11. dubna 2013

Události, komentáře

Hostem komentovaných událostí ČT24 byl místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


ODS tvrdí, že ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů de facto odvolaly ČSSD a KSČM v rámci předvolebního kšeftu. ČSSD tvrdí, že ODS zatahuje ústav do politického boje, a že snižuje, a že se snižuje k hrubému antikomunismu. Někde mezi tím je ústav, který by měl mít v popisu práce zkoumání éry nacismu a komunismu. Jaká je tedy budoucnost vědecké instituce, jejíž vedení v podstatě jmenují politici? Začínají Události, komentáře. Dobrý večer. Situace kolem ústavu pro studium totalitních režimů se přiostřila. Na protest proti odvolání ředitele Daniela Hermana rezignovala část vědecké rady ústavu. Nově zvolená ředitelka Pavla Foglová zároveň oznámila, že v nejvyšším vedení ÚSTR chce další změny. 

 

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Ve studiu jsou místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka. Proti němu místopředseda Poslanecké sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek. Pánové, dobrý večer. 

 Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:


Dobrý večer. 

 


Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:


Dobrý večer. 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Pane místopředsedo Zaorálku, vy, tedy tím myslím sociální demokraté, po dnešku tvrdíte, že chcete Ústav pro studium totalitních režimů odpolitizovat. Z té logiky se ptám, kteří politici do této doby ovlivňovali dění v tomto ústavu? 

 Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:


Těch příkladů je zřejmě víc. 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Ptám se na ně. 

 Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:


Já si teďka vybavuju, pan profesor Stehlík dnes v Interview České televize uváděl příklad, že jeden z členů rady na to radě říká "tento ředitel nepřichází v úvahu, protože je nevěrohodný pro premiéra Nečase" a stejně tak mně připadá, že je celá řada příkladů z minulosti. Já si vybavuju teď příklad poslance Ranince z roku 2009. Možná si vzpomenete. Poslanec Raninec za ODS nechtěl hlasovat důvěru vládě, tak jsme se dozvěděli, že je důvěrným spolupracovníkem StB. Mohl bych uvést příklad z roku asi šest let zpátky, to byla volba ještě Jiřího Dienstbiera staršího, kde, jak jsme se dozvěděli, došlo k tomu, že pan Pavel Žáček oslovil pracovníky Českého rozhlasu, pana Hrbáčka a další a vlastně před volbami se zveřejnilo, že byl spolupracovníkem kontrarozvědky. A zaměstnankyně ústavu, která přišla s dokladem, že to nebyla pravda, tak té byly sníženy prémie, a pak z ústavu odešla. Takže ta tendence zneužívat ústav, to bych mohl pokračovat, pane redaktore. 

 


Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Vzhledem k tomu, že dnes obě strany toho sporu mluví o politizaci toho sporu a o politizaci ústavu, tak se ptám vás, pane senátore, jestli tento drobný výčet, a jak říká pan Zaorálek, mohl by v něm pokračovat, jestli to pro vás je důkazem, že je tato vědecká instituce zpolitizovaná. 

 


Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:


To v žádném případě. Já s tím nesouhlasím. A také jste si mohl všimnout a i diváci, jak pan místopředseda Zaorálek hledá ta jména a opírá se o informaci, která dnes proběhla dokonce u vás večer v Interview. Každý samozřejmě z těch lidí s někým hovoří. Já si myslím, že když se bavíme o současném složení tak, jak bylo levicovým Senátem zvoleno, tak já si myslím, že... 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Tedy složení rady ústavu. 

 

 

 

Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:


Složení rady samozřejmě. Ústav je o něčem jiném. Pan Zaorálek jistě nepopře, že pan Jelínek byl jeho tajemník nebo jeho spolupracovník, jeho poradce a jistě si nevybral pan Zaorálek někoho, kdo by myslel jinak, než myslí on. Pak se bavíme o panu Burešovi. Je to známý levicový politolog. Já proti němu nic nemám, ale já se bavím o následném, anebo respektive současném složení rady, která navíc, ty volby proběhly před pár týdny, již přesně ví, kdo tam dělal chyby, kdo jak je špatný a dokázali po těchto pár týdnech, kdy jsou ve funkci, odvolat ředitele a dát mu řadu výtek, které navíc, jak se ukazuje, neodpovídají. 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Pane senátore, vy jste zmiňoval Lukáše Jelínka. Ten je, pokud se úplně nepletu, od začátku zimy minulého roku v radě ústavu. 

 Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:


Já vím, ale to je doplnění té sestavy. Já nemluvím, že tam vznikl teď, protože ty volby byly v několika fázích. Ale prostě Senát zvolil takto. Je to demokratická volba, ale Senát také nezvolil toho, koho nominovala Poslanecká sněmovna, bývalého senátora Lišku. Prostě se rozhodli, že ne. 

 


Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Dobře. 

 


Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:


Já teda nevím, on ten Senát v té volbě nahradil třeba bratra poslance Marka Bendy, Patrika Bendu, který tam byl, to je vazba jako hrom, jak uznáte, a navolil tam osoby, které jsou veřejně velice známé. Ti všichni publikují a dokonce ty, které jste jmenoval, publikovali články, které se týkaly ústavu už dlouho před tím. To byla, to znamená, oni své názory dávali veřejně ve známost. Nejsou to žádné neznámé figury. 

 


Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

 
Pane poslanče, pane senátore, jestli dovolíte, pojďme dát na chvíli slovo dnes odvolanému řediteli ÚSTR Danielu Hermanovi. 

 

 

 

Daniel HERMAN, odvolaný ředitel ÚSTR (záznam): 


Jsem přesvědčen, že mé odvolání je politicky motivováno. Je to úplatek části ČSSD komunistům za krajské koalice a možná i splátkou za budoucí spoluvládnutí. Nejde totiž o jednoho ředitele nebo jednu instituci. Tady jde o stát a jeho směřování do budoucna. Obávám se, zda nejde jen o to, kdo bude mít tzv. klíče od Archivu bezpečnostních složek. 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

To říkal Daniel Herman včera, říkal to dneska, byl včera odvolán. To je další linka, na kterou bych chtěl, abyste, pane poslanče, reagoval. To, že k tomu odvolání došlo po nějaké spolupráci mezi sociálními demokraty a Komunistickou stranou Čech a Moravy, že tam proběhla určitá platba. Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

To je, pravděpodobně tohle antikomunistické třeštění souvisí s tím, že bychom se tady jinak, kdybychom chtěli něco vážného debatovat, tak je to třeba to, že jsem se dneska dozvěděl, že se nebudou proplácet větráky pro novorozence, kteří se dusí, a nebudeme řešit sKartu. Radši se budeme zabývat touto oblíbenou kartou ODS, když už si neví rady, a když už neví kudy kam, tak... 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Počkejte, pane poslanče, my jsme teď poslouchali Daniela Hermana... Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

... se rozhodneme, že se ... To, co četl pan Herman, to bylo strašně zajímavé, že já jsem tam našel věty, které úplně stejně potom zazněly na tiskovce ODS z úst Marka Bendy. Mohl bych vám tady říct věty, které byly úplně stejné. Marek Benda… Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

A vy si myslíte, že Marek Benda je napsal Danielu Hermanovi? Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

Vypadalo, že ty podklady byly stejné. Oba dva řekli... Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:

Já jenom obráceně. Dneska... Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Počkejte. Pane senátore, prosím, vydržte. Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

Oba dva, jak Marek Benda, tak pan Herman řekli úplně stejnou větu, kterou četli, že sociální demokracie předala klíče komunistické straně k archivům bezpečnosti. Jako... Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

A co z toho vyvozujete, pane poslanče? Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

No že dokonce přítomnost jednoho z členů rady nebo členky rady na tiskové konferenci ODS, to je příklad politizace činnosti ÚSTR, to je to, čemu já dneska říkám proboha skončeme s tím. Rozumíte... Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Tak, pane senátore, teď vy, prosím. Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:

Já jenom, že pan Zaorálek se výrazně časově plete. Nejprve ve dvě hodiny jsme měli my tu tiskovku, to slovo o těch klíčích jsem říkal já, neříkal to pan Marek Benda, a že tam byla paní Naděžda Kavalírová, ta byla také u vás na sjezdu a je to přeci předsedkyně politických vězňů a to je skupina lidí, která jistě chce, aby ÚSTR jako instituce fungovala dobře. Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

To znamená, že vy stojíte za tou linkou, kterou naznačil Daniel Herman, že celé odvolání a celá situace na ÚSTR může být jakousi, řekněme nějakým odrazem spolupráce ČSSD a komunistů? Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:

Já o tom mohu spekulovat. Důkazy na to samozřejmě nemám, ale vzpomeňme si, že ta spolupráce sociální demokracie a komunistů, ta se datuje už řadu let. Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

