Nehlasujte pro zrušení amerického embarga vůči Kubě, vyzývá vládu Kožušník

29. října 2013
Nehlasujte pro zrušení amerického embarga vůči Kubě, vyzývá vládu Kožušník

O 53 let trvajícím ekonomickém embargu USA vůči Kubě bude toto úterý hlasovat 68. valné shromáždění OSN. Podle českého europoslance Edvarda Kožušníka, který se problematice Kuby dlouhodobě věnuje, se však jedná o divadlo pro veřejnost, kterým se Kuba snaží přenést vinu za své ekonomické a sociální problémy na bedra USA.

 
„Samotné hlasování je každoročním folklórem v OSN. Letos se tuším o tom samém bude hlasovat již po dvaadvacáté. Kubánský komunistický režim se snaží ve světě vytvořit iluzi, že za všechna příkoří, která se dějí na tomto karibském ostrově, mohou Spojené státy,“ uvedl Kožušník. Podle něj je pro Českou republiku nedůstojné, aby se aktivně účastnila přijímání této deklarace. 
 
„Výsledek hlasování nebude mít žádný vliv na skutečnost, zda USA embargo zruší, či nikoliv. Kdyby se Spojené státy nakonec samy rozhodly embargo zrušit, život běžných Kubánců se tím vůbec nezlepší. Jediným, kdo by z přísunu amerických dolarů těžil, by byli komunističtí představitelé kubánského režimu a vysocí představitelé armády, která ovládá většinu kubánského zahraničního obchodu. Poslední, co by si totalitní kubánský režim přál, je skutečné zrušení embarga, protože režim by definitivně ztratil vnějšího nepřítele. Česká republika by se neměla nechat vtahovat do této kubánské hry na zlé USA a hodnou Kubu a měla by buď tuto rezoluci odmítnut, nebo se alespoň zdržet, je to pro nás nedůstojné,“ zdůraznil český europoslanec. 
 
Kožušník se problematice lidských práv na Kubě věnuje dlouhodobě. V Evropském parlamentu byl iniciátorem ocenění kubánského disidenta Guillerma Fariñase Sacharovovou cenou.