Krize je za námi, efekt ANO nevydrží
18. ledna 2015

Filip Humplík: Krize je za námi, efekt ANO nevydrží

Restart - tak se v pražské ODS popisovalo zvolení Filipa Humplíka šéfem strany v hlavním městě. Podobná rétorika provázela i nástup Petra Fialy, který v neděli oslaví rok v roli předsedy partaje. "Fungovali jsme jako takový krizový management. Strana měla úplně nesmyslné dluhy, otřásaly jí kauzy probírané v tisku. To už je ale za námi," popisuje rok "restartu" ODS Humplík v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

V neděli to bude přesně rok, kdy byl do vedení ODS zvolen Petr Fiala. Vy sám jste v čele pražské ODS jen o něco málo déle. Jak ten rok hodnotíte? 

Petr Fiala musel doteď řešit věci z minulosti, stejně jako my tady v Praze. Fungovali jsme jako takový krizový management. Strana měla úplně nesmyslné dluhy, otřásaly jí kauzy probírané v tisku. To už je ale za námi, je čas začít se věnovat normální politické práci. Máme tři roky na to, abychom se dostali zpět tam, kam patříme. 

Za ten poslední rok ODS ve Sněmovně nebyla moc vidět. Je tam silné ANO, silní sociální demokraté. V opozici je nejsilnější stranou TOP 09, která má hlasitého pana Kalouska. Vedle toho je Petr Fiala, který tak vidět není. Je na čase to nějak změnit? 

Já s tímhle moc nesouhlasím. Pan Kalousek je pochopitelně zdatný rétor, bonmotér typu Miloše Zemana. Petr Fiala možná nemá podobné zkratky, na druhou stranu se ta jeho prohlášení rovnou dají tisknout. Nemá názory zkreslené ani alkoholem ani emocemi. Je konzistentní, to, co řekne, má promyšlené, nejsou to jen nějaké výkřiky. A člověk, který tam umí některé věci říkat, je předseda klubu Stanjura. 

Takže Zbyněk Stanjura je ten "zlý muž" ODS? 

Tak. 

Mediální strategie by se tedy měnit neměla? Neradil byste Petru Fialovi třeba přitvrdit? 

My jsme dneska opoziční stranou, takže je to těžké. Musíme být aktivnější, vyhledávat témata. Náš handicap posledního roku byl, že vše překrývaly mediální kauzy. Ale ve společnosti se to kolo pomalu otáčí. ANO nemůže vystačit další tři roky s tím, že jsou tu karusely, že je všechno špatně, 25 let spálené země a Agrofertu se zaplaťpánbůh daří dobře. 

Podobně jste na tom i na pražském magistrátu - sedí tam obdobná vládní sestava a v opozici máte jako konkurenta klub TOP 09, ve kterém je bývalý primátor Hudeček. Kdo mu u vás bude dělat konkurenci? Budete vy hlavní tváří, nebo to bude exprimátor Bohuslav Svoboda? 

Máme v Praze lidi, kteří za nás mohou mluvit a mluví. Já jako předseda, Alexandra Udženija jako předsedkyně klubu, Bohuslav Svoboda jako bývalý primátor. A další členové klubu a předsednictva. Jsou úspěšní na svých radnicích a odvádějí skvělou práci. Chceme prezentovat naše témata a mediální strategie je jednoduchá - osm lidí, každý z nich má zásadní úkol. Chceme ukázat, že nejsme stranou jednoho muže, ať už je to Svoboda, nebo já, ale že máme úspěšné lidi, kteří nejsou spojení s žádnými kauzami. 

Takže nechcete vsadit na jednu výraznou osobnost? Třeba ANO to dobře vychází... 

Ne. A já jsem to říkal vždycky. Náš mediální obraz je bohužel ten, že tváře nemáme. Přitom máme spoustu lidí, kteří na městských částech poctivě pracují. Za tři roky máme volby a do té doby chci mít v každé městské části jednu osobnost, kterou tam lidi budou už znát pro její práci. 

Loni v prosinci jste zrušili kontroverzní buňky na Praze 10 a Praze 11. Už zakládáte nové organizace? 

Běží nám lhůta tři měsíce od zrušení organizace. Praha 10 se ale odvolala, řeší to smírčí výbor, takže se to může protáhnout. Na výkonnou radu na začátku února půjdu s návrhem, o kterém teď intenzivně jednáme. 

Kdo bude tváří těch nových buněk? 

Nebudu vám teď říkat jména, to musí vyplynout z vnitřního hlasování. Budu ale velmi napjatě pozorovat, jakým způsobem to tam vzniká, co se tam děje. Aby nedošlo k tomu, že se nám tam za šest nebo dvanáct měsíců vrátí staré pořádky. Aby tam nevstoupili lidi, kteří by to otočili někam, kam nechceme. 

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz/domaci/krize-je-za-nami-efekt-ano-nevydrzi-veri-sef-prazske-ods/r~15d6790e9d7c11e4a10c0025900fea04/ 

 

 

Filip Humplík

Filip Humplík

předseda regionálního sdružení
zastupitel statutárního města

Více o autorovi