Nevím o žádném členovi vedení strany, nevím o žádném senátorovi, který by se bavil s komunistou o ÚSTR. Tohle, jak říkáte, tahle spekulace nemá smysl, pokud nemáte jediný doklad. Já vám řeknu, neřeknete jediné jméno sociálního demokrata, který se o tom s komunisty bavil, tak nepouštějte nesmysly. Zanechte těchto absurdních témat. Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:

Pane kolego, jednak... Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

Rozumíte, vy jste... Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pane poslanče, poprosím, vydržte. Pane senátore. Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:

Jednak jste mi skočil do řeči zcela neurvale, jak je u vás, bohužel, zvykem. I v Senátu jsou komunisté a i v Senátu komunisté nějak hlasovali a tam jistě k té komunikaci došlo. Takže neříkejme o komunistech v Poslanecké sněmovně nebo dokonce o vedení... 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Víte, co mě, pane senátore, zajímá, zajímá mě také to, o spolupráci mezi komunisty a sociálními demokraty na různých úrovních se může mluvit, někdy, jako na krajských úrovních, je skutečná, ale tady se přece bavíme o tom, a vaši kolegové i vy jste to říkal, že se snaží mít zejména od Archivu bezpečnostních složek klíč. To znamená, že tam je pravděpodobně nějaké vaše podezření, že by mohli při postupující digitalizaci těchto archivů nějak selektivně k tomu přistupovat nebo se pletu? 

 Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:


No tak nepletete se, říkáte to zcela správně. 

 


Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Já jsem interpretoval to, co jsem slyšel od vás, tedy politiků ODS. 

 Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:


Je to skutečně náš dojem, že tímto směrem to jde. Také se uvažuje o tom... 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Pane senátore, to je dojem nebo máte nějaký důkaz pro to? 

 

 


Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:


No už je tady náznak a už to tady bylo řečeno... 

 Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:


Jaký náznak? 

 Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:


Už bylo řečeno, že archivy, které jsou, že budou dány pod státní archiv. 

 Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:


Já si myslím, že pokud v těch archivech, které vy jste měli pod kontrolou, protože toto je ústav, který jste zřídili zákonem. 

 Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:


My jsme neměli nic pod kontrolou. 

 


Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Počkejte, pane senátore, vydržte chvilku. 

 Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:


A toto je ústav, který patří straně a vládě ODS. Já si myslím, že pokud byste cokoliv našli na významné sociální demokraty, tak už jste to řekli. To možná, čeho se dnes obáváte... 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Počkejte, pardon, pane poslanče, co jste to říkal, že ten ústav, o kterém se tady bavíme, patří vládě a ODS? 

 


Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:


Samozřejmě, byl zřízen ODS, byl zákon, který napsali... 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Ta strana, která takový úřad zřídí, tak ho vlastní? 

 Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

 
Jako samozřejmě. Vždyť si tam zvolili, vždyť si to celý, je to koncipováno tak a bylo to koncipováno tak, že vlastně vláda to ovládala takovým způsobem, že si tam dokonce Marek Benda dal vlastního bratra. Jako vždyť tam nikoho od nás vůbec nepustili. 

 

 


Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Já to nechci opakovat, to, co pan senátor... 

 Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:


Jako tragédie je to, že pokud vznikl v Německu... 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Pane poslanče, ale vy v radě, myslím tím sociální demokraté, máte své tři lidi, minimálně tři lidi. 

 Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:


Nemáme tam své tři lidi a především já vás ujišťuju, že kdyby ze sociální demokracie někdo si myslel, že může tyto lidi úkolovat, tak ho vyhodí. My jsme tam zvolili osoby, které mají vlastní mozek, které se rozhodují samy, nemáme tam žádné bratry, ani lidi, kteří by nám sloužili, a oni tam rozhodují podle, doufám podle svého nejlepšího svědomí, doufám, že se s tím dobře seznámili a v Senátu se budou zodpovídat výroční zprávou, jak ten ústav pracuje. Jestli nebude mít výsledky, no tak prostě budou kritizovaní. Oni tam jsou dáni jako někdo, kdo má být odborný, kompetentní. My jsme zvolili z těch kandidátů ty nejlepší, to říkám za senátory, a jejich práce se bude hodnotit. Oni musí hájit každý svůj krok. 

 


Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Pane senátore. 

 Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:


Já jenom jednu reakci. Jestli řeknete, že ODS a tato vláda vlastní tento ústav, na to chci důkazy. A pane Zaorálku, v této chvíli lžete občanům této země a lžete tady nám dvěma. 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Na té tiskové konferenci, pánové, předpokládám, že jste to slyšeli, není vyloučeno, že vy u televizních obrazovek jste to neslyšeli, na té tiskové konferenci odvolaného ředitele Daniela Hermana mluvila také členka poradního sboru ředitele Monika Pajerová. 

 


Monika PAJEROVÁ, členka kolegia odvolaného ředitele ÚSTR (záznam): 


Lubomír Zaorálek mi už na podzim loňského roku napsal, že Ústav pro studium totalitních režimů je špinavá hnusná instituce, kterou je potřeba vymést. Jiří Dienstbier mi řekl, že ústav neměl nikdy vzniknout. 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Napsal jste to, pane Zaorálku? 

 Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:


Nezdá se vám to, že jsou to takové typické estébácké metody, že se použije něco ze soukromé korespondence? Uvědomte si, že... 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Pane místopředsedo, hezký pokus, ale prosím, odpovězte na moji... 

 Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:


Ne, žádný pokus. Ze soukromé korespondence přece vy nemůžete pochopit kontext, humor a podobně. Dovolte mi, abych vám řekl, že Milan Kundera napsal knihu Žert, ve které hrdina díky tomu, že mu takto přečetli úryvek soukromé korespondence, ve kterém napsal "optimismus je opium lidstva, ať žije Trockij", tak to zničilo jeho život. Možná právě proto ústav potřeboval Milana Kunderu zpochybnit, dokonce celosvětově znemožnit, protože odhaloval tyto bolševické... 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


To znamená, že... 

 Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:


... a estébácké praktiky. 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


... ta věta, kterou Monika Pajerová řekla, že jste měl napsat, že ÚSTR je špinavá hnusná instituce, kterou je potřeba vymést, byla vytržena z kontextu a vy jste ji myslel žertem? 

 Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:


Ale samozřejmě, tak v době, já jsem se angažoval třeba ve věci Kunderova případu, který mě nesmírně popudil. Já nemůžu vyloučit, že jsem v té době klidně někomu řekl, když mi říkal, co se stalo, a já jsem viděl ty reakce ve Francii a podobně, jsem říkal "no zapálil bych to". Mezi čtyřma očima řeknete cokoliv. Ale jak to může dneska někdo říci. Opravdu to je přesně to, co Kundera popisoval, estébácké bolševické metody, které používá pan Herman, který podobně cituje soukromou korespondenci. Copak tohle není alarmující, že lidé, kteří se dneska takto za ten ústav v té staré podobě staví, používají takovýchto metod veřejně? 

 Martin VESELOVSKÝ, moderátor:


Pane senátore, vaše reakce ještě. 

 Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:


Jenom kratičkou reakci. To podezření, že to celé bylo připravené, je celkem evidentní, protože se rada sešla, odvolala, okamžitě zvolila novou ředitelku. Teď nikdo z nás prakticky neví, jestli je to prozatímní ředitelka, já nevím jaká. A ona už v té své funkci začne říkat, jak bude odvolávat lidi a tak dále. Takže přeci ta paní, která se tam objevila, jmenuje se Foglová, jestli mám dobrou paměť, tak ta řekla, že bude odvolávat lidi. Objevila se tam a kde sebrala informace, kdo s ní před tím mluvil? Já osobně ... 

 


Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:


Pane senátore, co to povídáte? To snad muselo být připravené. 

 Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:


To říkáte hezky, že to bylo připravené. 

 


Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:


No muselo to být. Vy si dovedete představit, že by rada učinila tento krok a nebyla připravena, jak to řešit? Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Jak dlouho dopředu to, pane poslanče, bylo připravené? Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

S tím já nemám, o tom já nic nevím, ale jestliže... Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:

Ale říkáte, že to bylo připravené. Vy to víte. Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

... by ta rada odvolala ředitele a nevěděla, co pak dělat, no tak bych zítra vystoupil a řekl, že teda mám vážné výhrady k tomu, co se děje, protože ředitel, úřad nemá vedení. Já předpokládám, že se připravili a předpokládám, že ví, co dělají. Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:
 

Ale má svého zastupujícího ředitele, pane kolego. Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

Pokud to zpackají, a pokud to neudělají dobře, tak za to zítra budou se v Senátu zodpovídat. Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Tak svoji rezignaci dnes také oznámil předseda Vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů Michal Kraus. Pane Krausi, dobrý večer. Michael KRAUS, bývalý předseda Vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů:

