4. února 2013

Turecko je častějším partnerem českých podnikatelů

Rozvoj česko-tureckého obchodu a investic byl hlavním tématem setkání premiéra Petra Nečase s tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoğanem.

 
Turecký předseda vlády přicestoval na dvoudenní návštěvu ČR. Během jednání ve Strakově akademii mluvili předsedové vlád o rostoucí vzájemné hospodářské spolupráci. „Za posledních deset let se obchodní obrat zvýšil více než sedminásobně. Nicméně jsme konstatovali, že se s tímto nemůžeme a nemáme spokojit, protože je tu obrovský potenciál pro další rozvoj,“ řekl premiér Petr Nečas.
 
 
Turecko je jednou z dvanácti zemí, které byly zařazeny jako prioritní země do vládou schválené Exportní strategie ČR pro období 2012 - 2020. „Věřím, že Česká a Turecká republika by měly během několika let navýšit obrat minimálně na úroveň pěti miliard dolarů,“ řekl turecký premiér s tím, že vzájemná obchodní výměna je dnes poloviční, než by mohla být.
 
Spolu s premiérem Erdoğanem přicestovali turecký ministr pro evropské záležitosti Egemen Bağış, ministr energetiky Taner Yildiz, ministr hospodářství Zafer Çağlayan a ministr zdravotnictví Mehmet Müezzinoğlu.
 
Turecko se svým silným domácím trhem s téměř 75 miliony spotřebiteli představuje velkou výzvu a příležitost pro české exportéry a dodavatele. Perspektivní oblasti hospodářské spolupráce a konkrétní kroky, které mají přispět k jejímu rozvoji, jsou vytyčeny v protokolu z 5. zasedání Česko-turecké smíšené hospodářské komise, které se v Praze v rámci návštěvy uskutečnilo. Protokol podepsali ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Kuba a ministr hospodářství Turecka Zafer Çağlayan.
 
Premiér: Turecko patří do Evropské unie
 
Premiér Petr Nečas se svým protějškem hovořil také o možnostech posílení obranné a bezpečnostní spolupráce mezi oběma zeměmi. ČR i Turecko jsou v rámci NATO vedoucími zeměmi mnohonárodních projektů, které se zaměřují na výcvik leteckého personálu. Úspěšně také kooperují v oblasti boje proti organizovanému zločinu.
 
Významným tématem rozhovorů byly vztahy Turecka s Evropskou unií. Turecko zahájilo s EU v roce 2005 přístupová jednání. „Nadále zastáváme postoj, že Turecko by po splnění přístupových kritérií mělo mít možnost stát se plnoprávným členem Evropské unie,“ řekl premiér Petr Nečas. Turecko označil za významného partnera EU a ocenil konstruktivní roli, kterou hraje v regionu Blízkého východu.
 
Na závěr jednání podepsali předsedové vlád společné prohlášení, ve kterém vyjádřili zájem posílit česko-turecké kulturní vztahy spoluprací v oblasti kulturních center. Turecká vláda plánuje otevřít v Praze turecké kulturní centrum Yunus Emre. Velmi intenzivní kontakty existují mezi oběma zeměmi také na úrovni vysokých škol.
 
Česko a Turecko spolupracují v energetice
 
Součástí doprovodu premiéra Erdoğana byla i podnikatelská delegace, ve které přicestovalo více jak sto představitelů předních tureckých podniků a průmyslových a exportních svazů. Na podnikatelském fóru, v rámci kterého se setkali se svými českými protějšky a potencionálními partnery, vystoupili i oba předsedové vlád.
 
Spolupráce mezi českými a tureckými firmami se rozvíjí především v sektoru energetiky. Čeští výrobci se v minulosti podíleli na vybudování turecké energetické infrastruktury. V dnešní době dodávají např. technologie pro projekty stavby tepelných elektráren Yunus Emre a Yotes a mohli by se v budoucnu zapojit do modernizace dalších energetických zařízení. Velký potenciál pro spolupráci skýtají také ambiciózní plány Turecka na rozvoj jaderné energetiky, ale i sektor obnovitelných zdrojů energie.
RNDr. Petr Nečas

předseda vlády
předseda strany
člen regionální rady
poslanec PČR