2. června 2013

Vláda schválila 300 milionů pro pomoc městům a obcím postiženým povodněmi

Vláda v neděli schválila 300 milionů korun, které jsou okamžitě připraveny k tomu, aby pomohly obcím a městům postiženým povodněmi. Řekl to premiér Petr Nečas po mimořádném jednání vlády.

„Bude-li potřeba další finanční prostředky, vláda je okamžitě uvolní. Je například k dispozici 1,3 miliardy korun, které jsme připraveni okamžitě v horizontu maximálně dvou dní uvolnit ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy a rekonstrukce silnic první, druhé a třetí třídy a také železničních tratí,“ řekl premiér Petr Nečas po mimořádném jednání vlády.

Vláda zároveň vyhlásila nouzový stav pro území Jihočeského kraje, Plzeňského kraje, Středočeského kraje, Libereckého kraje, Královéhradeckého kraje, Ústeckého kraje a hlavního města Prahy z důvodu vzniklé krizové situace spočívající v ohrožení životů, zdraví a značného rozsahu ohrožení majetku v důsledku rozsáhlé živelné pohromy, a to na dobu od 21. hodiny 2. června 2013 do odvolání.

„Vláda dnes také rozhodla o nasazení až dvou tisíc příslušníků Armády České republiky na odstraňování povodňových škod. Jsme připraveni operativně se rozhodovat i v dalších záležitostech. Vláda bude velmi komunikativní ve vztahu k obcím, aby se minimalizovaly škody a následky se začaly rychle odstraňovat,“ dodal premiér Petr Nečas.

Úřady práce mají zároveň připravené finanční prostředky pro okamžitou pomoc v rámci systému hmotné nouze. „Těm, kteří přišli o své základní lidské potřeby a prostředky, je stát připraven v podstatě okamžitě pomoci,“ ujistil předseda vlády.

Premiér Petr Nečas rovněž vyslovil účast všem spoluobčanům, které povodeň zasáhla. „Chtěl bych také velmi poděkovat a ocenit obrovské úsilí a nasazení, se kterým pracují složky integrovaného záchranného systému, poděkovat profesionálním a dobrovolným hasičům, poděkovat záchranářům, zdravotníkům, policistům, vojákům, ale také starostům, kteří velmi usilovně pracují a dělají všechno pro to, aby se minimalizovaly škody z této pohromy,“ uvedl premiér.