demonstrace síly vést ke skutečnému konfliktu v Evropě? A není to tak, že NATO vplulo do Černého moře jako první, není to zbytečně vyhrocené? Neprovokuje NATO Rusko víc, než je nutné? Neměl by Západ být právě ten, který bude tu situaci uklidňovat a ne ji dál vířit a vyostřovat? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Musíme vidět historii toho konfliktu. Tím prvním krokem byla anexe Krymu a problém, který je dnes na východní Ukrajině. A právě tou anexí Krymu porušilo Rusko mezinárodní řád. A já jsem ten poslední, kdo by na mezinárodní vztahy hleděl nějak ideologicky. Já na ně hledím z hlediska našich národních zájmů. Já neříkám, že Ukrajina je symbol dobra, Rusko symbol zla. To všechno do mezinárodní politiky moc nepatří. Rusko ale porušilo mezinárodní řád, mezinárodní řád, který nás chránil, a proto je ta situace pro nás nebezpečná. A když se ptáte, jestli ukázka vojenské síly nemůže vést rychleji ke konfliktu, tak na to odpovídám ne. Celá historie studené války ukazuje, že pokud Západ je schopen prokázat, že je silný a že je připraven se bránit a že je připraven i něco obětovat pro obranu svých hodnot, tak vždycky nakonec uspěl, protože v těch mezinárodních vztazích nemůžete jenom vyjednávat. V mezinárodní politice musíte ukázat, že jste silní, že tu sílu máte a že jste připraveni ji použít, pokud jsou ohroženy vaše zájmy. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:


Dobře, ale ta akce vyvolává reakci. Viděli jsme, včera vplulo NATO do Černého moře, dnes Rusko neohlášeně cvičí na několika dalších místech. 

 Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Ano a nemůžeme se na to dívat izolovaně. Tomu předcházelo nějaké jednání Ruska a na to reagují západní demokracie. Mimochodem ono by nás to nemělo překvapovat. Řada diplomatů a analytiků mezinárodní politiky už nějakou dobu hovoří o tom, že jsme se ocitli v malé studené válce. Mluví se o tom, že nikdy za posledních 20 let nebyly vztahy mezi Ruskem a Západem tak daleko od sebe, jako jsou v této době. Takže nemůže nás překvapovat, že ten konflikt má nějaký další vývoj. Já bych možná snad k tomu chtěl říct, že to mírové řešení, ve které všichni věříme, to nepřijde samo od sebe a nepřijde to jenom ustupováním. To mírové řešení... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

A je součástí toho mírového řešení i ta demonstrace síly? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Ano, to mírové řešení vyžaduje i ukázat, že jsme odhodláni naše zájmy hájit. A k tomu takovéto vojenské cvičení samozřejmě patří. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Řekněte mi, do jaké míry je teď Česko v případě ohrožení soběstačné? Je česká armáda dostatečně připravená na současné hrozby, o kterých velmi vážně mluví velitelé NATO i třeba britský ministr obrany? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Já věřím, že česká armáda je v dobrém stavu, ale tady musíme mít na paměti, že ten jakýkoliv potenciální konflikt není řešitelný jenom silami české armády. My jsme naštěstí součástí Severoatlantické aliance, jsme a byli jsme donedávna, já doufám, že i nadále jsme, pevnou součástí západních demokracií, které jsou společně, jedině společně schopny se bránit. Ale když se mě ptáte na akceschopnost české armády. My tady dlouze diskutujeme o tom v posledních letech a nakonec teď jsme diskutovali i mezi vládou a opozicí, že je potřeba navýšit prostředky, které Česká republika dává na obranu, abychom dosáhli 1,4 až někdy třeba těch 2 procent HDP, k čemuž jsme se zavázali při vstupu do NATO. Podívejme se, co dělá tato vláda, za loňský rok na ministerstvu obrany se nevyčerpaly, jen tak nevyčerpaly 4 miliardy korun. To mě vede... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Pojďme teda k něčemu konkrétnímu. Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Toto je velmi konkrétní. A to, to není... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Česko se podle ministerstva obrany zapojí do cvičení NATO ve větší míře než dřív. Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

