20. března 2014

Západ nesmí Rusku ustupovat

Ustupování rozpínavé politice putinovského Ruska považuje předseda ODS Petr Fiala za nebezpečný precedens. Fiala po bruselském setkání lídrů konzervativních stran zkritizoval váhavý přístup k případným ekonomickým sankcím vůči Rusku, se kterým přijel na Evropskou radu premiér Bohuslav Sobotka.

“Chceme-li si uchovat naši bezpečnost, musí demokratické země ukázat mnohem větší odhodlání bránit mezinárodní právo a svobodu,” řekl Petr Fiala. Podle něj je klíčové, aby jednotlivé členské státy koordinovaly svůj postup především se svými spojenci v NATO.

Současná krize ale podle Petra Fialy odhaluje také to, jak Evropská unie v posledních letech podcenila otázky energetické bezpečnosti.

“Rád bych věřil, že pan premiér Sobotka místo navrhování dalších a dalších klimatických závazků, které zdražují elektřinu podnikům i domácnostem, bude na summitu hájit životně důležité zájmy své země, která je stále z větší části závislá na dodávkách ropy a plynu z Ruska a Ukrajiny. Bohužel postoj stran současné vládní koalice zatím svědčí o opaku,” řekl Petr Fiala. Naráží tak na skutečnost, že jak evropští socialisté, tak lidovci nebo liberálové Andreje Babiše dosud vždy hlasovali pro další nárůst podpory obnovitelných zdrojů a tedy i růst cen.