Dobrý večer. Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Když posloucháte například pana poslance Zaorálka, jak říká, že z jeho pohledu ta věc bezesporu musela být nějakým způsobem připravena, aby to nějak fungovalo, tak na co myslíte při tom? Michael KRAUS, bývalý předseda Vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů:

Myslím, že to, co jsme si teď vyslechli, je zářným příkladem těch hlavních důvodů, proč instituce, jako je ÚSTR, tedy Ústav pro studium totalitních režimů, má pramalou šanci v této společnosti naplňovat svůj potenciál. Jak je vidět, tak ta politická elita je naprosto rozdělená ve svém postoji vůči této instituci, kterou tedy má jaksi na starosti v tom smyslu, že na ni stát přispívá. Ale stejně tak je rozdělená i naše česká společnost. Je dlužno přiznat, že ve všech sousedních zemích existuje nějaká podobná instituce tohoto typu, tohoto druhu, které tedy byly svěřeny archivy Státní bezpečnosti, bývalé tedy komunistické Státní bezpečnosti. A ve všech těchto zemích se potýkají s problémy, které souvisí s tím, že toto vlastně není jaksi minulost, která se kdysi odehrála, teď někdo má vědecky bádat nad tím, co bylo nebo nebylo, ale ta minulost vlastně je stále živá. Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pane Krausi, víte, co by mě zajímalo? Proč jste vlastně podal tu rezignaci, co je ode dneška v ÚSTR takového, že už tam nemůžete pracovat? Michael KRAUS, bývalý předseda Vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů:

Podívejte se. Za podivných okolností, které nebyly zcela vysvětleny, došlo k výměně ředitele Daniela Hermana. Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pane Krausi, já se moc omlouvám. Michael KRAUS, bývalý předseda Vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů:

Ano. Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Vy říkáte podivné okolnosti. Čistě formálně na tom přece nebylo nic podivného. Michael KRAUS, bývalý předseda Vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů:

No tak... Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Rada v určitém složení se prostě rozhodla a odhlasovala většinou odvolání Daniela Hermana. Co je na tom podivného? Michael KRAUS, bývalý předseda Vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů:

V jistém smyslu na tom není nic podivného. Když se ústav zakládal, měla pravice nebo středopravice navrch, takže oni dali základy tomu ústavu a sepsali zákon, podle kterého by ten ústav měl fungovat. Teď má navrch zase levice nebo středolevice, budete chtít, a oni tedy zase si vyberou svou vlastní cestu. To znamená, ze své podstaty se jedná o politiku. My jsme pozvali, respektive navštívili nás dva nově zvolení na našem jednání, posledním jednání vědecké rady nás navštívili dva nově zvolení členové Rady ÚSTR a tehdy jsme jako, oni nám dali, bylo to vůbec poprvé, co vlastně někdo z té Rady ÚSTR navštívil vědeckou radu, jednání vědecké rady za posledních pět let. Říkám to jenom proto, že členové Rady ÚSTR se průběžně teď vyjadřují v posledních měsících k tomu, jaká ta vědecká činnost je nebo není badatelská, co tam postrádají a tak dále, ale oni, tedy řekněme ta rada, která tady byla, jejíž členkou permanentně už pět let je paní Petruška Šustrová, ona sama nikdy zájem o jednání vědecké rady neprojevila. A najednou je tu celá řada výtek a jak jsme slyšeli, pan předseda Zaorálek zmiňuje kauzu Kundera. Ale to je samozřejmě velmi zavádějící, protože kauza Kundera se nekonala v době, kdy ředitelem ÚSTR byl Daniel Herman a ústav nezpochybnil tedy Kunderu, ale jeden jeho zaměstnanec, který sepsal nějaký článek, který vydal v nějakém časopise, ne tedy na půdě ÚSTR. Ale to se konalo v době, kdy Daniel Herman vůbec nebyl ředitelem. On do této funkce nastoupil před 2,5 lety nebo téměř třemi lety a od té doby se mu podařila celá prostě řada věcí, například stabilizovat ten personál, získat, otevřít ústav pro činnost jiných kolegů z jiných institucí a včetně tedy českých historických ústavů a tak dále. Takže... Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Dobře. Pane Krausi, pochopil jsem to správně, že prostě pod jiným ředitelem či ředitelkou, paní Foglovou, prostě vy pracovat nemůžete. Michael KRAUS, bývalý předseda Vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů:

