ČSSD pro vyšší účty za energie

22. května 2013
ČSSD pro vyšší účty za energie

Štrasburk - V České republice je podle ČSSD málo solárních panelů. Přála by si proto zřejmě jejich počet ztrojnásobit. V době, kdy se jednotlivé evropské země potýkají s dopady přehnaných podpor obnovitelných zdrojů energie, podpořili včera socialisté v Evropském parlamentu svým hlasováním návrh na navýšení podílu obnovitelných zdrojů na 40 až 45 procent do roku 2030.

Česká republika se nyní řídí závazkem třináctiprocentního podílu v následujících letech. Podle europoslance a místopředsedy výboru pro průmysl, výzkum a energetiku Evžena Tošenovského je takový postoj ČSSD dalším přímým útokem na český průmysl i peněženky občanů.

"Místo budování socialistické utopie je teď naopak čas podívat se pravdě do očí. Evropský energetický trh nefunguje, přenosové soustavy jsou na pokraji kolapsu kvůli nárazovému příkonu z větrných elektráren, masivní státní podporu solárních panelů platí občané složenkami každý měsíc. Další zdražení, které by znásobení počtu solárních panelů a větrníků podle socialistických představ přineslo, už naši občané neunesou a bylo by likvidační i pro český průmysl," říká Evžen Tošenovský. Evropská unie podle něj nemůže stanovovat nové a nové závazné cíle ve chvíli, kdy neexistuje ani seriózní zhodnocení dopadů dosavadní politiky boje se změnami klimatu.

Europoslanci ODS se dlouhodobě staví proti podobným návrhům, podobu evropské energetiky není podle nich možné stanovovat s výhledem na desítky let dopředu. Pokračování v tomto trendu je nepřijatelné obzvláště v době dramatických ekonomických dopadů neuvážené podpory fotovoltaiky a dalších obnovitelných zdrojů. Evžen Tošenovský proto bude apelovat na premiéra Petra Nečase, aby se na nadcházejícím energetickém summitu v Bruselu zasadil o takovou energetickou politiku, která by přestala ničit konkurenceschopnost Evropy.

Poznámka:
Jde o hlasování č. A7-0135/2013 - Herbert Reul - Am 1/2. Výsledky zde: http://www.europarl.europa.eu/sed/votingResults.do