To není dobrý výsledek, to není dobrý výsledek. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Server Aktuálně.cz napsal, že čeští vojáci pojedou do Německa, do Polska, do Pobaltí, na jih Evropy. V Náměšti nad Oslavou budou cvičit Američani. Spojenci si pochvalují, že Česko má velké vojenské újezdy, kde můžou cvičit i větší jednotky. Pojďme si poslechnout premiéra Sobotku. Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/ (záznam): 

My se účastníme spojeneckých vojenských cvičení. Řada těchto spojeneckých vojenských cvičení je organizována i v České republice. Asi víte, že česká armáda má k dispozici poměrně velké množství vojenských prostorů, vojenských újezdů. Máme zájem na tom, aby byly využity. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Čeští politici dnes celý den komentovali informaci jednoho amerického portálu, který napsal, že se zvažuje rozšíření evropské operace Spojených států s názvem Atlantické odhodlání i do Česka. Mluvil o tom jeden americký důstojník. Ministerstvo obrany říká, že podstatou operace není trvalá přítomnost amerických vojáků v Česku. Čistě hypoteticky, je na přítomnost cizích vojáků v Česku veřejnost připravená po těch zkušenostech, které má s tou dočasností cizích vojsk na našem území? 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Já myslím, že se skutečně ukázalo, že ta informace jednoho serveru je velmi předběžná a že ani se tady hypoteticky neuvažovalo o nějakém trvalém pobytu vojsk NATO. Mimochodem když mluvíme o vojscích NATO na našem území, tak my je tu máme, protože česká armáda je samozřejmě součástí NATO. Ale já bych možná na to odpověděl tím, že bych navázal na to, co jsem říkal v té předcházející odpovědi. Česká republika nedává dost na obranu. Ani neplníme závazek, který jsme uzavřeli, když jsme vstoupili do NATO. Evropské země obecně nedávají dost na svou obranu. 


Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

To ale nebude problém jen tento vlády. 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Ne. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

To už začalo dřív i za vašich vlád. Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Ano, moment, ale já vám odpovídám na tu vaši otázku. Evropské země nedávají dost na svou obranu a jedině jak jsme schopni zabezpečit obranu Evropy, je, že jsou do toho vtaženy Spojené státy. Tak je to celou... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Dobře, ale proč to nedělala ODS? Vy jste měli několik ministrů obrany. Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Ne, počkejte, tak je to, tak je to celou dobu po 2. světové válce. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Ne, počkejte, prosím, řekněte mi to, proč ODS to nějakým způsobem nezařídila, aby Česko tedy dávalo víc peněz na obranu? Vy jste měli ministry obrany. 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Ten problém, o kterém tady mluvíme, není problém jenom České republiky, ale obecně problém řady evropských zemí. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Ale říkal jste, že Česká republika dává málo peněz do armády. Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Ano, ale odpovídám vám na otázku... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Tak já se ptám na to, proč ODS s tím něco neudělala, když měla ministra obrany? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

...jestli je nutná přítomnost Spojených států. A na to vám říkám, že bez Spojených států si nelze poválečnou Evropu jako mírový prostor vůbec představit, že Spojené státy ve spolupráci s námi garantují naši obrany. Pokud jde... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Takže Evropa se bez pomoci Spojených států neobejde? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

V obranných otázkách zatím rozhodně ne, proto taky řada evropských politiků mluví o tom, že je potřeba mít nějakou novou obrannou doktrínu Evropy, ale my žádnou takovou nemáme. Společná evropská zahraniční a bezpečnostní politika je iluze v této chvíli, a proto je potřeba nadále budovat naši obranu na principu NATO, tedy se zapojením Spojených států. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

My bychom měli být ve spojení s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Slyšíme se, pane předsedo?

 

Vojtěch FILIP, předseda strany /KSČM/:

Ano, slyšíme, dobrý večer. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Dobrý večer. Jak se Komunistická strana Čech a Moravy dívá na zapojení české armády do společných cvičení s USA? Vadí vám, že v Česku cvičí cizí vojáci, nebo ne? 


