26. března 2014

Obce ušetří stovky tisíc ročně. Díky pozměňovacímu návrhu energetického zákona z dílny ODS

Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh místopředsedy ODS Martina Novotného na úpravu novely energetického zákona, díky níž města a obce ušetří až stovky tisíc korun ročně. Pokud totiž mají ve svém stoprocentním vlastnictví organizaci, která chce čerpat podporu na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, nebudou muset akcie takové společnosti zaknihovávat.

„Povinnost zaknihovávat akcie je poměrně nákladná a pro větší obce by přinesla náklady ve výši až stovek tisíc ročně. Přitom pokud je organizace, na kterou se tato povinnost vztahuje, ve stoprocentním vlastnictví města nebo obce, je to povinnost nadbytečná, protože její vlastník je jasný – je jím obec,“ vysvětluje Martin Novotný.

„Můj návrh podpořilo i ministerstvo průmyslu a obchodu a jsem rád, že jsme na něm našli širokou shodu, díky které byl přijat. Městům a obcím totiž ušetří tisíce korun, které můžou zůstat na služby a stavby pro občany,“ dodává Martin Novotný.

Martin Novotný zároveň zdůrazňuje, že pokud bude v obecní společnosti vlastnit byť jen zlomek procenta soukromý vlastník, povinnost zaknihování, a tedy úplné zveřejnění všech vlastníků, se na ni bude i nadále vztahovat. „Jsme si vědomi, že v energetickém zákoně stále zůstává mnoho problémů a nedořešených témat, k jejich nápravě však může otevřít dveře teprve komplexní novela zákona,“ uzavírá Martin Novotný.

Martin Novotný

místopředseda strany