7. června 2013

Geologové zhodnotí riziko dalšího sesuvu půdy na rozestavěnou dálnici D8

Premiér Petr Nečas spolu s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou navštívili obec Litochovice nad Labem, u které došlo kvůli dešťům k masivnímu sesuvu půdy na rozestavěnou dálnici D8.

 
„V důsledku dlouhodobých dešťů tady došlo k poměrně masivnímu sesuvu půdy, který zavalil těleso stavěné dálnice. Co je nejhorší, že pod námi 700 metrů je vesnice. Nyní je nezbytné zhodnotit z geologického hlediska, jaké je riziko pokračujícího sesuvu, a pokusit se ten sesuv zastabilizovat a samozřejmě učinit i opatření pro bezpečnost obyvatel,“ řekl přímo na místě premiér Petr Nečas. 
 
Prognózy dalšího vývoje počasí jsou varující, v současné době je zvýšené riziko přívalových i dlouhodobých srážek. „Pokud to bude na území, která prošla deštivým obdobím v minulých dnech, tak absorpční schopnost půdy je v podstatě limitně nulová a velmi rychle se srážky ocitnou v malých i větších vodních tocích. Musíme bohužel počítat s výrazně vyšším rizikem povodní,“ dodal premiér. 
 
Dnes právě kvůli nepříznivému vývoji počasí rozhodla Ústřední protipovodňová komise a Ústřední krizový štáb o tom, aby mimo jiné nedocházelo ke snižování stavu protipovodňových opatření.
RNDr. Petr Nečas

předseda vlády
předseda strany
poslanec PČR
člen regionální rady