10. prosince 2014

Vláda daně projídá, neinvestuje, omezuje vědu. ODS nemohla rozpočet 2015 podpořit

Občanská demokratická strana odmítla podpořit levicovou vládou navržený rozpočet na příští rok. Podle předsedy ODS Petra Fialy rozpočet nepomáhá dalšímu růstu a prosperitě. Vláda si v době ekonomického růstu chce půjčit 100 miliard korun a současně při tom omezuje investice, snižuje výdaje na vědu a výzkum a podporuje jen státní úředníky a růst byrokratického aparátu.

 
„Vláda tvrdí, že rozpočet je prorůstový. Prorůstový je ale jenom v tom, že podporuje zvětšování byrokratického aparátu vlády a dává víc peněz na provoz ministerstev. Ve skutečnosti ale rozpočet omezuje investice, omezuje výdaje na vědu a výzkum. Co vláda vybere, to projí, rozdá, místo toho, aby investovala a řešila problémy, kterým česká společnosti čelí,“ říká Petr Fiala.
 
Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS, upozorňuje, že občanští demokraté usilovali o zkvalitnění rozpočtu alespoň dílčími pozměňovacími návrhy: „Prosazovali jsme víc peněz na kulturu – na provoz knihoven, na rozvoj památek, na hudební festivaly. Prosazovali jsme také víc peněz na vědu a výzkum, například na zapojení českých vědců i průmyslu do vesmírných projektů. Chtěli jsme také více peněz pro Ústav pro studium totalitních režimů, jehož rozpočet vláda omezila a dál normalizuje a likviduje jeho provoz. Všechny naše rozumné a prorůstové návrhy však levicová vládní koalice odmítla,“ říká Zbyněk Stanjura.
 
„Vláda si nehezky zahrává s budoucností naší země a jejích občanů,“ konstatuje Jan Skopeček, ekonomický expert ODS. „Schválený rozpočet na příští rok je rozhazovačný, neodpovídá možnostem naší ekonomiky a prohlubuje strukturální potíže našeho hospodářství i samotných veřejných financí. Jinak nelze navržený 100 miliardový schodek a nárůst mandatorních výdajů na astronomických více jak 700 mld. Kč v době ekonomického růstu hodnotit. Místo toho by vláda měla využít stávající období ekonomického oživení k postupnému vyrovnání rozpočtu a řešení strukturálních potíží naší ekonomiky,“ dodává Jan Skopeček.
 
 
 
Šest prohřešků vládního rozpočetu na příští rok proti dobrému hospodaření
 
  • Klesají peníze na investice
  • Klesají peníze na vědu a výzkum
  • Rostou výdaje na provoz ministerstev
  • Roste počet úředníků ve stovkách
  • Rostou mandatorní výdaje
  • Vše, co vláda vybere navíc projí, rozdá, místo aby investovala a řešila problémy, které naše společnost má 
 

 

INVESTIČNÍ ROZPOČET 2015?

POLOŽKA

2013 (VLÁDA PRAVICE)

2015 (VLÁDA LEVICE)

Strukturální deficit

-0,2 % HDP

-1,8 % HDP

Schodek

81 mld. Kč

100 mld. Kč

Mandatorní výdaje

671 mld. Kč

713 mld. Kč

Investice

102 mld. Kč

76 mld. Kč

Věda, výzkum a inovace

40 mld. Kč

35 mld. Kč