ODS chrání slušné lidi
6. září 2011

Ivana Řápková: ODS chrání slušné lidi

Situaci v problémových regionech, jako je Šluknovsko, se ODS dlouhodobě věnuje, a proto navrhuje konkrétní legislativní řešení, která pomohou starostům v celé republice na obdobné situace reagovat. Uvedla to dnes po jednání poslaneckého klubu poslankyně a bývalá primátorka Chomutova Ivana Řápková.

"Naší absolutní prioritou je chránit slušné občany a zajistit jejich bezpečnost. Prvním bezpodmínečným krokem je zastavit zneužívání dávek v rámci našeho štědrého sociálního systému. Jako primátorka jsem řešila podobné problémy, jako například starostové na Šluknovsku, a proto jsem iniciovala dva konkrétní legislativní návrhy, které pomohou ostatním starostům situaci řešit," uvedla Ivana Řápková.

Jedná se konkrétně o novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, která nově umožní použít příspěvek na živobytí k úhradě dlužných částek. Chroničtí dlužníci ale zároveň dostanou možnost domluvit si při splácení svých dluhů individuální postup, včetně případného splátkového kalendáře. Návrh prošel výborem pro sociální politiku a poslanci o něm budou ve druhém a třetím čtení rozhodovat na nadcházející schůzi Poslanecké sněmovny.

Další legislativní změnou může být podle Řápkové zákaz pobytu na dobu tří měsíců pro občany, kteří se na území obce opakovaně dopouštějí přestupků. Podmínkou je, že nemají na území obce trvalý pobyt. Do jisté míry podle ní pomohou i změny v navrhované sociální reformě.

O konkrétních krocích, které povedou k řešení eskalujících problémů, chce Ivana Řápková jednat přímo se starosty v postižených lokalitách.

Mgr. Ing. Ivana Řápková

Mgr. Ing. Ivana Řápková

poslankyně PČR

Více o autorovi