Vojtěch FILIP, předseda strany /KSČM/:

Tak obecně musím říct, že Česká republika je bez souhlasu občanů České republiky bez referenda součástí NATO. Takže to, ta společná cvičení samozřejmě jsou běžným nástrojem secvičování vojsk. Nám spíš... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Vadí vám to, nebo ne? Prosím, odpovězte mi na otázku. Vojtěch FILIP, předseda strany /KSČM/:

Mně to vadí z jednoho prostého důvodu, a to že se zvyšuje vojenská přítomnost v Evropě. Já jsem přesvědčen... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Dobře, ale současná bezpečnostní situace v Evropě je přeci velmi nebezpečná. Vojtěch FILIP, předseda strany /KSČM/:

Ale současná... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Podle vás nevyžaduje nějakou reakci i ze strany České republiky? Podle vás žádné nebezpečí nehrozí? Vojtěch FILIP, předseda strany /KSČM/:

Současná bezpečnostní situace v Evropě se zhoršuje právě zvyšováním vojenské přítomnosti. Místo diplomatických záležitostí se tady hauzíruje s tím, že se pošlou zbraně na Ukrajinu, že se dozbrojí to nebo ono místo toho, aby se trvale jednalo o tom, co se v roce 1975 začalo. Tady prostě existují... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Dobře, ale nezačalo s tím vyhrocováním situace Rusko, když anektovalo Krym? 


Vojtěch FILIP, předseda strany /KSČM/:

Já si nemyslím, že Rusko je ten, kdo vyhrocuje vojenskou situaci, protože bychom si museli spočítat počet vojenských základen Ruské federace na území... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Takže je to NATO, kdo vyhrocuje situaci v Evropě? 


Vojtěch FILIP, předseda strany /KSČM/:

... na území jiných států a připočítat Spojené státy, které mají více než 200 základen po celém světě. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Pane předsedo, je to tedy NATO, kdo vyhrocuje bezpečnostní situaci v Evropě? Vojtěch FILIP, předseda strany /KSČM/:
 

Já jsem přesvědčen, že Spojené státy, nikoliv NATO samotné, ale Spojené státy americké, které jsou přesvědčené, že může trvat jednopolární svět. Jednopolární je přežitý, ten skončil, stejně jako bipolární svět v roce 1990 a v tomto ohledu zvyšování vojenské přítomnosti, vyhrožování zbraněmi je věc, která odporuje tomu principu, aby se vytvořil multipolární svět. Prostě není možné 70 let po 2. světové válce si myslet, že schéma současné Rady bezpečnosti OSN je schéma, které bude plně funkční a že se o tom nemá jednat. Já jsem přesvědčen... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Pane Filipe, já vám děkuju za účast v Interview ČT24. Poprosím pana předsedu Fialu o reakci. Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

To, co nazval pan předseda Filip multipolárním světem, nebo jak on použil tu formulaci, tak to je samozřejmě produkt západní politiky. Bez Západu by tento svět takto nevypadal. A ten mezinárodní řád, který tu je a trošku je narušen, ale stále ještě platí, zaručuje naši bezpečnost. A právě tento mezinárodní řád porušilo anexí Krymu Rusko. A to je jeden ze základních problémů. Samozřejmě nepodceňujme ani další hrozby, které jsou stejně nebezpečné, a to je třeba radikální islám a postup Islámského státu a to všechno, co se děje na Blízkém východě. To s tím nemá co dělat nějaká přítomnost NATO někde. To je prostě další faktor, který nás ohrožuje a který bohužel nemá jenom ten rozměr vnějšího nebezpečí, ale protože radikální islám má i oporu v muslimských komunitách mezi občany Evropské unie, tak ohrožuje přímo i nás. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Pojďme se ještě vrátit k té situaci ohledně Ukrajiny. Nepodcenil Západ tu situaci, nepodcenil Rusko, nepodcenil tu hrozbu, která tu je? Protože mnozí politici přiznávají, že i Západ vlastně tu situaci nějakým způsobem spoluzavinil? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Nevím, jestli spoluzavinil. To určitě není dobrý termín. O tom, jestli tu situaci podcenil, o tom diskutovat můžeme a nepochybně do jisté míry ano. Podcenil trvalé imperiální ambice Ruska, to je součást ruské politické kultury, ruské politiky, my s tím musíme počítat. A samozřejmě podcenil i způsob, jakým vyjednávala nebo Evropská unie, abychom nemluvili příliš abstraktně, jakým vyjednávala s Ukrajinou. To všechno je pravda, ale to nijak nelegitimuje postup, který zvolilo Rusko právě na východě Ukrajiny. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Vy jste říkal, že si myslíte, že česká armáda je připravená a bojeschopná. Náčelník generálního štábu Petr Pavel nedávno naznačil, že okamžitě by bylo schopno jít do boje 5,5 tisíce z 20 tisíc aktivních vojáků. Není to málo? 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Já jsem říkal, že naše armáda je schopná se zapojit v rámci Severoatlantické aliance, což je samozřejmě důležité. A taky jsem současně ale řekl, že pokud třeba se budeme politicky chovat tak, jak to dělá tato vláda, že prostředky, které jsou určeny na obranu, se na obranu nevyužijí, tak to do jisté míry dlouhodobě ohrožuje naši obranyschopnost. Já nejsem takový vojenský expert, abych věděl, jestli 5 nebo 20 tisíc mužů je moc nebo... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Je to 5,5 tisíce z 20 tisíc aktivních vojáků. Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

