15. února 2013

Zákonodárci přijdou ve vězení o plat

Pravomocně odsouzení zákonodárci zřejmě přijdou po dobu výkonu trestu o plat. Na přelomu roku to navrhli poslanci za ODS, dnes prošel návrh zákona do druhého čtení.

 
„Ještě nedávno jsme si neuměli představit, že může nastat situace, kdy poslanecká sněmovna vyplácí plat pravomocně odsouzenému zákonodárci ve výkonu trestu. Přesto se sněmovna vinou například Romana Pekárka v této situaci ocitla. Bezodkladně jsme proto za klub ODS předložili návrh změny zákona o platech, která zabrání tomu, aby pravomocně odsouzení poslanci či senátoři pobírali po dobu výkonu trestu plat. Není to jen správný, ale hlavně samozřejmý krok, kterým chceme díru v legislativě vyřešit,“ shrnul účel změny předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.
 
Nová právní úprava se dotkne všech zákonodárců, kteří se v budoucnu ocitnou před soudem a skončí ve výkonu trestu. „Například vazebně stíhaného Davida Ratha se dotkne v okamžiku, kdy by mu soud prokázal pravomocným rozhodnutím vinu,“ doplnil Marek Benda.  
 
Kromě toho budou poslanci řešit také návrh změny Ústavy, která umožní odejmout pravomocně odsouzenému poslanci či senátorovi jeho mandát. Na rozdíl od zákona o platech by ale tato úprava týkající se odnětí mandátu vzhledem k danému ústavnímu pořádku České republiky vstoupila v účinnost až v příštím volebním období. 
Marek Benda

předseda poslaneckého klubu PČR
člen místní rady
člen oblastní rady
místopředseda regionálního sdružení

Štítky:
tisková zpráva