7. února 2013

Premiér je připraven vetovat rozpočet EU

Na probíhajícím summitu Evropské unie v Bruselu je předseda vlády připraven vetovat návrh unijního rozpočtu na období 2014 až 2020.

 
 
Nynější návrh rozpočtu je podle předsedy vlády Petra Nečase nepřijatelný. „Přijíždím do Bruselu na jednání o víceletém finančním rámci se silným a jednomyslným mandátem vlády České republiky. Tento návrh je pro nás neakceptovatelný a jsme připraveni použít i veto," řekl premiér před začátkem jednání.
 
Vláda se ve středu shodla na tom, že Česká republika je v nevýhodné pozici oproti ostatním státům evropské sedmadvacítky. Nečasův kabinet proto schválil mandát pro premiéra, ve kterém žádá o dosažení kompromisu a vstřícnost všech členských států.
 
„Nám jde o rozpočet, který se bude chovat férově k České republice. Nechceme žádná privilegia, nicméně tento návrh je vůči nám neférový,“ dodal premiér. Podle názoru premiéra je zjevnou nespravedlností, že Česká republika jako jediná kohezní země, jejíž alokace v příštím období má být nižší než ta současná, žádnou systémovou kompenzaci nedostala.
 
Česká republika chce především modernější a nižší rozpočet celé unie. „Je nám jasné, že se musí spořit, my se nebráníme úsporám ani z hlediska alokace pro Českou republiku, ale musí to být férový přístup, ten v tuto chvíli není,“ řekl premiér Petr Nečas.
 
Hlavním tématem únorového zasedání Evropské rady v Bruselu je víceletý finanční rámec pro roky 2014 až 2020. K tomuto tématu se únorový summit vrací poté, co se nepodařilo dospět k dohodě v listopadu loňského roku. Snahou předsedy Hermana van Rompuye je připravit pro všechny přijatelný kompromis.