21. srpna 2013

Stalo se dnes

Hostem diskusního pořadu ČRo 1 byl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.


Jan RICHTER, moderátor:

Předseda Senátu Milan Štěch dnes odmítl spekulace, že by horní komora mohla zneužít situace po rozpuštění sněmovny a přijímat zákony, které by u poslanců neprošly. Horní komora může na návrh vlády přijímat takzvaná zákonná opatření, které ale poté musí schválit sněmovna. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS také tvrdí, že rozpuštění dolní komory by mohlo ohrozit zrušení podpory pro solární elektrárny. My jsme teď ve spojení s místopředsedou Senátu Přemyslem Sobotkou z ODS. Dobrý večer. Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu /ODS/:

Dobrý večer vám i všem. 


Jan RICHTER, moderátor:

A na druhé lince je předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha. Dobrý večer i vám. Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu /ČSSD/:

Dobrý večer. 


Jan RICHTER, moderátor:

Pane Sobotko, sdílíte obavy některých vašich stranických kolegů, že by Senát skutečně mohl zneužít svou zákonodárnou moc? Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu /ODS/:

To samozřejmě v této chvíli je všechno o spekulacích. Ale vláda, která je v demisi, předpokládám, že se bude chovat velmi rozumně. To znamená, že nebude přinášet žádná mimořádná opatření, která bychom v Senátu schvalovali a následně tak, jak ústava říká, do tří měsíců to musí potvrdit nově sestavená poslanecká sněmovna. Takže předpokládám, že zvítězí rozum a ne jakési pokusy o lidovou tvořivost. 


Jan RICHTER, moderátor:

Pane senátore Vícho, místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová dnes naznačila, že za rozpuštěním sněmovny by mohly být zájmy provozovatelů solárních elektráren. Poslanci omezili schválení podpory obnovitelných zdrojů energie. Jestliže ale Senát přijme nějaké pozměňovací návrhy k této legislativě, tak by ta novela mohla zapadnout, protože jí poslanci už samozřejmě nebudou moci znovu schválit. Co si myslíte o této spekulaci? 


Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu /ČSSD/:

Já doporučuji paní Němcové, aby se 12. 9., kdy bude probíhat plénum Senátu, dívala na televizi. V té době už sněmovna nebude fungovat, bude mít dost času a uvidí, že Senát v této věci žádné obstrukce dělat nebude. Jan RICHTER, moderátor:

Čili, senátoři vaší strany, myslíte, se nepokusí přijmout některé pozměňovací návrhy k té novele? Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu /ČSSD/:

Došlo totiž ke snížení pravomoci Senátu v tuto chvíli, my nemůžeme přijímat pozměňovací návrhy, protože nemá, kdo by je po zrušení sněmovny projednával. My jsme si toho naprosto vědomi a víme, že můžeme buď ten zákon schválit anebo tím, že jej zamítneme, tak v podstatě zákon padá pod stůl. Zrovna obnovitelné zdroje, to nikdy v Senátu nebyla věc, kterou bychom extra podporovali, takže určitě ten zákon a musím podotknout, že jsme jej dostali až teď na poslední chvíli, tak ten zákon určitě podpoříme tak, jak byl přijat sněmovnou. Jan RICHTER, moderátor:

Jak se na to díváte vy, pane senátore Sobotko, myslíte, že se vaši kolegové skutečně, že tu novelu přijmou bez dalších pozměňovacích návrhů? Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu /ODS/:

Já jenom malou poznámečku ke kolegovi Víchovi: na poslední chvíli, vždyť ten zákon byl přijat minulý týden a došel k té legislativní lhůtě a teď je jenom na nás, jak se zachováme. Jestli slyším kolegu Víchu, který zastupuje sociální demokracii, že v daném okamžiku nebudou dělat s tím žádné problémy nebo ne velký problém, tak je to jenom těžší, protože tady jde o každého z nás, každého občana tohoto státu. 


Jan RICHTER, moderátor:

Ale myslíte, že ta novela tedy projde bez dalších připomínek Senátem? Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu /ODS/:

Pokud by tam byly jakékoliv pozměňovací návrhy, tak samozřejmě zákon končí, legislativní proces končí, není Poslanecké sněmovna a já si myslím, že toho si bude i levicový Senát plně vědom a myslím si, že se bude chovat racionálně. Jan RICHTER, moderátor:

Dnes v Senátu vystoupil prezident Miloš Zeman. Pane senátore Vícho, jak sedíváte na to jeho dnešní prohlášení, že ztratil důvěru v Nejvyšší soud kvůli tomu, že soud zastavil stíhání těch třech bývalých poslanců ODS? Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu /ČSSD/:

Myslím si, že to rozhodnutí Nejvyššího soudu se nelíbilo téměř nikomu z České republiky. Otázkou je, jestli prohlášení pana prezidenta ve vztahu k Nejvyššímu soudu není příliš silné a myslím si, že my, ústavní činitelé, bychom soudy respektovat měli. Jan RICHTER, moderátor:

Čili, myslíte, že to prohlášení bylo příliš silné? Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu /ČSSD/:

Já je naprosto chápu, protože vyjadřovalo deziluzi v celé společnosti a více bych to nekomentoval, je to na panu prezidentovi, je to jeho názor. Jan RICHTER, moderátor:

A jaký je váš názor na prezidentův výrok, pane senátore Sobotko? Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu /ODS/:

Samozřejmě prezident Zeman je člověk, který dokáže vytáhnout vždycky nějakého žolíka, tentokrát se mu to výrazně nepodařilo, protože zpochybňovat činnost českých soudů je krok do jednou špatného stavu a podle mého názoru to trošku přehnal a to trošku je opravdu tam navíc.Jan RICHTER, moderátor:

Říká místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS, děkujeme a na slyšenou. Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu /ODS/:

Na shledanou. Jan RICHTER, moderátor:

A děkuji také senátoru za ČSSD Petru Váchovi, na shledanou. Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu /ČSSD/:

Hezký večer, na shledanou. 

MUDr. Přemysl Sobotka

místopředseda Senátu PČR
předseda regionálního sdružení
člen výkonné rady