27. října 2013

Je to Klausův konec

Výsledek voleb je katastrofální prohrou pravice a znamená politický konec Václava Klause, říká místopředseda ODS Jiří Pospíšil, jeden ze 16 poslanců za ODS. Strana podle něj dostala od voličů poslední šanci se změnit. "Mnoho různých šíbrů od ODS odpadne," řekl Pospíšil v rozhovoru pro iDNES.cz. Kolegové ho už vyzvali, aby kandidoval na předsedu ODS.

 
Vy sám jste se stal poslancem, ale pro ODS byly volby tvrdý debakl. Jak na to strana zareaguje?
 
Považuji výsledek strany za katastrofickou prohru a to ve všech krajích. Nesouhlasím například s názorem pana docenta Svobody, že výsledek v Praze je v zásadě v pořádku. To mě trošku překvapilo, musím říci, ten komentář. Je to velký debakl. ODS si musí zvolit nové vedení, které začne dělat kvalitní věcnou politiku. A doufám, že za účasti co nejvíce nových tváří, které budou schopny nabídnout pravicovému voliči atraktivní pravicovou politiku.
 
Vy sám budete chtít zůstat ve vedení ODS, nebo by měli všichni členové současného vedení odejít?
 
Dostal jsem 36 procent preferenčních hlasů v Plzeňském kraji, což je po centrální lídryni paní Němcové nejlepší výsledek. A to i v situaci, kdy jsem nebyl moc v médiích a dělal jsem pouze regionální volební kampaň. To je velmi silný závazek, a proto uvažuji, že budu znovu kandidovat do vedení. Na druhou stranu je pro mě důležité, jak velkou sebereflexi ODS udělá. Ve chvíli, kdy se ukáže, že se jede ve stejných kolejích, pak bych v novém vedení nechtěl být. Jsem zvědav, jak bude probíhat debata uvnitř strany. Pokud tam bude tým, který bude chtít očistit politiku ODS, zabývat se věcnými tématy, věnovat se budování stínové vlády, to by mě zajímalo. Pokud se řekne, že se v zásadě nic neděje, pak bych v takovém týmu nechtěl být.
 
Koho byste rád viděl jako příštího předsedu ODS? Máte svůj tip? Pokud o tom tedy neuvažujete vy...
 
Já jsem sám vyzýván kolegy v regionu, abych kandidoval. Musím si to promyslet. Mám i nějaké své tipy, kdo by měl politiku vést, ale když dovolíte, jsou to lidé, kteří o tom ještě ani sami neuvažovali nebo se k tomu nevyjadřovali, tak by nebylo fér je teď říkat.
 
Proč ODS a obecně pravice takový výprask od voličů dostaly?
 
Je to celá řada důvodů. Počínaje tím, že vládnutí zanechává na každé straně šrámy, konče našimi vlastními chybami, kdy jsme příliš ustupovali koaličním partnerům a od našeho programu - třeba zvyšováním daní - přes skandály, které někteří naši členové měli. Až po některé drobnosti typu nepodpory od Václava Klause v posledních dnech. To ještě taky mohlo pár voličů zviklat. Pokud budeme tvrdit, že za všechno mohou zlá média a ne objektivní okolnosti, bylo by to špatně. Doufám, že budeme schopni si připustit, že na tom máme sami výrazný podíl.
 
Ukončily podle vás letošní volby definitivně angažmá Václava Klause v české politice, poté co naprosto drtivě propadl blok Jany Bobošíkové, která nedostala skoro žádné hlasy, mnohem méně, než když kandidovala bez podpory Klause?
 
Jsem přesvědčen, že ano. Toto je politický konec Václava Klause. Mrzí mě, že odmítl komunikaci s ODS, že v posledních týdnech házel na ODS bláto. Nevím, co ho k tomu vedlo. Výsledek Jany Bobošíkové potvrdil politický konec Václava Klause.
 
Oddělí se teď konečně od ODS kmotři, že pro ně přestanete být lukrativní, když jim ze spolupráce s vaší stranou nebude nic kynout?
 
Náš pokles preferencí a odchod do opozice je příležitost udělat určitou čáru za problémy, které jsme v tomto směru měli jako nejsilnější vládní strana. Mnoho různých šíbrů od ODS odpadne. Nebudeme spojováni s vládní odpovědností a budeme schopni prezentovat věcnou pravicovou politiku. A nebudeme nuceni k různým kompromisům. Výsledek voleb vnímám i jako poslední šanci, kterou ODS dostala. Opravdu, když pojedeme dál ve stejných kolejích, příště už žádná šance nebude.
 
Kdo podle vás bude vládnout, podle toho, jak volby dopadly?
 
Nejpravděpodobnější je vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Doufám, že pan Babiš, který takto uspěl, se nebude zdráhat vládní odpovědnosti. Bez ANO se těžko vytvoří nějaká alespoň trochu stabilní vládní většina. A pokud bude skutečně odmítat vstup do vlády, je to velký podvod na voličích, protože změnit obsah politiky se dá pouze vstupem do vlády. Takže doufám, že ANO nám skutečně po vstupu do vlády ukáže, jak to tady bude dělat lépe. Já jsem k tomu skeptický, že to budou dělat lépe, ale to se přesvědčíme na vlastní oči.
 
Určitě jste nemohl přehlédnout ani to, že součet mandátů ODS, TOP 09, KDU-ČSL a ANO je 103...
 
Toho jsem si všiml, ale já bych v tuto chvíli za žádných okolností nesouhlasil s tím, abychom šli do vlády. Zkrátka a dobře občanská pravice tyto volby výrazně prohrála. Je to totální prohra a musíme jít do opozice, jinak je to naše poslední parlamentní angažmá. Nedoporučoval bych v žádném případě, aby šla ODS do koalice s populistickou politickou stranou. My jsme byli v koalici s jednou takovou stranou, s Věcmi veřejnými, a strašlivě jsme na to doplatili. Hrozně nás to poškodilo. Extempore Víta Bárty, jeho politický styl, kauzy, to všechno poškodilo ODS. Máme jedinou šanci. Jít do opozice a dělat kvalitní věcnou, pravicovou opoziční politiku.
 
Poté jak volby dopadly z hlediska hodně roztříštěné Sněmovny, nemůže se podle vás stát, že příští rok půjdeme znovu k předčasným volbám?
 
Doufám, že nikoli. Pokud by byly další předčasné volby, jen by se zesílila deziluze občanů, že by pro standardní politické strany dopadly ještě hůře než tyto volby. Pan Babiš vytvořil velká očekávání, dnes už nemůže říkat, že není politik a se svou druhou největší politickou stranou nese za budoucí vývoj země odpovědnost. Pokud nevznikne žádná vláda, mohl by za to nejen vítěz voleb, ale i hnutí ANO. A jsem přesvědčen, že by to voliči panu Babišovi spočítali. Jsem hluboce přesvědčen, že si to pan Babiš uvědomuje a bude dělat všechno pro to, aby tady nějaká vláda vznikla. Odpovědnost za chaos, bezvládí by měl v prvé řadě on.
 
(Autor: Josef Kopecký) 
 
JUDr. Jiří Pospíšil

místopředseda strany
předseda Stínové asociace krajů ODS
předseda regionálního sdružení
předseda klubu krajských zastupitelů
krajský zastupitel