16. srpna 2013

Z policejních spisů opět zvláštním způsobem unikají informace

Dnes jsem byl redaktorem České televize konfrontován s pro mne novými informacemi, které údajně pocházejí ze spisu k případu exposlanců ODS. Redaktor ČT se mě dotazoval, jestli jsem se loni v říjnu před kongresem ODS setkal s Ivo Rittigem a odkazoval na informace z policejního spisů.

Nejsem schopen posoudit, zda taková informace ve spisu skutečně je, nebo je výsledkem nějaké účelové dezinformační hry. Ale pokud ze spisu skutečně pochází, považuji za alarmující, že zde znovu a opakovaně mají někteří vybraní novináři exkluzivní přístup do policejních spisů, ze kterých publikují pouze vybrané části, které jsou věcně nesprávné. Policie je pravděpodobně teprve prověřuje, týkají se jednání a schůzek, nijak s vyšetřovanou kauzou nesouvisejících, ale zato s potenciálem někoho cíleně politicky poškodit.

Nikdy jsem nezastíral, že jsem se v rámci mapování předkongresové situace potkal i s lidmi, kteří jsou označováni jako tzv. zákulisní hráči, tedy i s Ivo Rittigem. Nemám zapotřebí hrát pokryteckou hru, jako mnozí jiní politici, že jsem se s těmito lidmi nikdy neviděl. Pro mne bylo důležité dokázat si před kongresem porovnat reálné informace z regionů s informacemi, které se v médiích a
v zákulisí vždy před každým kongresem šíří.

V politice se na určité úrovni setkání se zákulisními hráči nevyhnete. Jejich informace mohou být někdy velmi důležité. S řadou možná méně mediálně známých, ale o to vlivnějších osob, jsem se musel potkávat i v pozici ministra průmyslu a obchodu. Jsem přesvědčen, že politik by neměl být souzen za to, s kým se setká, ale za to, co dělá, jak se rozhoduje a jak podléhá, či nepodléhá jejich zájmům.

Mohu vyloučit, že by se schůzka v personálním složení, jaké mi novináři na základě údajných informací ze spisu prezentovali, tehdy uskutečnila.

Vzhledem k tomu, že v této věci jdu příští týden svědčit, nepovažuji za korektní se do té doby k této záležitosti podrobněji vyjadřovat. 

MUDr. Martin Kuba

úřadující předseda strany
předseda regionálního sdružení
předseda místního sdružení
zastupitel statutárního města

Štítky:
tisková zpráva