No takhle, abyste to pochopil. Důvody, to tiskové prohlášení Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, které odvolává ředitele Daniela Hermana, v tom má spoustu falešných a zavádějících informací, které vůbec nesouvisí s jeho obdobím ředitelování. Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Rozumím. Pane Krausi, děkuju za váš komentář. Pojďme se vrátit do studia. Michal Kraus zmiňoval tu návštěvu dvou radních na vědecké radě, to je ze 14. března tohoto roku, a tam se kromě jiného Michal Uhl, jeden z radních, zmiňoval, že zákon o ÚSTR tak, jak je nastaven, je překážkou svobodnému bádání a že Rada ÚSTR je politický orgán. To je přesná citace z toho, co on říkal. Co to znamená? Myslíte si, že by se prostě zákon o ústavu měl změnit? Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

Určitě já bych byl rád, kdyby se nevedla tahle politická válka o ten ústav. Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Já se tou otázkou k tomu snažím dostat. Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

Ano. Kdyby se složily zbraně. My jsme vlastně před těmi šesti lety, když jsme nesouhlasili s tou podobou zákona, my jsme dokonce tehdy odešli ze sněmovny, protože jsme se nemohli na tom podílet a připadalo nám, že je obrovská chyba, že to tady není stejně jako v Německu, kdy se nad Gauckovým ústavem sešli němečtí sociální demokraté i křesťanští demokraté, dohodli se na tom, jak to koncipovat. On ten úřad funguje jinak než tady ten náš ústav. Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

To rozhodně. Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

Dohodli se i na postavě Joachima Gaucka. Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pane místopředsedo, budete se snažit změnit zákon? Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

Já jenom tady se to nestalo. Já jenom tím říkám, že my jsme teda tím pádem neměli možnost se nějakým způsobem podílet na tom, co mělo být výsledkem konsensu. Jako dneska naším cílem není vést tady politickou válku. My říkáme, nechme historii historikům, politici do toho nemají co mluvit. Jestliže ten zákon jsme tehdy kritizovali, já budu jenom rád, když bude druhá strana ochotna si sednout a vzít znovu ty naše výhrady a hledat způsob, jak odstranit to, co nám vadilo. Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Tak. Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

Já bych si přál, abychom našli společné řešení toho, jak zabránit politizaci práce tohoto úřadu nebo ústavu a zajistit to, ať je to skutečně pracoviště, které má renomé, a dělá to, co se dohodneme, že je jeho úkol. Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Bude si chtít druhá strana sednout a bavit se třeba o změně zákona o Ústavu pro studium totalitních režimů? Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:
 

Já bych nejprve řekl, že ten zákon byl připravován řadu let. Ten nevznikl z týdne na týden. A měli jste šanci a byli jste vyzváni. Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

Neměli. Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:

Pane, pane... Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pane senátore, zkuste mi jenom... Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

Ani v radě jsme neměli šanci. Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

... říct, jestli ODS bude nakloněna tomu ten zákon měnit. Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:

To záleží na tom, s jakým tématem změny přijdou. Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

To si evidentně budete muset sednout k jednomu stolu. Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:
Jestliže přijdou s tím, že archivy, protože součástí toho jsou ty archivy Státní bezpečnosti. Jestliže řeknou archivy pryč, omezit badatelskou činnost, tak to samozřejmě je proti původnímu záměru, který zákonem. A já si myslím, že je dobré, abychom si také uvědomili, že zákony této země se mají uctívat, včetně jednacích řádů. A jestliže Rada ÚSTR, co to existuje, měla veřejná jednání a najednou to je neveřejné jednání, kde se probíhalo odvolání... Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

To snad nemyslíte vážně. Rada měla neveřejná a teď jsou veřejná. Poslední tři jsou veřejná. Nezlobte se, ale to je úplně naopak. Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pánové, vypadá to, že kolem... Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:

Ale toto jednání bylo neveřejné, pane kolego. Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

... situace ... Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

První po té době, co byly, protože se jednalo o odvolání ředitele, o personálních. Jinak... Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

O situaci kolem Ústavu pro studium totalitních režimů se evidentně nevidíme tady v Událostech, komentářích naposledy. Oběma díky za účast a za komentáře. Hezký večer. Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

To myslíte vážně? Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu PČR /ODS/:

Díky za pozvání. Na shledanou. Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda PS PČR a ČSSD:

To bylo.... 

MUDr. Přemysl Sobotka

místopředseda Senátu PČR
předseda regionálního sdružení
člen výkonné rady