27. února 2015

Energetická unie? Jen nové úřady, pohádky a boj s klimatem

Diskuse o tzv. energetické unii, kterou ve středu otevřel eurokomisař Šefčovič, je teprve v počátku, přesto nabízí podle místopředsedy ODS Evžena Tošenovského především mnoho nekonkrétního a do budoucna nebezpečného. Cílem komise je hlavně další centralizace rozhodování do Bruselu a ještě vyšší podpora tzv. obnovitelných zdrojů.

 
"Byli bychom rozhodně pro, pokud by snahy komise vyústily ve skutečné otevření trhu, který je nyní hrůzně pokroucen všemožnými zelenými dotacemi," říká Evžen Tošenovský. "Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že má vzniknout jen další úřednický moloch." 
 
Nebezpečí tkví podle Evžena Tošenovského v dalším posilování pravomocí unijní agentury ACER, která zatím pouze koordinuje činnost nezávislých národních regulátorů. Vznik celounijního regulátora by mohl vést k prolomení dosud uznávaného práva členských států určit si svůj "energetický mix", tedy z jakých zdrojů vyrábějí kolik energie, a to vzhledem ke svým odlišným geografickým podmínkám. "V takovém případě bychom debatu o posílení jaderné energetiky mohli rovnou ukončit a stali bychom se závislými na nevýhodném dovozu energie z jiných států," varuje Evžen Tošenovský
Ing. Evžen Tošenovský, Dr.h.c.

místopředseda strany
poslanec EP