16. srpna 2013

Interview ČT24

Hostem diskusního pořadu ČT24 byl předseda europoslaneckého klubu ODS Jan Zahradil.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Dobrý podvečer. Tolik informace po jednání předsednictva ČSSD a začíná Interview. Poslanci budou hlasovat o rozpuštění sněmovny v úterý 20. srpna. Neprošel návrh ODS, aby se tak stalo až 3. září. Občanští demokraté chtěli počkat na to, až Senát schválí klíčové zákony, které mu sněmovna poslala. Nicméně TOP 09 a ČSSD trvají na úterním hlasování o rozpuštění sněmovny a prezident Zeman dnes uvedl, že předčasné volby by mohly proběhnout 25. a 26. října. Hostem Interview ČT24 je europoslanec a člen výkonné rady ODS Jan Zahradil, vítejte. Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Dobrý večer. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Proč ODS chtěla hlasovat o rozpuštění sněmovny v září? Vždyť předseda Ústavního soudu jednoznačně řekl a dal záruky, že Senát a prezident mohou dokončit schvalování zákonů, i když sněmovna bude neživá. Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Není to tak úplně jasné. Předseda Ústavního soudu to samozřejmě říci může, neznamená to však, že tomu tak opravdu je. A neradi bychom se dočkali nějakého řízení u Ústavního soudu o tom, že ten zákon, například ten zákon o obnovitelných zdrojích nebo občanský zákoník, abych byl tedy konkrétní, vlastně neplatí, protože ho Senát schválil v době, když byla sněmovna rozpuštěna. Takže já si myslím, že bylo možné těch 14 dní počkat. Domnívám se, že nejsme v nějakém časovém presu a že skutečně 2 týdny nehrají roli. Ale zbytek sněmovny, většina sněmovny má jiný názor a já bych z toho nedělala až takové drama. Z naší strany to bylo myšleno dobře a není to žádný úhybný manévr nebo klička. Chtěli jsme prostě skutečně ty rozjednané zákony schválit tak, aby byla stoprocentní jistota, že buďto budou, nebo nebudou platit. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Máte tedy obavu z toho ústavněprávního rámce, anebo z chyb, které by třeba ještě v Senátu se v těch zákonech mohly objevit? Protože i když Senát by našel nějaké chyby v předlohách, tak může s vládou použít institut zákonného opatření. Tak v čem je ta konkrétní obava? Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Bylo by asi dobré, kdyby všechny zákony v České republice byly schváleny tou nejběžnější ústavní procedurou. To znamená oběma komorami. Tady je jedna jediná nejistota.Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

To budou. 


Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Tady je jedna jediná nejistota, a to je nejistota v tom, co vlastně nastává v momentě, kdy je rozpuštěna sněmovna. Jestli opravdu v tu chvíli ty zákony takzvaně, řeknu to symbolicky, končí, anebo jestli je možné je ještě schvalovat. Ale mně ten spor připadá trochu jako bouře ve sklenici vody. My jsme chtěli mít jistotu, že to proběhne opravdu tou stoprocentní nejčistší cestou. Zbytek sněmovny, jak se zdá, je velmi hladov po svém vlastním rozpuštění. Takže se o tom bude hlasovat v úterý a teď už nemá cenu se o té věci příliš bavit. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

ODS, zdá se, má ale obavu i z toho, co nastínila místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, která řekla, že v době, kdy sněmovna bude rozpuštěná, tak prezident bude mít do voleb vlastně absolutní moc. I kdyby ale Rusnokův kabinet vládl přece cestou zákonných opatření, tak přece nelze podezírat Senát, že bude nějakým nástrojem vůle prezidenta nebo Rusnokovy vlády. Protože takhle se přece Senát nikdy nechoval. 


Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Senát je v tuto chvíli jednobarevný, Senát je oranžový a v Senátu má jednoznačnou... Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Přesto dosud se nikdy nechoval jako nástroj něčí vůle, ale jako důstojná horní komora. Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

V Senátu je jednoznačná většina sociální demokracie. Takže... Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Takže Senátu nevěříte? Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Já musím se přiznat, po jistých zkušenostech z minulosti mám pochyby o tom, že by bylo dobré mít všechny tři pilíře moci v České republice v rukou jedné politické strany nebo jedné politické formace. Znovu říkám, vrátíme-li se k tomu případu rozpouštění sněmovny, domnívám se, že to, co my jsme navrhli, je ústavně právně nejčistší cesta. Zbytek sněmovny se domnívá, že tomu tak není a má jiný názor. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Takže je znát, že obě ty komory parlamentu jedna druhé příliš nevěří. Nicméně i kdyby přece vláda a Senát prosadily nějaká zákonná opatření, tak po nástupu vlády po volbách by je musela schválit nová sněmovna, aby začaly platit. Tak o co jde? I když třeba bude ten příští parlament nebo sněmovna levicová, tak zkrátka vzejde z regulérních voleb a pak už by nepotřebovala ani to zákonné opatření, protože by si mohla to téma, které ponese, to zákonné opatření schválit sama formou zákona. Zkrátka bude muset reprezentace celá přijmout to, co vzejde z voleb. 


Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Já tedy hlavně doufám, že ta vláda, která je v tuto chvíli v demisi, protože nedostala důvěru Poslanecké sněmovny, příliš mnoho zákonných opatření přijímat nebude. Ale mohu potřetí a doufám, že naposledy zopakovat, že podle našeho názoru by nejčistší ústavněprávní procedurou byly, bylo, kdyby ty zákony byly doprojednány tou standardní metodou, tedy Poslanecká sněmovna, Senát, Senát je případně může vrátit ještě s nějakými pozměňovacími návrhy do sněmovny, potom o nich sněmovna hlasuje a pak je ten zákon buďto přijat, nebo odmítnut definitivně. To je ústavněprávní nejčistší cesta, jak s těmi zbylými zákony naložit. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Ale TOP 09 a ČSSD si to nemyslí. Zkrátka oni tuto obavu... Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Nemyslí, ano. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

... obavu nemají a nesdílejí. 


Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:


Ale na to mají samozřejmě právo. Oni mají v tuto chvíli většinu ve sněmovnu, oni jsou přesvědčeni o tom, že sněmovna by se měla rozpustit co nejdříve. Trochu je komické, že ji chtěli rozpouštět už tento týden a pak se zjistilo, že tolik poslanců TOP 09 nebo ČSSD je mimo sněmovnu, někde na dovolené nebo někde jinde, že to museli posunout až na to příští úterý. Ale to už je v tuto chvíli jedno. Bude se o tom hlasovat v úterý, uvidíme, jak to dopadne. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

A ve hře, vy jste říkal, že už by tato vláda v demisi neměla přijímat tedy žádné klíčové záležitosti a neměla by ani postupovat cestou zákonných opatření. Ale třeba důležitý zákon o státních úřednících, který žádá Evropská unie, aby nám nepřestala proplácet dotace kvůli kontrole, tak ten už zřejmě podle všeho spadl pod stůl. Ale je klíčové, aby byl přijat. Tak ani třeba tady by neměla vláda zvednout cestou zákonného opatření tento zákon? Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Právě u tohoto zákona je veliká otázka, jakým způsobem vůbec bude konstruován a jak bude postupováno v situaci, kdy tady nebude Poslanecká sněmovna. Takže to třeba je zrovna konkrétní příklad, u kterého já pociťuji určitý problém v momentě, kdy o něm má rozhodovat de facto jednobarevná politická reprezentace. Ten zákon by neměl mít žádné politické zabarvení, měl by být neutrální, týká se státních úředníků. A já upřímně řečeno nevím, jak v tuto chvíli bude ta současná politická reprezentace, tedy prezident, vláda pana Rusnoka a Senát, který nám tady zbyde po rozpuštění Poslanecké sněmovny, v této citlivé věci postupovat. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Předčasné volby by se podle všeho mohly odehrát v říjnu, tedy před státním svátkem. Co by to podle vás udělalo s volební účastí? Někteří politici vyslovují obavy, že by mohla být kvůli tomu nižší. Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Já se musím přiznat, že takové spekulace tom, jakým způsobem datum voleb ovlivňuje volební účast, já nemám rád. Myslím si, že pokud jsou ty volby opravdu svátkem demokracie a pokud jsou tak důležité pro budoucí směřování země, a já myslím, že tyto volby budou, tak že by si občané měli najít čas na to, aby k těm urnám došli a takové ty spekulace, že když bude prodloužený víkend, tak bude menší účast. To už můžeme začít spekulovat o tom, že když bude třeba pršet, tak bude menší účast. To je věc, kterou já prostě nepřijímám a tyhle spekulace nemám rád. Myslím, že každý si musí uvědomit, že ta odpovědnost je v tom volebním dni nebo o těch volebních dnech v jeho rukou a měl by té odpovědnosti dostát. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Vy jste taky členem výkonné rady ODS. Podívejte se na otázky kolem restartu ODS, strany před volbami. Konzultant Jan Herzmann řekl Mladé frontě, že ODS by se už vůbec nemusela dostat do Poslanecké sněmovny. Počítáte i s tímto scénářem? Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Já s ním nepočítám, musím se přiznat, já tomu nevěřím. Já myslím, že ODS je strana s více než dvacetiletou historií. Je to strana, která má kořeny na politické scéně České republiky a nedovedu si představit, že by nepřekročila pětiprocentní hranici, jakkoliv ta situace pro nás je v tuto chvíli nelehká, to samozřejmě každý ví a já to také přiznávám. Ale to, že bychom úplně vyklidili pozice a zmizeli z politické scény, to si v žádném případě nepřipouštím. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Jak ale podle vás působí na voliče nejednota, kterou poslanecký klub ODS třeba předvedl při hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka? Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

