16. června 2013

Podám demisi na pozici premiéra

Předseda vlády a předseda ODS Petr Nečas se rozhodl podat v pondělí demisi.

Já jsem mnohokrát řekl veřejně, že mě osobně z hlediska hierarchie jsou na první místě zájmy naší země, na druhém místě je to zájem Občanské demokratické strany, na třetím místě existence této koalice a teprve na čtvrtém místě je můj osobní politický osud.

Jsem si plně vědom toho, jak peripetie mého osobního života v současné době zatěžují českou politickou scénu i Občanskou demokratickou stranu, do které jsem vstoupil v roce 1991 a které jsem měl tu čest sloužit v roli místopředsedy nebo předsedy posledních letech od roku 1999 a jako poslanec 1992.

Já jsem samozřejmě velmi pozorně vnímal celý vývoj politické situace, který tady nastal počínaje středou a jsem si vědom toho, jaké to pro mě má konsekvence. Proto jsem dnes oznámil členům politického grémia Občanské demokratické strany a posléze i našim koaličním partnerům, že zítra podám demisi na pozici předsedy vlády.

Chci zdůraznit, že jsem si vědom své politické odpovědnosti a vyvozuji z ní tyto důsledky. Současně chci udělat to nejlepší pro Občanskou demokratickou stranu i pro naši zemi. Chci udělat všechno proto pomoci v rámci řešení, které se bude hledat, abychom nalezli koaliční formát, který bude mít dostatečnou podporu 101 poslanců, aby byla vytvořena nová vláda s premiérem, který bude nominován ODS a tato vláda pokračovala v klíčových úkolech politiky mé vlády až do řádných voleb v květnu příštího roku.

Jsem přesvědčen, že toto je to optimální řešení stávající politické situace a já jsem ani na okamžik nepředpokládal, že bych se já měl stát nějakým pomyslným balvanem, který toto řešení bude nějak ztěžovat nebo komplikovat.

Já jsem velmi bojovný člověk, všichni víte, kolik politických krizí a tzv. pádů vlády jsem za ty tři roky zvládnul, ustál nebo chcete-li přežil, vydržel, ale jsem si přesně vědom, kdy je ten okamžik, kdy již není možné pokračovat dál a ten okamžik nastal. Znovu opakuji, že já za něj přejímám plnou politickou odpovědnost.

RNDr. Petr Nečas

předseda vlády
předseda strany
poslanec PČR
člen regionální rady

Štítky:
tisková zpráva