20. března 2013

Ministerstvo životního prostředí získalo díky aukci emisních povolenek 5 756 395 eur

Česká republika získala dnes v 15:00 díky aukci emisních povolenek 5 756 395 eur. Cena jedné povolenky byla 3,67 eur. "Při současném stavu trhu je částka maximem, které jsme mohli získat. Za pár týdnů by povolenky byly bezcenné a dříve jsme je kvůli povinné rezervě prodat nemohli," říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

 
Za pokračující propad ceny emisních povolenek nemůže Česká republika, ani žádný jiný stát EU. Cenu povolenek určuje nabídka a poptávka na trhu. Výnosy z jedné povolenky jsou nyní stejné pro všechny státy, jak ukazuje případ Německa, které minulý týden prodalo povolenky za 3,47 euro za kus, tedy skoro jen za desetinu kdysi předpokládané ceny. 
 
"Česká republika se při odhadech ceny emisních povolenek držela hodně při zemi. Dnes se to ukazuje jako správná cesta, kdy jsme přehnaně optimisticky nepočítali s vyššími cenami jako některé jiné státy Evropské unie," říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. 
 
Trh je v tomto případě silně ovlivněn krizí a z toho plynoucí ekonomickou recesí, která má největší dopad právě v těžkém průmyslu a v energetice – tedy u největších odběratelů emisních povolenek. 
 
Česká republika stažením žaloby na Evropskou unii začátkem března zamezila ztrátě právě dnes získaných 5 756 395 eur, které by nezískala, kdyby neprodala povolenky z povinné rezervy, které budou už od 1. května zcela bezcenné. Dříve tyto povolenky prodat nemohla, a to bez ohledu na stažení či nestažení žaloby na EK.