Novelu zákona o vodovodech a kanalizacích budeme prosazovat bez sporného bodu o opravách přípojek
16. dubna 2013

Petr Bendl: Novelu zákona o vodovodech a kanalizacích budeme prosazovat bez sporného bodu o opravách přípojek

Ministerstvo zemědělství bude dál prosazovat novelu zákona o vodovodech a kanalizacích bez sporné části novely zákona nařizující majitelům vodovodních přípojek platit jejich opravy. Ta byla do zákona přidána na podnět Úřadu ombudsmana. Uvedl to na dnešní mimořádné tiskové konferenci ministr zemědělství Petr Bendl.

 
„Ministerstvo si je vědomo, že problém sporů mezi majiteli přípojek a provozovateli sítí přetrvává. Proto bude se všemi zainteresovanými stranami i nadále jednat, přičemž řešení vidí do budoucna například v tom, že by opravu přípojky hradil její majitel pouze po hranici jeho pozemku. Opravu té části přípojky, která vede pod veřejným prostranstvím, by platil provozovatel sítě,“ řekl Petr Bendl.
 
Úřad ombudsmana požadoval změnu zákona na základě zkušeností při vyřizování stížností občanů. V současnosti platí výměnu přípojky její vlastník, zatímco za pouhou opravu přípojek, a to i pod veřejným prostranstvím provozovatel kanalizační nebo vodovodní sítě. Vlastníci pak často žádali o opravu přípojky, která už byla za hranicí životnosti, a bylo jasné, že ji brzo bude nutné opravovat znovu. Takové neúčinné opravy zvyšují náklady všem uživatelům.

Ing. Petr Bendl
ministr zemědělství
předseda regionálního sdružení
poslanec PČR

Více o autorovi