...nebo málo. To je jako odborná otázka na velení armády. Ale jsem přesvědčen, že naše armáda prošla takovou restrukturalizací, že je kvalitní a že je právě dobře připravená na to, aby byla důstojnou součástí vojsk Severoatlantické aliance. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Do Legislativní rady vlády teď míří novela branného zákona, která počítá s tím, že budou znovu povinné takzvané odvody, s tím ale, že armáda by odvedené povolala jen v případě ohrožení státu. Jak se k té novele postaví ODS, podpoříte ji? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Já musím znát přesné parametry. Já samozřejmě sám jsem byl kdysi tím nuceným komunistickým způsobem na vojně. Prošel jsem velmi nedůstojnými odvody. Takže já jsem vždycky k těmto věcem hodně opatrný. My tady budujeme profesionální armádu, to je naprosto v pořádku. Dlouho jsme odvody nepotřebovali. Pokud by převážily argumenty, že je rozumné, aby všichni prošli odvody, tak se o tom bavme. Ale já teď tu potřebu bezprostřední nevidím. Mě by taky zajímalo, co se bude dít s těmi daty, která se takto získají o lidech, kteří jsou odvedeni, kteří nejsou odvedeni. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Takže úplně jasný názor na to ještě ODS nemá? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Já na to mám spíše opatrný názor, ale ne jasný, nebo nejasný. Já mám na to jasný názor. Já potřebuji znát parametry. Například podívejte se, všichni projdeme odvody, všichni osmnáctiletí, dobře, budou se ta data aktualizovat? Kdo to bude dělat? Protože pokud se nebudou aktualizovat, tak celá ta věc nemá žádný smysl. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

V tom návrhu je několik variant. Jednou z nich je i to, že by po odvodu následoval povinný vojenský výcvik, aby každý odvedenec věděl, jak to v armádě chodí. S tím byste souhlasil? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Ne, tak s tím bych já měl opravdu velké problémy a tohle není věc, kterou bych já podpořil. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

V některých zemích je pořád povinná vojna a třeba Litva ji minulý týden znovu zavedla, protože se obává Ruska. Za jakých okolností vy si umíte představit, že by se tady v Česku znovu zavedla povinná vojna? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Já doufám, že takové okolnosti nenastanou. My budujeme dlouhodobě profesionální armádu. Je to krok správným směrem, je to i moderní způsob, jak zajistit obranu státu. A nemyslím si, že bychom museli přecházet zpátky k takovéto povinnosti všech. Nicméně samozřejmě jsme a doufám, že nadále budeme v situaci, která je mírová, kde sice se nebezpečí zvýšilo, ale v mnoha směrech ještě není bezprostřední, naštěstí. Takže doufejme, že nebudeme muset přikročit k podobným věcem, kterými třeba procházela ne úplně dobrovolně moje generace. 


Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

ODS je velkým kritikem vlády a její zahraniční politiky. Vy jste dnes měl s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem seminář o zahraniční politice. Řekl jste, že když není zahraniční politika jednotná, tak je neúčinná a ve svém důsledku nebezpečná. Čím? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Zahraniční politika je trošku jiná než politika vnitřní a hodně v ní třeba záleží na tom, co klíčoví představitelé státu říkají. Ten symbolický význam těch slov je hrozně důležitý. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Čím nás to ohrožuje? 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Jestliže třeba dáváte najevo spojencům, že nejste důvěryhodný partner, tak samozřejmě jejich připravenost nás brání stavět se za naše zájmy, je mnohem menší. A jestli v tak kritické době, v jaké jsme teď, máme nejednotnou zahraniční politiku, a já upozorňuji, že to není jenom problém prezident a vláda, ale i mezi vládou, vládními představiteli jsou různé názory například na sankce proti Rusku, tak nás to oslabuje. A když nás to oslabuje, tak nás to samozřejmě i ohrožuje. A co jsme si třeba mohli dovolit v dobách, které byly relativně bezpečné, tak si prostě nemůžeme dovolit v dobách, kdy čelíme konkrétním ohrožením kolem nás. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

ODS tvrdí, že není jasné, jestli patříme na Západ nebo na Východ. My jsme ale členy NATO, jsme členy Evropské unie. Ani z jedné té struktury nemáme ani v úmyslu vystupovat. To není podle vás dostatečně jasné i pro naše partnery, kam směřujeme, kam patříme? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Já bych se vás jenom dovolil mírně poopravit. ODS tvrdí, že jsme součástí Západu a já dlouhodobě píši o tom, že musíme být součástí západních demokracií při všech... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Ale že z té zahraniční politiky to není tak jasné. Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Při všech výhradách, které máme. Ale prostě nemůžete dělat zahraniční politiku a buďto strkat hlavu do písku, anebo se tvářit jako chytrá horákyně, nemít žádné názory a ještě zpochybňovat rozhodnutí, ke kterým se sama zavážete. Abych uvedl příklad, tak podívejte se na prohlášení vládních představitelů k sankcím vůči Rusku. Někdo je podporoval - ministr zahraničí. Někdo je podporoval později a předtím nepodporoval - pan premiér. Někdo je proti nim - pan ministr průmyslu a obchodu. Copak toto je zahraniční politika suverénního státu, který chce být pevnou součástí západních demokracií? Já přitom patřím ke kritikům některých postupů Evropské unie, ale tady nejde o tento problém, tady jde o to, že pokud nebudeme jako západní demokracie mít v klíčových věcech jasnou politiku, tak dopadneme špatně. Česká republika se v kritické chvíli musí postavit na jednu stranu. Pro mě... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Někteří politici říkají, že bychom měli být... Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Pro mě ta druhá východní varianta není žádná varianta. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Že bychom měli být mostem... Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Pro mě je varianta jenom Západ. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

... mezi Západem a Východem. Vy říkáte, že to je naivní představa, ale je taky spousta lidí, kteří říkají, že tady v Česku je to ode zdi ke zdi. Jednou vzhlížíme ke Spojeným státům, vzhlíželi jsme k Sovětskému svazu, teď ke Spojeným státům. Co na tyhle argumenty říkáte vy? Je to tedy ode zdi ke zdi? Nemělo by to být někde uprostřed? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Ale není to ode zdi ke zdi. Já říkám pořád totéž. Prostě nebudeme mít lepší zajištění bezpečnosti, suverenity a prosperity, než když budeme součástí západních demokracií. Ti, kteří nám hlásají nějaké jiné varianty, tak neznají historii a nerozumějí politice. Žádné jiné varianty nejsou. Buďto budeme pevnou součástí západních demokracií, anebo dopadneme špatně. Ty iluze o mostu, o tom, že budeme někde mezi Východem a Západem, vždyť to se historicky mnohokrát prokázalo jako falešné. Toto není žádná cesta pro Českou republiku, a kdo ji hlásá, tak nás vystavuje nebezpečí. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Pojďme k těm sankcím, protože za 10 dní by Evropská rada měla rozhodovat o prodloužení ekonomických sankcí o další rok. Připomeňme si postoj ministra Lubomíra Zaorálka, který další sankce odmítá, protože se podle něj minské dohody plní. Pojďme si ho poslechnout. Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/ /OVM, 1. 3. 2015/: 

