Oceňuji přínos ruských neziskových organizací v boji za lidská práva
29. května 2013

Petr Nečas: Oceňuji přínos ruských neziskových organizací v boji za lidská práva

V průběhu čtyřdenní návštěvy Ruské federace se premiér Petr Nečas setkal se zástupci ruských neziskových organizací. Ocenil jejich přínos v boji za lidská práva v Rusku a zajímal se detailně o jejich činnost.

 
„Česká republika považuje činnost nevládních organizací za důležitou pro budoucnost Ruska i budoucí rozvoj česko-ruských vztahů. Například Asociace GOLOS dělá velmi záslužnou práci pro nezávislost voleb,“ řekl premiér Petr Nečas. 
 
Ředitelka organizace Občanská výpomoc Světlana Gannuškinová za nevládní organizace uvedla, že je potěšena, že si předseda české vlády našel čas na takové setkání. „Jsem nesmírně vděčná za takové setkání. Bohužel, když do Ruska přijíždějí natolik vysoce postavení státníci, tak si na takové setkání s představiteli nevládních organizací velmi často nenajdou čas. Jednalo se o zcela jednoznačný výraz solidarity s naší občanskou společností, za což jsem velmi vděčná. Několikrát bylo panem premiérem řečeno, že česká vláda chápe, co se děje v Ruské federaci a chce nám vyjádřit podporu a pomoci. Pevně doufáme, že vztahy ČR s občanskou společností budou nadále rozvíjeny a pan premiér toto přislíbil,“ řekla po setkání Gannuškinová, která byla v roce 2010 za svou dlouholetou práci nominována na Nobelovu cenu míru. 
 
Nevládní organizace Občanská výpomoc pomáhá uprchlíkům a imigrantům v Ruské federaci. Světlana Gannuškinová je zároveň členem dozorčí rady významné organizace Memorial. Právě Memorial a s ní spojené nevládní organizace jsou jedny ruských neziskových organizací, které byly dotčeny loňským zákonem o tzv. zahraničních agentech.
 
A právě kvůli tomuto kontroverznímu zákonu žalují neziskové organizace ruský stát u Soudního dvora pro lidská práva ve Štrasburku. „Ještě loni jsme chtěli, abychom byli uznáni jako potenciální oběti tohoto zákona, dnes však již takovými oběťmi jsme. Kromě nás se jedná především o Asociaci GOLOS, která už byla podle nového zákona pokutována. My a další organizace jsou ruskými soudy nuceni přijmout potupné označení zahraniční agent za údajnou politickou činnost financovanou ze zahraničních zdrojů. Takové označení odmítáme,“ říká Gannuškinová. Pojem politická činnost je v daném zákoně definován velmi nejasně a pojem zahraniční agent má v ruském jazyce výlučně negativní konotaci.

RNDr. Petr Nečas
předseda vlády
předseda strany
poslanec PČR
člen regionální rady

Více o autorovi