Petici pro korunu znovu projedná Senát
24. února 2015

Petici pro korunu znovu projedná Senát

Petice pro korunu je opět ve hře. Po veřejném slyšení senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva z listopadu loňského roku projedná petici o zachování české koruny jako národní měny Senát i na svém plenárním zasedání. Další slyšení proběhne ve středu 25. února 2015.

 
Petici pro korunu podpořilo elektronicky či vlastnoručně na 65 tisíc lidí a petice tak získala dostatečný počet podpisů na to, aby se jí Senát musel zabývat. Na prvním veřejném slyšení v listopadu loňského roku diskutovali zástupci Senátu, ministerstva financí a dalších institucí o aspektech a rizicích přijetí společné měny. Vedle výhod a nevýhod přijetí eura zazněly z úst europoslance Richarda Sulíka i negativní zkušenosti ze Slovenska. 
 
Slyšení před plénem Senátu je tak dalším krokem k otevření diskuse k otázce přijetí eura. Požadavek na uspořádání referenda bude ve středu hájit předseda petičního výboru Jan Zahradil. „Současná vyjednávání s Řeckem ohledně prodloužení splatnosti jeho dluhů jasně ukazují, že eurozóna a její pravidla se změnila a měnit budou. Navíc Řecko nemusí být poslední zemí, která se ocitne v dluhové pasti. Ukazuje se, že eurozóna je složena z příliš rozdílných ekonomik a její udržení může znamenat rozsáhlé finanční důsledky. Proto by měli občané ČR mít šanci se k účasti v eurozóně znovu vyjádřit,” říká Jan Zahradil.
 
Tisková konference ODS k jednání Senátu o Petici pro korunu se uskuteční ve středu 25. února 2015 od 9:30 hod. v Senátu PČR, ve Frýdlantském salonku (vstup přes recepci A z ulice Valdštejnská, Praha 1).