Při koupi běžného domu ušetříte 120 000 Kč. Navrhuje ODS
10. února 2015

Při koupi běžného domu ušetříte 120 000 Kč. Navrhuje ODS

Poslanci ODS navrhnou zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. K rušení některých daní se strana zavázala ve svém programu.

 
„Daň z nabytí nemovitých věcí se platí z již jednou zdaněných peněz – jestliže si kupuji nemovitost, musel jsem na ni vydělat a vydělané peníze zdanit. Chceme tedy odstranit dvojité zdanění. Zároveň je to překážka ve volném obchodu mezi lidmi,“ vysvětluje předseda ODS Petr Fiala. Sazba daně dnes činí 4 %. Při koupi rodinného domu za 3 miliony korun tak musí nový majitel vytáhnout z peněženky 120 000 korun: o tolik je cena nemovitosti vyšší. Daň proto výrazně ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení zejména mladým rodinám.
 
Ačkoliv daň velmi citelně znesnadňuje život občanům, stát si jejím výběrem příliš nepomůže: do státní kasy přiteče jen 8,9 miliard korun ročně. Občanští demokraté upozorňují, že vláda letos zvýšila provozní výdaje o neuvěřitelných 10,5 miliard korun. Z uvedených čísel jasně vyplývá, že daň může být zrušena, aniž se navýší deficit státního rozpočtu. Stačí, když vláda nebude zbytečně rozhazovat.  
 
Výběr daně je navíc administrativně extrémně náročný a každého, kdo prodává nebo kupuje nemovitost, nesmírně obtěžuje. Kvůli byrokratické mašinérii je užitek z každé vybrané koruny mnohem menší.  
ODS tvrdí, že peníze mají zůstat v peněženkách občanů: ti s nimi hospodaří vždy lépe, než státní pokladna.