15. května 2014

Pamětní deska Karlu Bacílkovi jako připomínka obětí komunistických represí

Na domě v Trojické ulici č. 2 bude v úterý 27. května 2014 odhalena pamětní deska Karlu Bacílkovi, jedné z prvních obětí komunistických represí z řad studentů. Před domem, kde student právnické fakulty žil, se zároveň uskuteční pietní shromáždění za účasti významných osobností.

 
Pamětní deska je výsledkem společné iniciativy městské části Praha 2, mezinárodního projektu proti totalitě Mene Tekel, Konfederace politických vězňů a Pražského akademického klubu 48. K projektu se připojil místopředseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka. Pamětní desku nechala vyrobit a instalovat městská část Praha 2.
 
„Považuji za ostudu, jak málo si ve srovnání s mrtvými z obou světových válek připomínáme oběti čtyřiceti let komunistického režimu,“ říká starostka MČ Praha 2 Jana Černochová a zdůrazňuje: „Smyslem odhalením pamětní desky ve dnech, kdy si připomínáme výročí popravy studenta Bacílka, je upozornit na skutečnost, že oběťmi totalitního režimu byli i mladí lidé.“
 
Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka k odhalení desky uvádí: „Považuji za důležité, že se tato pamětní deska odhaluje právě v době, kdy jsme svědky stále častějších a agresivnějších pokusů revidovat minulost, potlačit povědomí o zločinecké podstatě komunistické totality a celou komunistickou vládu zlehčovat a změkčovat. Tato deska je jasnou připomínkou toho, co to komunismus ve skutečnosti je.“ 
 
Karel Bacílek byl ve věku 29 let popraven dne 24. května 1949 v 5 hodin 30 minut. Spolu s dalšími dvěma spolužáky byl zatčen v prosinci roku 1948. Po brutálním výslechu se přiznal k vykonstruované trestné činnosti, účasti v ilegální skupině „Pravda vítězí“. Tato skupina byla vytvořena a řízena agentem Vojenského obranného zpravodajství pplk. v.v. Josefem Hruškou, jehož řídícím orgánem byl plk. Richard Myslík z Reicinova 5. oddělení hlavního štábu. Velice aktivního agenta provokatéra Hrušky se po vykonané práci rozhodli nadřízení zbavit, a tak byl rovněž odsouzen k absolutnímu trestu a popraven. Již v době Pražského jara 1968 byl Karel Bacílek rehabilitován. 
 
Ve spodní části pamětní desky Karla Bacílka na domě v Trojické 2 je umístěn QR kód, který dokáže kolemjdoucí prostřednictvím mobilního telefonu přesměrovat na internetovou adresu, kde se mohou dozvědět podrobnosti o celé události a jejích souvislostech. 

Štítky:
tisková zpráva