22. května 2013

Úspory ze stavebního spoření bude možné využít na úhradu studia, navrhuje ODS

Úspory ze stavebního spoření by mohli lidé do budoucna využít na úhradu vysokoškolského studia. Navrhuje to poslanec a expert na daňové otázky Vladislav Vilímec z ODS. Vládní novela zákona o stavebním spoření, kterou dnes odpoledne projedná hospodářský výbor, omezuje využití úspor pouze na bytové účely a penzijní spoření.

 
„Považujeme za správné, aby využití úspor ze státem podporovaného stavebního spoření bylo vázáno na konkrétní účely, které přímo souvisí s bydlením nebo s hlavními prioritami státu. Na jejich žebříčku stojí investice do vzdělání velmi vysoko, a proto navrhujeme rozšířit možnost použít naspořené částky, včetně státní podpory, vedle zabezpečení na stáří i na hrazení výdajů spojených se studiem. Čerpat je bude moci nejen samotný účastník stavebního spoření, ale případně i příbuzní v přímé linii a partner,“ komentuje návrh Vladislav Vilímec, který věří, že pro svůj návrh získá ve sněmovně podporu.
 
Ve svém návrhu přesně definuje studijní potřeby i způsob, jakým klienti stavebních spořitelen budou muset využití úspor na studium prokázat.
 
Vladislav Vilímec kromě toho navrhuje, aby poskytovateli stavebního spoření i nadále zůstaly pouze stavební spořitelny jako specializované banky. Návrh z dílny ministerstva financí oproti tomu otevírá trh se stavebním spořením všem bankám. „Osobně jsem přesvědčen, že bychom měli zachovat charakter stavebního spoření jako konzervativního a stabilního finančního produktu. Systém stavebního spoření prokázal za dvacet let své existence stabilitu mimo jiné proto, že vklady svých účastníků směruje pouze do vymezeného okruhu bezpečných finančních instrumentů. Tuto výhodu by účastníci stavebního spoření u univerzálních bank neměli a byli by vystaveni významnému tržnímu riziku. O tomto bodu očekávám na výboru živou debatu,“ doplňuje Vilímec.