To bylo samozřejmě nepříjemné. Myslím, že jsme se s tím vypořádali jediným možným způsobem, a to že oba ti poslanci, kteří takto podrazili vlastní stranu a kteří nám udělali velmi špatné renomé, tak tu stranu také nedobrovolně opustili. Bohužel to je věc, se kterou na politické scéně je možné se občas setkat. Někdy se to stává, ti poslanci prostě jednají podle nějakých svých individuálních preferencí, jakkoliv ty preference mohou být diskutabilní. A já to rozhodně nehodlám omlouvat. Já to cítím jako podraz i osobně, a jsem rád, že jsme se s tím vypořádali velice rychle a rázně. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Jeden z nich opustil stranu dobrovolně, i když tedy potom byl jakoby vyloučeni oba. Ale zvláště poslanec Úlehla to považuje za nedemokratický zásah, chce se bránit případně i soudně, pokud to nebude dořešeno vnitřně a bude usilovat o návrat do Občanské demokratické strany, protože on říká: já jsem pouze hlasoval v souladu se svým svědomím a strana Občanská demokratická zasáhla do jeho demokratických práv, do jeho práv. Takto on cílí. Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

To je argumentace, kterou já absolutně nepřijímám. Podle mého názoru je to tak, že je zapotřebí držet určitou stranickou linii. A jestliže se tady nejvyšší vedení i poslanecký klub rozhodne, že bude postupovat jednotně, tak se tady nelze odvolávat na nějaký individuální přístup na otázky svědomí a podobně. Já to považuji za poměrně nedůstojné výmluvy. Kdybych přirovnal politickou stranu k firmě, tak takový zaměstnanec, který by se zachoval v nějaké firmě stejně, jako se zachoval pan Úlehla v ODS... Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Ale politická strana není firma. Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Do jisté míry je. A kdyby se někdo zachoval ve firmě tak jako pan Úlehla, tak bude vyhozen na hodinu pro ztrátu důvěry. A to se také v tomto případě stalo. A stalo se tak naprosto správně. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Ale Václavu Klausovi taky se třeba nelíbilo poslední vylučování poslanců Úlehly a Floriana a taky lobbisty Hrdličky z ODS. A vedení ODS v Praze 10 se důrazně postavilo, to je nová informace, za Tomáše Hrdličku a ten se chce případně i soudit. Tak je, nebo není to přímý útok na demokratické základy státu, tak jak to staví Praha 10? Nemůže to být skutečně bráno tímto způsobem, pokud jistá část uvnitř ODS to takto cítí? Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Ne, podívejte, Praha 10 je jedno z 80 oblastních sdružení, tedy v tomto ohledu si troufnu říci s určitou nadsázku, že představuje jednu osmdesátinu ODS. A pan Hrdlička a i ti dva poslanci byli vyloučeno výkonnou radou, která reprezentuje všech 14 regionů, a do jisté míry i všech těch zbylých 80 oblastních sdružení. Takže ten většinový návrh ODS je podle mého naprosto jasný a jestliže jedno místní, jedno oblastní sdružení proti tomu vystupuje tímto způsobem, tak to spíš svědčí o tom, kdo vlastně v tomto oblastním sdružení přijímá tu skutečnou moc. 


Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Vnímáte jako problém to, že se Václav Klaus zlobí na ODS před volbami? Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Určitě mě to netěší, já bych byl rád a myslím si, že už je to dlouhodobější proces, kdybychom byli schopni nastavit nějaké přátelské komunikační linky s panem exprezidentem a s naším bývalým předsedou, jak za vlády Mirka Topolánka, to se moc nedařilo, tak za vlády Petra Nečase, to se také moc nedařilo. A já doufám, že se to přece jenom podaří. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Vy myslíte, že by Václav Klaus ODS prospěl? Jak byste vysvětlovali voličům, že jeho rodina podpořila v prezidentské volbě Miloše Zemana, který bude v předvolební kampani pro ODS úhlavním nepřítelem, řekněme? Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Tady nejde o to, jestli by bezprostředně prospěl, nebo neprospěl. Tady jde o to, že slušná politická strana a konzervativní strana, jako je ODS, by měla udržovat dobré vztahy se všemi svými bývalými předsedy. To je postulát číslo jedna. A postulát číslo dvě je, že pro českou pravici je Václav Klaus nepominutelnou osobností a zejména na poli evropské politiky, která je jedním z důležitých témat pro ODS, formuloval ty zásady, ze kterých my dodnes vycházíme. Takže minimálně z těchto dvou důvodů my prostě podle mého názoru musíme nastavit nějakou pozitivní komunikační linku s Václavem Klausem a usilovat o spolupráci. Jakou formu to bude mít, o tom teď nechci spekulovat. A nerad bych, jak jsme se toho dopouštěli v posledních dnech, něco vzkazoval v tomto směru přes média. My si to musíme napřed vyříkat mezi sebou a potom si o tom něco také povědět s panem Klausem. Ale ne vykřikovat přes média, kdo má lepší nápad na to, jakým způsobem by se dalo spolupracovat. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Do jaké míry teď hraje rozhodování o volebním lídrovství Miroslavy Němcové právě to, že pohněvala, řekněme, Václava Klause slovy, že jí nepřijde reálné, aby se vracel do strany, ale jen aby s ní spolupracoval. Bude Miroslava Němcová i přesto, že se toto stalo, lídrem do voleb? Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Paní Němcová podle mého názoru sehraje klíčovou roli v té volební kampani. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Tu hlavní, bude to role hlavní? Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Já jsem přesvědčen, že to bude, že to bude ta hlavní role. Myslím si, že Miroslava Němcová je ten typ člověka, kterého chtějí naši voliči vidět. Je to ten člověk, který symbolizuje tu tvář ODS, kterou prostě náš elektorát chce vidět, tu slušnou tvář, klidnou tvář, tvář nezatíženou skandály nebo nějakými kostlivci ve skříni. A já jsem přesvědčen, že na lidech, jako je Miroslava Němcová, musíme postavit naší volební kampaň. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Bude tedy ona lídrem do voleb? 


Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Já jsem přesvědčen, že ano. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Kdo by měl potom vést podle vás stranu po kongresu Občanské demokratické strany? Protože Miroslava Němcová už naznačila, že by chtěla usilovat právě o zvolení do čela ODS. Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Kongres, alespoň já se domnívám, tedy ten případný volební kongres se bude konat až po volbách a myslím si, že to, kdo zasedne v jaké funkci v ODS, se také bude rozhodovat na základě výsledků těch voleb a na základě toho, co předvedeme ve volební kampani. Takže spekulovat teď o tom, kdo bude kandidovat na jakou funkci na kongresu ODS, který, téměř jsem si jist, bude až po volbách, je poněkud předčasné. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Spíš jde o to, jestli nebudeme Miroslava Němcová, řekněme, "použita" právě jako ta slušná tvář do voleb a jestli potom bude mít i nadále podporu vedení v tom ostatním klání o místo v čele Občanské demokratické strany, nikoliv na pozici místopředsedkyně, ale jestli zkrátka ta podpora bude i natolik silná poté, co splní nějakou roli právě té slušné tváře ve volbách? Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Já se dost podivuji nad těmi názory, které se jakoby pozastavují nad rolí Miroslavy Němcové nebo považují ji za nějaký.. 


Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Příliš silnou podporu uvedení dosud neměla ve vedení ODS. Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

... nějaký snad fíkový list nebo za někoho, kdo by měl sehrát nějakou roli určitého symbolu. Já myslím, že kdo si toto myslí, tak paní Němcovou asi dost dobře nezná. 


Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Nejde o ni, já vůbec nezpochybňuju ji, já se ptám na to, jestli má Miroslava Němcová podporu u vedení ODS, protože doteď to úplně příliš nebylo. Třeba když obhajovala post místopředsedkyně, tak bylo znát, že nemá silnou podporu ze strany stávajícího vedení. Ptám se na to, jestli tu podporu má. Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Paní Němcová na kongresu ODS obhájila pozici místopředsedkyně ODS. Jednoznačně grémium i výkonná rada ji podpořili na funkci předsedkyně vlády, takže z toho je naprosto jasné, že tu podporu měla a že ji má. A já jsem přesvědčen, že ji bude mít i nadále. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Tak já vám děkuji. Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Co se ale stane na kongresu, to je předčasné v tuto chvíli předvídat. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Já vám děkuji, na shledanou. Jan ZAHRADIL, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Na shledanou. 

Ing. Jan Zahradil

předseda poslaneckého klubu EP
1. místopředseda oblastního sdružení