Jestliže vidíme, že to, co bylo na papíře, také na té zemi se opravdu děje, tak bychom na to neměli reagovat tím, že budeme přilévat další sankce. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Vy jste v tom pořadu taky řekl, že debata o dalších sankcích je na místě, protože mimo jiné i kvůli anexi Krymu. Na mě to působí trošku tak, že s anexí Krymu už se Západ jakýmsi způsobem smířil. Je to tak, nebo ještě s tím něco se dá a bude dělat? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Západ se smíří s anexí Krymu, pak se smíří s tím, že ta linie příměří se stane nějakou demarkační čárou. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Ne, já se ptám, jestli to už... Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

A já na to... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Jestli to už nastalo nebo ne? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Já na to odpovídám, a může se stát i toto a budeme mít nějakou východní Ukrajinu a nějaký zbytek Ukrajiny a tak dál. To přece není žádná cesta. Pro mě nekončí to úsilí západních demokracií a všech, kteří chtějí, aby na Ukrajině byl mír, tím, že tam je teď příměří. To musí mít ještě nějaký další cíl. A ten cíl samozřejmě je vytvoření nějakého stabilního prostředí dlouhodobého na Ukrajině a k tomu je potřeba spolupráce Ruska. A pokud Rusko není ochotno spolupracovat, tak je potřeba přemýšlet nad tím, jak Rusko ke spolupráci donutit a sankce jsou samozřejmě jedním z prostředků. Já to neříkám s nějakou velkou radostí, ale jenom připomínám, kolik politiků v České republice říkalo: sankce vůči Rusku nebudou nikdy fungovat. A podívejte se, ony fungují. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Pojďme teď k aktuálním domácím tématům. Vy jste se velmi ostře pustil do Andreje Babiše kvůli elektronické evidenci tržeb. Napsal jste, že pokračuje v třídním boji proti živnostníkům. Co jste tím myslel? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Myslel jsem tím to, co jsem řekl. Samozřejmě třídní boj je nadsázka, ale Andrej Babiš velmi systematicky pracuje proti zájmům živnostníků a drobných podnikatelů. Neříkám velkopodnikatelů, živnostníků a drobných podnikatelů. Je to jedna komplikace za druhou. Vezměte si třeba omezení paušálů pro živnostníky, vezměte si třeba povinnost kontrolního hlášení pro plátce DPH. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Dobře, ale pojďme k těm elektronickým tržbám, protože... Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

A to všechno... Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

I zástupci živnostníků a podnikatelů, kteří tu byli v našem vysílání, pan Havlíček, tak říkal, že v podstatě žijeme v době, kdy to bude nevyhnutelné být on-line, evidovat ty tržby. Ani sami podnikatelé, protože těch nejmenších živnostníků by se to týkat nemělo nakonec, i pan Havlíček říkal, že v podstatě to jinak ani nejde. Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

O tom nejsem vůbec přesvědčen, že by se jich to nemělo týkat, aspoň to v těch návrzích, tak jak pronikají na veřejnost, není. Ale prosím vás, jak jsem tady říkal ta opatření, tak to celé vyvrcholí, a já jsem před tím varoval, těmi registračními pokladnami. Přestože to ministerstvo popíralo, tak nakonec to tak prostě je. Registrační pokladny nemáte všude ve světě, to vůbec není pravda. To není nějaký nezvratný proces. Já rád jezdím do Chorvatska, ale ne že bych se musel inspirovat vším, co se děje v Chorvatsku. Já radši než na jih a na východ, jak to dělá pan Babiš, se dívám na západ. A řada vyspělých západních ekonomik vůbec žádné registrační pokladny nemá, protože je to nesmysl, protože to ohrožuje drobné živnostníky, nám všem to komplikuje život, zvyšuje to byrokracii a prodražuje to činnost státu. Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Pojďme ještě k jedné věci, která byla dnes aktuální. Vy jste bývalý ministr školství, vysoké školy by měly přijít o 800 milionů korun. Co by to pro ně znamenalo? Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

To je naprosto chybná politika, pokud by něco takového nastalo, tak by s tím vysoké školy měly opravdu velký problém. Já doufám, že to byl jenom nějaký momentální nápad, který se nikdy nerealizuje. 

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:

Říká předseda ODS Petr Fiala. Děkuju za to, že jste byl hostem Interview ČT24. Vám, vážení diváci, děkujeme za pozornost. Na řadě jsou události. Dobrý večer. Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Pěkný večer.